Czy można dorobić na graniu w gry? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

3 listopada 2017

Czy można dorobić na graniu w gry, fot. Monika Kalicka
Czy można dorobić na graniu w gry, fot. Monika Kalicka

Czy można dorobić na graniu w gry? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Zarobek w wysokości kilku złotych dziennie nie jest atrakcyjny

Według Zbigniewa Sulewskiego, ekonomisty z Centrum im. Adama Smitha, zarobek w wysokości kilku złotych dziennie nie jest atrakcyjny, choć są osoby, które mogą być zainteresowane takimi aplikacjami.

Ktoś, kto lubi grać, komu nie przeszkadzają reklamy, może to traktować jako dodatkowy zarobek przy zabawie. Być może też dla kogoś, kto sam tworzy aplikacje, czy gry, ich pobieranie, instalowanie i używanie są pomocne w nauce programowania, w podnoszeniu swoich kwalifikacji. Z czysto finansowego punktu widzenia, to nie jest opłacalne

 - ocenia Zbigniew Sulewski.

Nawet niewielkie zarobione pieniądze to przychód - trzeba się z niego rozliczyć

Radosław Hancewicz z Krajowej Administracji Skarbowej przypomina, że nawet niewielkie pieniądze zarobione podczas używania aplikacji do gier, to nasz przychód, w związku z tym powinniśmy się z niego rozliczyć.

- Jeżeli otrzymałem przychody, które ktoś wypłacił mi za korzystanie i testowanie jakichś aplikacji, są to moje przychody i ja te przychody powinienem wykazać. Podatnik powinien zliczać te przychody i wpisać je w zeznaniu PIT. Tam jest taka specjalna rubryka, która nazywa się "inne źródła przychodów". To oczywiście będzie wpływało na moje rozliczenie. Z całą pewnością najlepiej jakieś dowody tych przychodów mieć w sytuacji, gdyby urząd skarbowy o to zapytał - przestrzega Radosław Hancewicz.

Eksperyment dziennikarzy Radia Białystok    

Aplikację, którą testowali Andrzej Ryczkowski i Kamil Kalicki pobrało na całym świecie ponad 5 milionów osób. Jak to działa?

Po zainstalowaniu programu do gier na smartfonie otrzymujemy pewną liczbę punktów, które można zamienić na pieniądze. Po 10 minutach gry nasi eksperymentatorzy mogli już wypłacić po 2 złote. Granie przez dwa dni przez godzinę, dwie dziennie, dał zarobek rzędu 4 złotych. Po trzech dobach na wirtualnych kontach Andrzeja Ryczkowskiego i Kamila Kalickiego było już po 10 złotych. Jednak w czasie grania zmuszeni byli do oglądania setek reklam.

- Przeglądamy wiele reklam, które wyświetlają się nam w czasie korzystania z aplikacji. Właściciel, czy operator tej aplikacji, może się pochwalić, że ma bardzo wielu użytkowników i ma wtedy świetne statystyki dla reklamodawców. Uzyskuje z kolei pieniądze za każdego, kto przejrzał reklamę. I tak to się kręci - tłumaczy ekonomista z Centrum im. Adama Smitha Zbigniew Sulewski.


Prowadzący:

Kamil Kalicki
Andrzej Ryczkowski


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok