Radio Białystok | Magazyny | Gry polityczne | Spór o Łupaszkę, bój o marszałka senatu i poselskie ławy
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Decyzja białostockiej rady miejskiej w sprawie zmiany nazwy ulicy im. mjr Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" rozgrzała atmosferę w mieście, regionie i kraju. Do tego dochodzi postanowienie Cerkwi prawosławnej w sprawie wpisania ofiar żołnierzy dowodzonych przez Romualda Rajsa ps. "Bury" do grona męczenników. Czy to początek konfliktu narodowościowego i religijnego w Podlaskiem, czy też efekt działania trolli podgrzewających wewnętrzny spór w Polsce?
Ponadto w audycji o kampanii prezydenckiej i kandydatach na najwyższe stanowisko w państwie. Rozmawiamy także o wyborze osób funkcyjnych w parlamencie i podziale miejsc, bo nie wszystkim odpowiada usytuowanie posłów na sali obrad.
Goście Lecha Pilarskiego:
- Kazimierz Gwiazdowski - poseł PiS
- Eugeniusz Czykwin - poseł KO
- Stefan Krajewski - poseł PSL
Co jest przyczyną obecnego kryzysu w relacjach polsko-ukraińskich? Czy Polska i Ukraina będą mieć strategiczne partnerstwo?
Polska przedłuża embargo na import ukraińskich zbóż do Polski, po tym jak zakaz ten zniosła Komisja Europejska. Wyspę Lampedusa zalała fala migrantów, rząd Włoch ma wydać specjalny dekret bezpieczeństwa w sprawie zatrzymywania i wydalania migrantów, o referendum w sprawie migracji mówi już prezydent Francji. Dyskusja trwa też w innych krajach europejskich.
Obniżenie podatków, lepsza opieka zdrowotna, więcej mieszkań? Czym partie polityczne chcą przekonać do siebie wyborców?
Partie polityczne odkryły już wszystkie karty. Znamy ich kandydatów, którzy będą ubiegać się o mandaty do parlamentu.
Poniedziałek (28.08) jest ostatnim dniem na zawiadomienie PKW o utworzeniu komitetu wyborczego. Dotychczas PKW zarejestrowała 57 komitetów wyborczych.
W "Grach politycznych" odniesiemy się między innymi do ostatniego spotu Donalda Tuska, który wywołał burzę polityczną.
Plany przeprowadzenia referendum w sprawie przymusowej relokacji migrantów, uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o komisji ds. badania wpływów rosyjskich i skierowanie przez prezydenta do Trybunału Konstytucyjnego wniosku ws. ustawy o komisji ds. rosyjskich wpływów - to jedne z głównych wydarzeń minionego tygodnia.
W tych "Grach politycznych" rozmawiamy między innymi o przegranej Polski przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
W audycji o Marszu 4 czerwca w Warszawie i podpisie oraz poprawkach zgłoszonych przez prezydenta Andrzeja Dudę do ustawy o komisji ds. badania wpływów rosyjskich.
Prowadzący:
Dorota Niebrzydowska