2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej [zdjęcia]

2 maja 2020

2 maja - Dzień Flagi RP w Białymstoku, fot. Monika Kalicka
2 maja - Dzień Flagi RP w Białymstoku, fot. Monika Kalicka

Dzień Flagi Narodowej w obliczu pandemii 

W tym roku święta majowe - Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja, a także przypadające 2 maja Dzień Flagi oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą, będą obchodzone zgodnie z reżimem przepisów przyjętych na czas pandemii.

Nie będzie oficjalnych uroczystości 

Nie będzie oficjalnych uroczystości z udziałem mieszkańców, dzielenia się tortem, czy nawet wspólnego śpiewania w dużych grupach pieśni patriotycznych. Stan epidemii wymusił inne niż dotychczas obchody zarówno dzisiejszego (2.05) Dnia Flagi, jak i jutrzejszej (3.05) 229 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

W obecnej sytuacji jeszcze bardziej powinniśmy pokazać nasz patriotyzm, bo to jest moment, kiedy powinniśmy nasze przywiązanie do wolności, do państwa wyrazić poprzez wywieszanie flag narodowych 

- mówi wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Do tego, jak dodaje Bohdan Paszkowski, warto w tych dniach na chwilę się zatrzymać i pomyśleć o tych, dzięki którym żyjemy w wolnym kraju.

Aby w warunkach kameralnych, być może odwołując się do przekazów medialnych, pomyśleć o sprawach naszej Ojczyzny, za nią się pomodlić, złożyć, jeśli ktoś ma taką możliwość, kwiaty na grobach narodowych bohaterów, przy pomnikach i niech to będzie wyraz naszej woli życia w wolnym i niepodległym państwie

 - dodaje wojewoda podlaski. 

Prezydent Białegostoku zachęca do dekorowania domów flagami

Obchody tych majowych świąt ograniczą się w tym roku w Białymstoku do złożenia kwiatów przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, wciągnięcia biało - czerwonej flagi na ustawiony tam maszt i do nabożeństw, w których, zarówno w cerkwi, jak i w katedrze, uczestniczyć będzie ograniczona liczba osób. Prezydent Tadeusz Truskolaski zachęca jednak mieszkańców do dekorowania okien i balkonów flagami.

Te dni będą wyglądały zupełnie inaczej, niż zawsze – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Niech wyrazem naszego upamiętnienia majowych świąt będą biało- czerwone flagi. Wywieśmy w oknach nasze narodowe barwy z wiarą, że dobre, spokojne czasy jeszcze wrócą. Niech te sztandary będą symbolem naszej siły i przekonania, że wszystko, czego teraz doświadczamy, uczyni nas lepszymi, mądrzejszymi i silniejszymi - mówi Tadeusz Truskolaski.


Historia Dnia Flagi RP

Wybór daty święta miał dwie przyczyny. Jedna, historyczna, jest związana z tym, że właśnie 2 maja 1945 r. flaga polska została zawieszona w Berlinie na Reichstagu oraz na Kolumnie Zwycięstwa. Druga dotyczy tego, że władze PRL zlikwidowały święto 3 maja: po 1 maja flagi miały być natychmiast zdjęte, by nie doczekały do 3 maja.

- Święto ustanowiono na wzór innych krajów, przede wszystkim Stanów Zjednoczonych, gdzie zostało po raz pierwszy ustanowione na pamiątkę uchwalenia pierwszej flagi amerykańskiej z 1777 r. – wyjaśniał w 2018 r. Andrzej Bebłowski z Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego.

Fladze państwowej należy się szacunek. Eksponowana publicznie musi być czysta oraz mieć czytelne barwy – nie może być pomięta lub postrzępiona. Flaga nigdy nie może też dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody. Flagą również nie oddaje się honorów żadnej osobie, nie pochyla się jej przed żadną inną flagą lub znakiem. Ponadto na fladze państwowej RP nie wolno umieszczać żadnych napisów oraz żadnego rodzaju rysunków. Kodeks karny zawiera przepisy dotyczące ochrony symboli narodowych. Za publiczne znieważenie, uszkodzenie lub usunięcie flagi czy godła grozi grzywna, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności.

Wraz z Dniem Flagi 2 maja w Polsce jest obchodzony Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju, ustanowiony przez Sejm 20 marca 2002 r.

źródło: PAP, www.bialystok.pl

Finał "Gwiazdki z książką" w Polskim Radiu Białystok - znamy laureatów [zdjęcia]

Kilkuset słuchaczy zaangażowaliśmy w tym roku do wspólnej literackiej zabawy przed świętami. W Polskim Radiu Białystok finał naszego grudniowego konkursu "Gwiazdka z książką".Gwiazdkowi przyjaciele!

Finał Gwiazdki z książkąPiękne kartki 2019 - III nagroda: cudo z zapałek

Finał Gwiazdki z książką 2019Piękne kartki 2019 - III nagroda: wiszące girlandy

Finał Gwiazdki z książką 2019Piękne kartki 2019 - wyróżniamy ciepło świąt!

Finał Gwiazdki z książką 2019Piękne kartki 2019 - wyróżniamy prostotę: renifer

Finał Gwiazdki z książką 2019
 
 

Prowadzący:

Dorota Sokołowska


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok