Radio Białystok | Magazyny | Gry polityczne | Protesty rolników w całej Europie, wybory samorządowe [wideo]
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Protestujący rolnicy wjechali setkami traktorów do centrum Brukseli, a także do dzielnicy europejskiej, gdzie w siedzibie Rady Unii Europejskiej trwają obrady ministrów rolnictwa. Strajkujący sprzeciwiają się unijnej polityce rolnej. I między innymi o Zielonym Ładzie mówimy w "Grach politycznych".
W audycji też o zbliżających się wyborach samorządowych.
Goście Renaty Redy:
- Karol Pilecki - z Koalicji Obywatelskiej
- Stanisław Derehajło - prezes Porozumienia dla Demokracji reprezentujący Konfederację
W Grach Politycznych zastanowiliśmy się m.in. nad przyszłością Prawa i Sprawiedliwości, drogi ekspresowej z Białegostoku do Augustowa, czy szybkiej kolei z Łomży do Giżycka. Mówiliśmy też o podziale gminy Supraśl.
Państwowa Komisja Wyborcza dopatrzyła się nieprawidłowości i zdecydowała o obniżeniu dotacji przyznanej Prawu i Sprawiedliwości. Partia straci też miliony złotych subwencji. Rośnie polityczna temperatura przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi. To ostatnie dni obowiązywania strefy buforowej na granicy z Białorusią. Między innymi o tym w dzisiejszych Grach Politycznych.
Poruszamy tematy związane m.in. z Centralnym Portem Komunikacyjnym, z planami likwidacji porodówek w szpitalach, powrotami do szkół oraz bezpieczeństwem państwa i polityką migracyjną.
Centralny Port Komunikacyjny jednak powstanie. Rząd zgodził się na kontynuację przygotowań do budowy CPK.
W ciągu miesiąca powinna być znana wysokość odszkodowań dla przedsiębiorców, którzy ponoszą straty z powodu strefy buforowej na granicy z Białorusią. Tak informuje wiceszef MSWiA Wiesław Szczepański.
W "Grach politycznych" skomentujemy wybory do Parlamentu Europejskiego. Powiemy też o posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Białymstoku.
Od wtorku (4.06) miała być przywrócona strefa buforowa przy granicy z Białorusią. To w związku - jak tłumaczy rząd - z atakami na polskich funkcjonariuszy strzegących granicy. Polskie władze zapowiadają też stworzenie Tarczy Wschód.
Ministerstwo Obrony Narodowej przedstawiło szczegółowe założenia Tarczy Wschód. Plan zakłada budowę systemów fortyfikacji oraz systemów obronnych, które mają odstraszyć przeciwnika, a w przypadku agresji - ułatwić Wojsku Polskiemu obronę terytorium Polski.
Dziś rozmawialiśmy m.in. o zawieszeniu w prawach członka Prawa i Sprawiedliwości znanego polityka Krzysztofa Jurgiela, o narodowym planie Tarcza Wschód, zamachu na premiera Słowacji Roberta Ficę oraz o mowie nienawiści w polityce.
Prowadzący:
Adam Janczewski