Radio Białystok | Magazyny | Bajkowe tropy | Wieczór w przeddzień imienin Andrzeja to popularny czas wróżb
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Od dawna wierzono, że noc z 29 na 30 listopada, czyli wigilia świętego Andrzeja ma magiczną moc. Wtedy wszystkie andrzejkowe wróżby miały się sprawdzić.
Z andrzejkami wiąże się bardzo dużo przysłów, nawiązujących zarówno do wróżenia, jak i odnoszących się do kalendarza, pogody… to pokazuje jaką wagę przywiązywano kiedyś do wigilii święta św. Andrzeja.
Gdy Andrzej się zjawi, to i zimę postawi…
Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży.
Co ciekawe Andrzejki to święto popularne nie tylko w Polsce, obchodzone jest w wielu państwach europejskich i ciągle w nich żywe.
W Rumunii - to czas kiedy magiczne rytuały pomagają pozbyć się złych duchów i oczyścić z nich ziemię oraz ludzi. Sekretną bronią jest czosnek, który należy zjeść w noc poprzedzającą dzień świętego Andrzeja. Czosnek również układa się przed drzwiami, w oknach i kominach, aby bronił przed złymi duchami.
A w Bułgarii Andrzejki oznaczającą Dzień Niedźwiedzia. Zgodnie z wierzeniami właśnie w ten dzień niedźwiedzie układają się do zimowego snu.
Zanim zaczniemy się przygotowywać do Wigilii Świętego Andrzeja, proponujemy podróż na południe naszego regionu.
Dziś za cel obieramy Nowoberezowo, a zwiedzamy tropem przewodnika „po drewnianym Podlasiu” wydanym przez PB przy wsparciu Województwa Podlaskiego. Przed nami zwiedzanie skansenu w Nowoberezowie w towarzystwie Magdaleny Sulimy.
W Bajkowych tropach będziemy mówić o zębach - a dokładniej o tym, dlaczego tak ważne jest dbanie o zęby i o tym, że warto zaprzyjaźnić się z dentystą. Podpowiemy, też jak sprawiać dobre uczynki.
W "Bajkowych tropach" o przypadającym dziś "Dniu bez Śmiecenia" i akcji 365 reklamówek śmieci. Jej pomysłodawcami była Fundacja Ekologiczna Arka, której chodziło o pozbieranie śmieci z miejsc przyrodniczych, których na co dzień nikt nie sprząta, przez co zalegają w rowach, krzakach, lesie, na łące.
Będzie też kolejne spotkanie z Jeżycjadą...
Dzień dobry! Pierwsza majowa niedziela niedzielą wieloświąteczną. Bo mamy Międzynarodowy Dzień Strażaka i Dzień Piekarza w kalendarzu. Nawiążemy do tych okazji.
Kwiecień plecień, bo przeplata - trochę zimy, trochę lata i rzeczywiście kilka dni temu zafundował nam zimową aurę, ale w niedzielę (13.04) za oknem mamy prawdziwą wiosnę. Słońce uśmiecha się z odwagą, a na termometrach nieśmiało pojawiają się wysokie, dwucyfrowe wartości. A co jeszcze oprócz słonecznej pogody może osłodzić nam dzień - moja propozycja to czekolada.
O ciastkowym zaćmieniu na niebie, obowiązkowych kwietniowych żartach i Jeżycjadzie.
Wiosna to czas, gdy po długim zimowym śnie, przyroda budzi się do życia. Na drzewach pojawiają się bazie, a ptasie radio gra coraz głośniej.
Dzień dobry ! Czas na przedwiosenne Bajkowe Tropy…
W kalendarzu wciąż mamy zimę, ale w przyrodzie coraz wyraźniej czuć wiosnę. Ptaki ćwiczą gamy i stroją się na wiosenne trele, wiatr jest coraz cieplejszy, a marcowe dni stają się coraz dłuższe. Ale warto pamiętać, że zima pewnie nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa - zgodnie zresztą z przysłowiem: w marcu jak w garncu.
Dzień dobry! Czas na Bajkowe tropy, w poniedziałek (3.03) w kalendarzu Dzień Dzikiej Przyrody. Tej, która jest naszym naturalnym środowiskiem w którym żyją dzikie zwierzęta i rośliny, bo to ona zapewnia nam pożywienie, wodę, powietrze i wiele innych korzyści, jakie płyną z harmonijnej współpracy człowieka z naturą.
Prowadzący:
Olga Gordiejew