Radio Białystok | Wiadomości | Podlascy rolnicy narzekają na brak rekompensat za straty po wiosennych nawałnicach

Podlascy rolnicy narzekają na brak rekompensat za straty po wiosennych nawałnicach

autor: Grzegorz Pilat

14.09.2017, 14:52, akt. 16:02

Po wiosennych nawałnicach część podlaskich rolników straciła ponad połowę swoich upraw. Chociaż minęło już pół roku, nie dostali rekompensat.

fot. Paweł Rogucki
fot. Paweł Rogucki

Podlascy rolnicy narzekają na brak rekompensat za straty po wiosennych nawałnicach - relacja Grzegorza Pilata

W takiej sytuacji jest m.in. ponad 30 rolników z gminy Juchnowiec Kościelny 

U niektórych straty w uprawach sięgnęły ponad 50 i więcej procent. Jak mówią - w maju ulewy zalały im pola, na których do dziś stoi woda i ziemia nie nadaje się do uprawy. Podkreślają, że straty są ogromne.

Jak mówi zastępca dyrektora wydziału rolnictwa i środowiska w urzędzie wojewódzkim w Białymstoku Alicja Anuszkiewicz, zaraz po ulewach wojewoda powołał komisję, która oszacowała straty. Protokoły przekazano rolnikom, którzy bezskutecznie starali się o odszkodowania czy zapomogi z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Białymstoku.

Obecnie o odszkodowania mogą starać się gospodarze, którzy stracili uprawy w wyniku wiosennych przymrozków i sierpniowych nawałnic

Kierownik biura wsparcia inwestycyjnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Białymstoku Tomasz Szeweluk tłumaczy, że zgodnie z poleceniem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, obecnie o odszkodowania mogą starać się gospodarze, którzy stracili uprawy w wyniku wiosennych przymrozków i sierpniowych nawałnic.

Ponadto, zgodnie z przepisami, odszkodowanie należy się rolnikowi, który stracił co najmniej 70 procent swoich upraw. Wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki podkreśla, że istnieją inne formy pomocy rolnikom, którzy stracili część swoich upraw. - Są to między innymi kredyty preferencyjne na wznowienie produkcji, ulgi na opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne czy ulgi w podatku rolnym - wylicza wiceminister Bogucki.

I dodaje, że w tej chwili ministerstwo analizuje skalę zniszczeń upraw i w zależności od tego, czy w budżecie uda się znaleźć jakieś pieniądze na ten cel, możliwe, że takie środki znajdą w późniejszym czasie.

Kierownik biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Białymstoku Mariola Hernik-Monach podkreśla, że informacje co do możliwości ubiegania się o odszkodowania za straty w uprawach zamieszczane są na stronie internetowej i jeśli taka decyzja przyjdzie z ministerstwa, od razu pojawi się na stronie agencji.

Poszkodowani przez wiosenne ulewy rolnicy z gminy Juchnowiec Kościelny mówią, że jeśli nie dostaną pomocy, planują protesty pod urzędem wojewódzkim w Białymstoku.

| red: majStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


REKLAMA


Maraton Śmiechu


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok