Radio Białystok | Magazyny | Gry polityczne | Zwolnienia w rządzie, napięcia w stosunkach z Izraelem i USA, przygotowania do wyborów samorządowych w regionie
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Premier zapowiada zwolnienia w rządzie, ograniczenie rządowej biurokracji, likwidację premii oraz niepodnoszenie płac. Przypominając przy okazji, że praca w rządzie to służba. Rozmawialiśmy także o napięciach w stosunkach z Izraelem i USA. Ponadto o przygotowaniach do wyborów samorządowych w regionie, a także o rozwoju gospodarczym Podlasia. Mimo wpompowania kilku miliardów euro w ramach Programu Rozwój Polski Wschodniej nadal 4 regiony tej części kraju są w dwudziestce najbiedniejszych w Unii Europejskiej. Czy to przemawia za utrzymaniem tego programu czy należy się spodziewać, że Unia zrezygnuje z tego i będzie inwestować w nowoczesne technologie?
Goście Lecha Pilarskiego:
– Wanda Jankowska – Kukiz 15 oraz
– Jacek Żalek – Porozumienie
Czy pokój na Ukrainie jest coraz bliżej? Czy rozmowy toczą się korzystnie z perspektywy Polski?
Bezpieczeństwo, polityka zagraniczna i gospodarka Polski. Takimi tematami zajmiemy się w programie "Gry Polityczne".
Jest śledztwo w sprawie gróźb pozbawienia życia prezydenta Suwałk (w tle plany utworzenia w Suwałkach Centrum Integracji Cudzoziemców), protest w Czerwonym Borze (w centrum uwagi nielegalni migranci), obniżka składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.
Migranci w woj. podlaskim, nowa ustawa azylowa, "tarcza wschód", fatalna sytuacja podlaskich przedsiębiorców znad granicy oraz wielki pożar nad Biebrzą - m.in. o tym rozmawiali goście "Gier politycznych".
Tarcza Wschód, bezpieczeństwo Polaków (także zdrowotne) - to wciąż najważniejsze tematy debaty publicznej. I o tym mówimy w "Grach politycznych".
O bezpieczeństwo Polski, wzmocnienie wschodniej granicy zabiegają wszystkie partie polityczne. To jest jeden z najważniejszych tematów pojawiających się w debacie publicznej. Wiele komentarzy wywołał brak poparcia w Europarlamencie polityków Prawa i Sprawiedliwości dla rezolucji dotyczącej wzmocnienia obronności Unii Europejskiej.
Internetowa wymiana zdań między szefem polskiej dyplomacji Radosławem Sikorskim i przedstawicielami amerykańskiej administracji to dziś najczęściej komentowane zdarzenie w politycznym życiu Polski. Wywołała ona reakcję ze strony przedstawicieli polskiego rządu i opozycji.
Cały świat obiegły sceny z kłótni w Gabinecie Owalnym prezydenta USA Donalda Trumpa i jego zastępcy J.D. Vance’a z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Czy stawia to pod znakiem zapytania amerykańską pomoc dla Ukrainy? Jaka jest i powinna być reakcji Europy – w tym Polski? Między innymi o tym w Grach Politycznych.
W przypadającą w poniedziałek (24.02) trzecią rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę zastanowimy się, jak wpłyną na dalsze losy tego kraju toczące się negocjacje pod przewodnictwem Donalda Trumpa.
Prowadzący:
Adam Janczewski