Radio Białystok | Koronawirus | Wirusolog: respektowanie ograniczeń ma bardzo duży sens

Wirusolog: respektowanie ograniczeń ma bardzo duży sens

27.03.2020, 16:56, akt. 16:59

Respektowanie ograniczeń dotyczących wychodzenia z domu tylko w sytuacjach koniecznych oraz zakazu zgromadzeń powyżej dwóch osób będzie miało wpływ na wyhamowanie tempa rozwoju epidemii - powiedziała krajowa konsultant w dziedzinie epidemiologii.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka

Profesor Iwona Paradowska-Stankiewicz z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego dodała, że dzięki takim działaniom chronimy siebie i innych. 

"Tylko w ten sposób możemy zmniejszyć liczbę osób zakażonych i tych, które zachorują. A przecież o to chodzi - aby jak najwięcej osób zachowało zdrowie" - podkreśliła. 

Profesor zaznaczyła, że stosowanie się do ograniczeń nałożonych przez władzę ma bardzo duży sens.

Kolejne tygodnie przynoszą coraz więcej informacji na temat nowego wirusa. Profesor Iwona Paradowska-Stankiewicz mówiła, że pierwotnie grupą szczególnie zagrożoną były osoby starsze. Teraz to się zmienia. 

"Wiemy, że wirus może powodować zakażenia i zachorowania nawet o ciężkim przebiegu nie tylko u osób starszych, lecz także u młodych oraz u dzieci” - dodała krajowa konsultant w dziedzinie epidemiologii.

Jak wskazywała, z badań naukowych wynika, że 80 procent zarażonych osób przechodzi infekcję lekko lub bezobjawowo, dlatego nie jesteśmy w stanie rozpoznać, od kogo możemy się zakazić, a potem sami zakażać dalej. 

"Nie możemy mieć żadnej pewności, że nawet nasi znajomi, z którymi mamy ochotę się spotkać, nie mieli styczności z osobami zakażonymi albo przedmiotami, na których były cząsteczki wirusa" - uczuliła.

Zakaz zgromadzeń powyżej dwóch osób będzie obowiązywał jeszcze przez ponad dwa tygodnie.

źródło: IAR | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rzecznik rządu: kontrole na granicach mogą obowiązywać dłużej od innych ograniczeń

27.03.2020, 09:34

Obawiam się, że rygor graniczny będzie obowiązywał dłużej od innych ograniczeń, bo nawet jeśli działania wprowadzone przez rząd dadzą dobry efekt, to duży napływ osób z zagranicy - bez kontroli - spowodowałby powrót choroby COVID-19 - powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller.


nadkom. Tomasz Krupa

27.03.2020, 08:18

- Policjanci nie będą pytać każdego przechodnia, w jakim celu i gdzie idzie, nie będą legitymować takich osób. Oczywiście będziemy reagować tam, gdzie będziemy mieli do czynienia z rażącym przypadkami łamania wprowadzonych ograniczeń.


Więzienia i areszty zamknięte. Zamiast widzeń - telefon do najbliższych

27.03.2020, 07:40

Osadzeni nadal nie mogą pracować poza więzieniem, nie odprawia się również nabożeństw. Podlaskie areszty śledcze i zakłady karne za zgodą sądów penitencjarnych przedłużyły ograniczenia w związku z zagrożeniem koronawirusem.


CBOS: młodzi lekceważą przestrzeganie ograniczeń dot. epidemii

26.03.2020, 16:48

Na początku epidemii koronawirusa Polacy nie byli w pełni przekonani o wyjątkowości choroby COVID-19 - wynika z badań CBOS. Eksperci podkreślają, że apele o przestrzeganie ograniczeń dot. epidemii powinny być kierowane przede wszystkim do ludzi młodych.


Z powodu koronawirusa nie odbędzie się sesja sejmiku woj. podlaskiego

26.03.2020, 12:47

Nie odbędzie się zaplanowana na najbliższy poniedziałek (30.03) sesja sejmiku województwa podlaskiego.


Diabetolodzy: Leczenie cukrzyków zakażonych COVID-19 trudniejsze, a powikłania poważniejsze

26.03.2020, 09:59

W grupie pacjentów z cukrzycą problemem jest nie tyle większe prawdopodobieństwo zakażenia koronawirusem, ile gorsze rezultaty leczenia. Istnieje też większe prawdopodobieństwo rozwoju ciężkich objawów i powikłań – wynika z informacji Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego zamieszczonego na stronie.


GIS rekomenduje rygorystyczne wymogi higieny na targowiskach i bazarach

25.03.2020, 18:45

Targowiska i bazary są specyficznymi miejscami obrotu żywnością, dlatego w czasie epidemii osoby tam pracujące oraz zarządcy powinni rygorystycznie przestrzegać wymagań sanitarnych i higienicznych na każdym etapie łańcucha żywnościowego – wynika z rekomendacji opublikowanych w środę na stronach Głównego Inspektora Sanitarnego.


Szef MSWiA: Policja będzie egzekwować zakaz gromadzenia się

25.03.2020, 14:48

Priorytetem dla funkcjonariuszy policji będzie egzekwowanie nowych przepisów dotyczących przemieszczania się po ulicach oraz ograniczenia liczby pasażerów w komunikacji publicznej - poinformował w środę szef MSWiA Mariusz Kamiński.


Rząd wprowadza nowe obostrzenia w walce z koronawirusem

25.03.2020, 00:29

Musimy dalej ograniczać jeszcze możliwe zgromadzenia, właściwie wyłącznie do absolutnego minimum, nie powinny poruszać się więcej niż dwie osoby - powiedział we wtorek (24.03) premier Mateusz Morawiecki.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Historia złotego

Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi

„Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” Radek Rak

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok