Radio Białystok | Koronawirus | Szef MZ: nie ma leku i szczepionki na koronawirusa; potrzebna izolacja i ograniczenia

Szef MZ: nie ma leku i szczepionki na koronawirusa; potrzebna izolacja i ograniczenia

31.03.2020, 13:19, akt. 13:44

Na koronawirusa nie ma leku ani szczepionki, tym co możemy robić jest izolowanie się i przestrzeganie ograniczeń – powiedział we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Bądźmy rozsądni – apelował.

Łukasz Szumowski, źródło: Krystian Maj/KPRM
Łukasz Szumowski, źródło: Krystian Maj/KPRM

Ograniczajmy każdy kontakt - apeluje minister zdrowia


Najczęstsze kontakty z ludźmi wiążą się m.in. ze sklepami, urzędami czy parkami. Stąd - jak wyjaśniał - zdecydowano się na ograniczenia m.in. obostrzenie dot. trzech osób przypadających na jedną kasę w sklepie czy dwóch na pocztowe okienko.

Stąd też, jak wyliczał, zawieszenie rehabilitacji, która nie jest bezpośrednio niezbędna do zdrowia. "Chcemy ograniczać kontakt, również ten kontakt ze światem medycznym. Dlatego są m.in. teleporady" – wyliczał minister.

Wskazał, że niestety młodzież się spotyka, gromadzi. "Stąd ograniczenie, że osoby do 18. roku życia mogą wychodzić tylko z rodzicem; stąd też zamknięcie parków, plaż, deptaków" – mówił.

Minister podkreślał, że nie ma szczepionki ani leku na koronawirusa, a tym co możemy robić, jest izolowanie się; a w przypadku konieczności kontaktów zastosowanie rygorów sanitarnych.

"Bądźmy rozsądni i najbliższe dwa tygodnie spędźmy w maksymalnej izolacji, a mamy szanse uratować życie innych" – zaapelował. 


Minister zdrowia: każdy pacjent z ciężką niewydolnością oddechową powinien mieć pobrany test na koronawirusa


Minister Szumowski podczas konferencji prasowej był pytany, "co dzieje się z pacjentem, który zmarł z powodu niewydolności oddechowej, czy ma zrobione zdjęcia płuc i czy wiemy jak wygląda relacja osób zarażonych koronawirusem, do tych które zostały podane jako osoby, które zmarły z powodu koronawirusa".

"Akt zgonu i kartę zgonu wypisuje lekarz, nie minister zdrowia, nie urzędnik państwowy. Tę kartę zgonu otrzymujemy z niej informacje poprzez wojewodów, tę informację, którą otrzymamy od setek lekarzy przekazujemy od razu państwu" - zapewnił minister.

Poinformował, że "każdy pacjent, który przebywa w szpitalu i ma niewydolność oddechową ma robione zdjęcia rentgenowskie, bo bez tego pewnie nie byłoby możliwe prowadzenie terapii". Szumowski dodał, że "w obecnej definicji przypadku każdy pacjent z ciężką niewydolnością oddechową powinien mieć pobrany test na koronawirusa".


Szumowski: Bez ćwiczeń damy radę


Nie wykorzystujmy uprawnienia z epidemicznych rozporządzeń do uprawiania joggingu i poprawiania formy fizycznej przez te dwa tygodnie. Bez takich ćwiczeń damy radę. Jeżeli musimy bezwzględnie wyjść to przewietrzmy się i wróćmy do domu - mówił we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Podczas konferencji prasowej, w trakcie której Szumowski wraz z premierem Mateuszem Morawieckim poinformowali o wprowadzeniu dodatkowych obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa, szef resortu zdrowia został zapytany, czy obywatelom wciąż mają możliwość biegania i spacerów z psem.

"To nie jest tak, że my mamy prawo biegania, uprawiania sportów. Traktujmy to uprawnienie z epidemicznych rozporządzeń, a teraz z tego dokumentu, jako niezbędny środek higieny zdrowia psychicznego. To nie o to chodzi, żebyśmy utrzymali formę, żebyśmy biegali ileś kilometrów wokół domu. Chodzi o to, żebyśmy po prostu mogli wyjść z psem albo wyjść i przewietrzyć się krótko, jak najkrócej i wrócić do domu" - wyjaśnił Szumowski.

Dodał, że "oczywiście twarde zapisy są trudne do zdefiniowania". "Tu bardzo wiele zależy od rozsądku Polaków. W związku z tym moja ogromna prośba: nie wykorzystujmy tego do uprawiania joggingu. Nie wykorzystujmy tego do poprawiania sobie formy fizycznej przez te dwa tygodnie. Naprawdę bez takich ćwiczeń fizycznych damy radę. Jeżeli musimy już bezwzględnie wyjść, to wtedy wyjdźmy, przewietrzmy się i wróćmy do domu" - powiedział.


Szumowski o obostrzeniach na Wielkanoc: powinniśmy maksymalnie stosować reżim niespotykania się

Podczas Wielkanocy - jeżeli to ma być święto nowego życia - powinniśmy maksymalnie stosować zalecenia i reżim niespotykania się - powiedział we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał jednak, że dokładne rekomendacje w tej sprawie rząd przedstawi w późniejszym czasie.

"Zobaczymy, jak wyglądają przyrosty, ile osób będzie zakażonych. Oczywiście czas świąt jest szczególny, ale na pewno jeśli ma to być święto nowego życia, to powinniśmy maksymalnie stosować zalecenia i reżim niespotykania się. Na pewno te wzrosty będą do świąt, pytanie, jak duże. Ale przy dużych spotkaniach rodzinnych to ryzyko jest na pewno bardzo duże" - powiedział Szumowski.

Dodał też, że rekomendacje dotyczące okresu świąt wielkanocnych będą wydane w późniejszym czasie na podstawie danych epidemicznych.

| red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Premier: dodatkowe ograniczenia w kraju

1.04.2020, 08:16

Chcemy wypłaszczać krzywą przyrostu zakażeń; podjęliśmy decyzje dotyczące następnych obostrzeń - powiedział premier.


Gowin: rok akademicki zostanie przedłużony, jeśli w maju uczelnie nie wrócą do normalnego funkcjonowania

31.03.2020, 12:05

Jeżeli uczelnie nie wrócą do normalnego funkcjonowania w maju, to z całą pewnością rok akademicki będzie musiał być wydłużony - zasugerował we wtorek szef resortu nauki Jarosław Gowin.


Zdarzają się kolejne przypadki łamania kwarantanny - policja apeluje by jej przestrzegać

31.03.2020, 09:26

Mimo licznych informacji o zasadach kwarantanny z powodu epidemii koronawirusa, podlascy policjanci nadal natrafiają na osoby nie stosujące się do wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego.


Senat za poprawkami do specustawy dot. wsparcia dla firm w związku z epidemią koronawirusa

31.03.2020, 07:56

Senat zaproponował w nocy z poniedziałku na wtorek kilkadziesiąt poprawek do specustawy o wsparciu firm w związku z epidemią koronawirusa. Jedna ze zmian zawiesza pobór podatków od przedsiębiorców na czas trwania epidemii.


Minister zdrowia: możliwy jest za chwilę przyrost 500 zachorowań na dobę

30.03.2020, 21:45

Nie wiadomo kiedy nastąpi szczyt, ale możliwy jest za chwilę przyrost pięciuset zachorowań na dobę – powiedział w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Powtórzył apel o pozostawanie w domu. Jak podkreślił pomoże to "spłaszczyć" krzywą wzrostu zachorowań z powodu koronawirusa.


Szpital Wojewódzki w Białymstoku wprowadził zakaz przekazywania pacjentom paczek

30.03.2020, 18:38

W czasie walki z epidemią koronawirusa zakaz odwiedzin w szpitalach to już niejako standard. O krok dalej w przeciwdziałaniu zakażeniom poszedł Szpital Wojewódzki w Białymstoku, gdzie wprowadzono także zakaz przekazywania pacjentom paczek.


Minister zdrowia: w tym tygodniu osiągniemy wydolność 5 tys. testów na dobę

30.03.2020, 15:14

Jestem przekonany, że w tym tygodniu osiągniemy wydolność 5 tys. testów na dobę; testów nie brakuje i nie będzie brakowało - zapewniał w poniedziałek (30.03) minister zdrowia Łukasz Szumowski.


Rząd wprowadza nowe obostrzenia w walce z koronawirusem

25.03.2020, 00:29

Musimy dalej ograniczać jeszcze możliwe zgromadzenia, właściwie wyłącznie do absolutnego minimum, nie powinny poruszać się więcej niż dwie osoby - powiedział we wtorek (24.03) premier Mateusz Morawiecki.


Premier: Wprowadzamy stan epidemii, szkoły zamknięte do Wielkanocy, 30 tys. zł kary za złamanie kwarantanny

21.03.2020, 04:49

Wprowadzamy dzisiaj (20.03) stan epidemii, który daje nowe prerogatywy, ale też nakłada na nas nowe obowiązki - poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej konferencji prasowej.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok