Radio Białystok | Magazyny | Gry polityczne | Spór o Łupaszkę, bój o marszałka senatu i poselskie ławy
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Decyzja białostockiej rady miejskiej w sprawie zmiany nazwy ulicy im. mjr Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" rozgrzała atmosferę w mieście, regionie i kraju. Do tego dochodzi postanowienie Cerkwi prawosławnej w sprawie wpisania ofiar żołnierzy dowodzonych przez Romualda Rajsa ps. "Bury" do grona męczenników. Czy to początek konfliktu narodowościowego i religijnego w Podlaskiem, czy też efekt działania trolli podgrzewających wewnętrzny spór w Polsce?
Ponadto w audycji o kampanii prezydenckiej i kandydatach na najwyższe stanowisko w państwie. Rozmawiamy także o wyborze osób funkcyjnych w parlamencie i podziale miejsc, bo nie wszystkim odpowiada usytuowanie posłów na sali obrad.
Goście Lecha Pilarskiego:
- Kazimierz Gwiazdowski - poseł PiS
- Eugeniusz Czykwin - poseł KO
- Stefan Krajewski - poseł PSL
Cała Polska żyje wydarzeniami na południu Polski - mieszkańcy tej części kraju walczą z powodzią. M.in. to jest tematem dzisiejszych Gier Politycznych w Polskim Radiu Białystok.
W Grach Politycznych zastanowiliśmy się m.in. nad przyszłością Prawa i Sprawiedliwości, drogi ekspresowej z Białegostoku do Augustowa, czy szybkiej kolei z Łomży do Giżycka. Mówiliśmy też o podziale gminy Supraśl.
Państwowa Komisja Wyborcza dopatrzyła się nieprawidłowości i zdecydowała o obniżeniu dotacji przyznanej Prawu i Sprawiedliwości. Partia straci też miliony złotych subwencji. Rośnie polityczna temperatura przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi. To ostatnie dni obowiązywania strefy buforowej na granicy z Białorusią. Między innymi o tym w dzisiejszych Grach Politycznych.
Poruszamy tematy związane m.in. z Centralnym Portem Komunikacyjnym, z planami likwidacji porodówek w szpitalach, powrotami do szkół oraz bezpieczeństwem państwa i polityką migracyjną.
Centralny Port Komunikacyjny jednak powstanie. Rząd zgodził się na kontynuację przygotowań do budowy CPK.
W ciągu miesiąca powinna być znana wysokość odszkodowań dla przedsiębiorców, którzy ponoszą straty z powodu strefy buforowej na granicy z Białorusią. Tak informuje wiceszef MSWiA Wiesław Szczepański.
W "Grach politycznych" skomentujemy wybory do Parlamentu Europejskiego. Powiemy też o posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Białymstoku.
Od wtorku (4.06) miała być przywrócona strefa buforowa przy granicy z Białorusią. To w związku - jak tłumaczy rząd - z atakami na polskich funkcjonariuszy strzegących granicy. Polskie władze zapowiadają też stworzenie Tarczy Wschód.
Ministerstwo Obrony Narodowej przedstawiło szczegółowe założenia Tarczy Wschód. Plan zakłada budowę systemów fortyfikacji oraz systemów obronnych, które mają odstraszyć przeciwnika, a w przypadku agresji - ułatwić Wojsku Polskiemu obronę terytorium Polski.
Prowadzący:
Adam Janczewski