Radio Białystok | Wiadomości | Łomża ma mieć szybkie połącznie kolejowe z Centralnym Portem Komunikacyjnym do 2027 roku

Łomża ma mieć szybkie połącznie kolejowe z Centralnym Portem Komunikacyjnym do 2027 roku

2.10.2018, 15:42, akt. 15:52

Łomża i Ostrołęka mają mieć szybkie połączenie kolejowe z Centralnym Portem Komunikacyjnym. Do 2027 r. powstanie 150 km nowych linii kolejowych na potrzeby transportu regionalnego i dalekobieżnego - zapowiedział wiceminister infrastruktury Mikołaj Wild.

Fot. Wojciech Szubzda
Fot. Wojciech Szubzda

Modernizacja i budowa nowych torów

- W części mówimy o modernizacji, a w części o budowie nowych torów, tak by po szlakach kolejowych mogły poruszać się szybkie pociągi dalekobieżne z prędkością ponad 200 km/h – powiedział podczas konferencji prasowej w Ostrołęce wiceminister, pełnomocnik rządu ds. CPK Mikołaj Wild.

Minister zapowiedział budowę i częściowe odremontowanie torów na dwóch odcinkach: Ostrołęka – Łomża – Pisz o długości 98 km oraz Pisz – Giżycko o długości 52 km. Mają one włączyć Ostrołękę, Kolno i Łomżę do sieci połączeń dalekobieżnych i bezpośrednio skomunikować te miasta z Warszawą. Trasa do Giżycka ma także zwiększyć potencjał turystyczny tych miejscowości.

- Harmonogram prac jest pisany przez perspektywy unijne – przyznał Wild. - Obecnie trwają prace nad przygotowaniem nowej perspektywy. Chcemy, by m.in. przedstawione dziś projekty były sfinansowane jeszcze z obecnej perspektywy, jeszcze przed rokiem 2020. Jeżeli to się uda, prace budowlane będą mogły ruszyć w okolicach 2021 r., przy założeniu dostatecznego finansowania, o czym obecnie rozmawiamy na poziomie unijnym – powiedział Mikołaj Wild.

Po zrealizowaniu programu Komponentu Kolejowego CPK, co według zapowiedzi wiceministra ma nastąpić do 2027 r., szacowany czas przejazdu z Ostrołęki do CPK ma wynieść 1 godz. 28 min., do Warszawy 1 godz. 5 min., do Giżycka 1 godz. 11 min., a do Łomży 18 min.

Łomża jest obecnie w bardzo złej sytuacji, bo została całkowicie pozbawiona dostępu do kolei. Jest jednym z większych miast w Polsce, gdzie kolej nie dochodzi. Będziemy to zmieniać i włączać Łomżę w system połączeń dalekobieżnych, a to jest olbrzymia szansa rozwojowa dla tego miasta

 - zapowiedział wiceminister.

Mikołaj Wild zaznaczył, że w Polsce istnieje jeszcze 100 miast powyżej 10 tys. mieszkańców, które nie mają dostępu do połączeń kolejowych. Przy realizacji CPK miasta takie jak: Jastrzębie – Zdrój, Końskie, Węgorzewo, Kolno, Dąbrowa Tarnowska, Busko – Zdrój czy Tomaszów Lubelski pojawią się na kolejowej mapie kraju. Dodał też, że wszyscy mieszkańcy Polski będą w zasięgu stacji kolejowej w odległości nie większej niż 30 km od miejsca zamieszkania.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Konkurs na najlepszy dworzec kolejowy roku - można zgłaszać propozycje

13.09.2018, 07:21

W tym konkursie chodzi o to, żeby wybrać najlepsze i najładniejsze budynki dworcowe. Fundacja Grupy PKP i Fundacja ProKolej organizują konkurs "Dworzec Roku".


Na trasę Hajnówka - Czeremcha wracają pociągi POLREGIO

9.09.2018, 10:10

Pasażerowie znowu będą mogli jeździć pociągami, a nie zastępczą komunikacją autobusową. Po tygodniu przerwy od poniedziałku (10.09) na trasę z Hajnówki do Czeremchy wracają pociągi POLREGIO.


Jest szansa, że do Łomży będą dojeżdżać pociągi pasażerskie

6.09.2018, 11:37

Łomża ma szansę nie tylko na odtworzenie, ale nawet na zupełnie nową linię kolejową.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nowy tytul

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok