Radio Białystok | Koronawirus | Podlaskie oddziały zakaźne mają odpowiednią ilość środków ochrony osobistej, ale to się może zmienić

Podlaskie oddziały zakaźne mają odpowiednią ilość środków ochrony osobistej, ale to się może zmienić

autor: Renata Reda

25.03.2020, 15:48, akt. 16:01

Na najbliższe dni podlaskie oddziały zakaźne mają odpowiednią ilość środków ochrony osobistej dla pacjentów i pracowników. Jednak - jak alarmują dyrektorzy niektórych z nich - ta sytuacja szybko może się zmienić.

Przed USK w Białymstoku stanął specjalny kontener do wstępnej kwalifikacji chorych, fot. Renata Reda
Przed USK w Białymstoku stanął specjalny kontener do wstępnej kwalifikacji chorych, fot. Renata Reda

Podlaskie oddziały zakaźne mają odpowiednią ilość środków ochrony osobistej, ale to się może zmienić - relacja Renaty Redy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Placówki dostają wyposażenie m.in. od rządowej agencji

Placówki same kupują odpowiednie wyposażenie za coraz wyższe kwoty, dostają je z rządowej Agencji Rezerw Materiałowych i od wielu sponsorów.  

O zbyt małej ilości odpowiedniego sprzętu mówi dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Wystosował specjalny apel z prośbą o pomoc. Na stronie internetowej  placówki podany jest numer konta, gdzie można wpłacać pieniądze. Dyrektor prosi też o sprzęt pomocny przy odkażaniu pomieszczeń.


W USK z dnia na dzień przybywa pacjentów

Rzecznik USK Katarzyna Malinowska-Olczyk, mówi, że z dnia na dzień przybywa pacjentów i zapasy kurczą się w szybkim tempie, a środki ochronne na rynku są z kolei coraz droższe.

W miarę dobrze w środki ochrony osobistej zabezpieczony jest Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku - ocenia jego dyrektor profesor Anna Wasilewska.

Bielski szpital dostał na oddział zakaźny 4 respiratory od firmy Suempol. Także inni sponsorzy i mieszkańcy pomagają w zwiększeniu na przykład zapasów maseczek. Jak mówi dyrektor placówki Bożena Grotowicz, na razie szpital ma wystarczającą ilość materiałów ochronnych, ale to szybko może się zmienić, jeśli znacząco przybędzie pacjentów.

Także Zastępca Dyrektora ds. Lecznictwa szpitala w Hajnówce Tomasz Musiuk mówi, że pojawi się problem z odpowiednią ilością materiałów ochronnych, gdy przybędzie pacjentów. Już teraz placówka ma niewielkie ilości tych środków. Zaznacza, że niezbędnym elementem w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa są ograniczenia w przemieszczaniu się, które wprowadził rząd.

W Podlaskiem jednoprofilowym szpitalem zakaźnym jest łomżyński, jako druga taka placówka ma funkcjonować szpital MSWiA w Białymstoku.

W regionie są jeszcze oddziały zakaźne w siedmiu szpitalach: w Suwałkach, UDSK i USK w Białymstoku, w Bielsku Podlaskim, Grajewie, Hajnówce i Augustowie.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kilkudziesięciu studentów UMB chce w ramach wolontariatu pomagać szpitalom

25.03.2020, 15:22

Mają się zajmować między innymi zbieraniem podstawowych wywiadów medycznych w szpitalach czy obsługiwać linię informacyjną w sanepidach. Blisko 60 studentów Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku chce pomagać szpitalom zmagającym się z epidemią koronawirusa.


Ośrodek zdrowia w Piątnicy zamknięty - to efekt beztroski chorego

25.03.2020, 14:59

Zamknięty ośrodek zdrowia, pozbawieni opieki medycznej mieszkańcy i kilkadziesiąt osób na kwarantannie – to efekt beztroski chorego. Wszystko to spowodowała wizyta jednego pacjenta w Ośrodku Zdrowia w Piątnicy.


Szef MSWiA: Policja będzie egzekwować zakaz gromadzenia się

25.03.2020, 14:48

Priorytetem dla funkcjonariuszy policji będzie egzekwowanie nowych przepisów dotyczących przemieszczania się po ulicach oraz ograniczenia liczby pasażerów w komunikacji publicznej - poinformował w środę szef MSWiA Mariusz Kamiński.


UDSK w Białymstoku ma tzw. karetkę covidowską - to ułatwi leczenie najmłodszych pacjentów

25.03.2020, 14:38

To duże ułatwienie w leczeniu najmłodszych pacjentów podejrzanych o zakażenie lub u których już stwierdzono koronawirusa. Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku będzie wysyłał do nich tzw. karetkę covidowską, nie trzeba będzie przywozić dziecka do szpitala - mówi dyrektor UDSK profesor Anna Wasilewska.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Wyjdź za mnie" Krystyna Mirek

Historia złotego

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


Oddaj krew razem z nami!, fot. Sylwia Krassowska
26.11.2020, 09:13, akt. 09:16

Osocze - cenna pomoc w walce z koronawirusem


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok