Dlaczego październik jest miesiącem oszczędzania?

25 października 2020

Fot. Joanna Żemojda
Fot. Joanna Żemojda



0:00
0:00
Bajkowy Południk: dlaczego październik jest miesiącem oszczędzania? | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Do końca nie wiadomo skąd wziął się pomysł, by akurat październik przyświecał oszczędzaniu i to w różnych miejscach na świecie! Uchwalono, że Światowym Dniem Oszczędzania będzie 31 października.

Pewne ślady prowadzą do Poczty Polskiej, która przed laty właśnie na przełomie września i października wydawała znaczki z liściem, na którym zamieszczono hasło: "Październik miesiąc oszczędności".

Na kolejnym była pszczoła na kwiatku koniczyny oraz napis "Zacznij oszczędzać". Do oszczędzania zachęcała też mrówka na tle mrowiska za pomocą hasła: "Oszczędzaj i ucz oszczędzać". Kolejny znaczek zawierał wizerunek wiewiórki z orzeszkiem pytającej: "Ja oszczędzam, a ty?".

Niektórzy wskazują na wielowiekową tradycję. Październik to pierwszy pełny miesiąc jesieni. To czas, kiedy gospodarstwa domowe zaczynały poważnie myśleć o nadchodzącej zimie i gromadzić zapasy.

Okazuje się, że temat pieniędzy wcale nie jest zarezerwowany dla świata dorosłych, bo już słuchacze Bajkowego Południka mają swoje pieniądze.

Jak tylko zaczynamy świadomie uczestniczyć w rodzinnych zakupach, jak tylko zaczynamy liczyć, pojawia się w naszym życiu temat pieniędzy. To rodzaj gry, zabawy czy odpowiedzialności i obowiązku.

Na szczęście nie za wszystkie marzenia musimy płacić. Jest wiele ważnych spraw, doświadczeń nieprzeliczalnych na monety, np. rodzinne popołudnie w gronie najbliższych. To od nas zależy czy dzisiejsze popołudnie uznamy za wartościowe i niezapomniane.



Dzień Czekolady


Kwiecień plecień, bo przeplata - trochę zimy, trochę lata i rzeczywiście kilka dni temu zafundował nam zimową aurę, ale w niedzielę (13.04) za oknem mamy prawdziwą wiosnę. Słońce uśmiecha się z odwagą, a na termometrach nieśmiało pojawiają się wysokie, dwucyfrowe wartości. A co jeszcze oprócz słonecznej pogody może osłodzić nam dzień - moja propozycja to czekolada.



Śmiech - kwietniowy obowiązek


O ciastkowym zaćmieniu na niebie, obowiązkowych kwietniowych żartach i Jeżycjadzie.



Mamy wiosnę! Przyroda budzi się do życia


Wiosna to czas, gdy po długim zimowym śnie, przyroda budzi się do życia. Na drzewach pojawiają się bazie, a ptasie radio gra coraz głośniej.



Międzynarodowy Dzień Poezji


Dzień dobry ! Czas na przedwiosenne Bajkowe Tropy…



Zdrowie na (przed)wiosennym talerzu


W kalendarzu wciąż mamy zimę, ale w przyrodzie coraz wyraźniej czuć wiosnę. Ptaki ćwiczą gamy i stroją się na wiosenne trele, wiatr jest coraz cieplejszy, a marcowe dni stają się coraz dłuższe. Ale warto pamiętać, że zima pewnie nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa - zgodnie zresztą z przysłowiem: w marcu jak w garncu.



Dzień Dzikiej Przyrody


Dzień dobry! Czas na Bajkowe tropy, w poniedziałek (3.03) w kalendarzu Dzień Dzikiej Przyrody. Tej, która jest naszym naturalnym środowiskiem w którym żyją dzikie zwierzęta i rośliny, bo to ona zapewnia nam pożywienie, wodę, powietrze i wiele innych korzyści, jakie płyną z harmonijnej współpracy człowieka z naturą.



Tłusty Czwartek


Dzień dobry! Czas na Bajkowe Tropy… ze słoneczną zimą za oknem i tęsknotą za wiosną w sercu, będą prehistoryczne gady i przypomnienie o trwającym karnawale, w najbliższym tygodniu nie tylko Dzień Dinozaura ale i Tłusty czwartek.



Dzień kota


Wlazł kotek na płotek i mruga, ładna to piosenka niedługa. Nie długa nie krótka lecz w sam raz - zaśpiewaj koteczku jeszcze raz. Dzień dobry! Czy już wiecie, kto będzie bohaterem dzisiejszej audycji? Tak jest! Kot! A to dlatego, że już jutro mruczki mają swoje święto!



O pomysłach na walentynki


Za kilka dni w kalendarzu 14 lutego. Właśnie wtedy przypada Dzień Świętego Walentego, czyli popularne walentynki. Porozmawiamy też o tym, czy kieszonkowe to dobry pomysł.




 
 

Prowadzący:

Olga Gordiejew
Magdalena Pietruczak



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok