Radio Białystok | Koronawirus | PiS za propozycją Gowina ws. zmian w konstytucji; przeciwne - pozostałe kluby i Konfederacja

PiS za propozycją Gowina ws. zmian w konstytucji; przeciwne - pozostałe kluby i Konfederacja

3.04.2020, 22:27, akt. 22:31

Jedynie PiS poparło propozycję lidera Porozumienia, wicepremiera Jarosława Gowina ws. zmian w konstytucji i wydłużenia kadencji prezydenta Andrzeja Dudy o dwa lata; przeciwne takim zmianom są pozostałe kluby: KO, Lewica, PSL-Kukiz15 oraz koło Konfederacji.

Pio Si, Fotolia.com
Pio Si, Fotolia.com

Gowin poinformował w piątek, że jego ugrupowanie złoży projekt zmian w konstytucji, który przedłuży kadencję prezydenta o dwa lata. "To jest projekt przewidujący systemową zmianę polegającą na wprowadzeniu w Polsce jednej, siedmioletniej kadencji z równoczesnym, szczególnym rozstrzygnięciem polegającym na przedłużeniu kadencji prezydenta Andrzeja Dudy o dwa lata, przy założeniu, że obecny prezydent nie będzie już kandydował za dwa lata" - powiedział wicepremier.

Gowin zapowiedział też rozpoczęcie konsultacji z liderami opozycji ws. projektu zmian w konstytucji. Jak przekazał, pierwsze spotkanie - z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim - odbędzie się jeszcze w piątek.

Rzeczniczka PiS Anita Czerwińska oświadczyła, że "mając na uwadze interes Polski popieramy i będziemy popierać propozycję premiera Gowina". "Oczywiście jeśli znajdzie się większość w Sejmie i Senacie dla poparcia takiego rozwiązania" - zastrzegła.

Pozostałe kluby opowiedziały się przeciwko propozycji Gowina. 

Lider PO Borys Budka podkreślił, że "nie ma możliwości, aby wydłużać kadencję prezydentowi Andrzejowi Dudzie, tylko dlatego, że ktoś tak bardzo pragnie utrzymać się przy władzy". "Dziękuję Gowinowi, że powiedział jasno i czytelnie to, o czym mówiła wcześniej Małgorzata Kidawa-Błońska i inni kandydaci: 10 maja nie może być wyborów i wszyscy Polacy są o tym święcie przekonani" - mówił Budka.

Szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski oświadczył, że "Lewica jest bezwzględnie przeciwko zmianom w konstytucji". "Nie będziemy pomagali przedłużać kadencji człowiekowi, który nie raz łamał konstytucję i który nie raz doprowadzał do sytuacji, że Polska musiała się wstydzić, że zasady demokratycznego państwa prawa są nieprzestrzegane" - powiedział Gawkowski.

Poseł PSL-Kukiz15 Marek Sawicki ocenił, że propozycja Gowina jest "ratunkiem dla Zjednoczonej Prawicy", ale - jak dodał - "tego uratować się nie da". Sawicki przyznał, że nie wierzy już w oferty obozu rządzącego i nie liczy na żadną współpracę z PiS. "Ewentualna zmiana konstytucji, nawet jeśli udałoby się to zrobić do 10 maja, ma charakter kuriozalny. Danie PiS jeszcze dwóch lat rządzenia z prezydentem Andrzejem Dudą po prostu zniszczy państwo. Będę zachęcał swoich kolegów, aby w grę Gowina nie wchodzić" - mówił Sawicki.

Kandydat Konfederacji na prezydenta, poseł Krzysztof Bosak ocenił, że propozycja Gowina, to żart z polskich obywateli, którzy są zwalniani z pracy oraz z przedsiębiorców, którzy utracili możliwość zarabiania w wyniku decyzji rządu. "O tej propozycji nie należy w ogóle dyskutować do momentu, aż nie będziemy widzieć większości w Sejmie, która jest skłonna to poprzeć. Moim zdaniem zbudowanie takiej większości jest niemożliwe" - ocenił Bosak. 

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


PiS złożyło autopoprawkę do projektu ustawy ws. głosowania korespondencyjnego

3.04.2020, 19:41

Prawo i Sprawiedliwość złożyło autopoprawkę do projektu ustawy dotyczącej korespondencyjnego głosowania w tegorocznych wyborach prezydenckich. Wniesiona poprawka m.in. przewiduje, że będzie to forma obligatoryjna. Oznacza to, że nie będzie możliwości zagłosowania w lokalach wyborczych.


Jarosław Gowin: Stoimy wobec wyboru życie albo śmierć - przedłużmy kadencję prezydenta o dwa lata

3.04.2020, 13:00

Wybory prezydenckie 10 maja nie mogą się odbyć; bezpiecznym terminem jest przesunięcie ich o dwa lata; jest to możliwe tylko poprzez zmianę konstytucji i dzisiaj my posłowie Porozumienia taki projekt przedstawiamy - oświadczył wicepremier, lider Porozumienia Jarosław Gowin.


Minister zdrowia: moje rekomendacje ws. wyborów nie wcześniej niż w drugiej połowie kwietnia

2.04.2020, 20:23

Swoje rekomendacje dotyczące wyborów prezydenckich przekażę wtedy, kiedy będą miał realne podstawy, dane dotyczące epidemii, nie będzie to wcześniej niż w drugiej połowie kwietnia – powiedział w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski.


Senat za poprawkami do specustawy dot. wsparcia dla firm w związku z epidemią koronawirusa

31.03.2020, 07:56

Senat zaproponował w nocy z poniedziałku na wtorek kilkadziesiąt poprawek do specustawy o wsparciu firm w związku z epidemią koronawirusa. Jedna ze zmian zawiesza pobór podatków od przedsiębiorców na czas trwania epidemii.


Sejm w ramach specustawy zmienił Kodeks wyborczy

28.03.2020, 09:20

Sejm, w ramach specustawy o zapobieganiu, przeciwdziałaniu i zwalczaniu koronawirusa, przegłosował rozszerzenie grupy wyborców, którzy mogą głosować korespondencyjnie.


Premier: nie ma powodu przesuwać wyborów i matur

24.03.2020, 14:18

Nie ma powodu, żeby wybory prezydenckie lub egzaminy maturalne nie odbyły się w planowanych terminach – powtórzył we wtorek (24.03) premier Mateusz Morawiecki. Wyraził przekonanie, że po Wielkanocy będzie możliwy powrót do pracy.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Prokurator Alicja Horn" Tadeusz Dołęga-Mostowicz

Oddaj krew
źródło: stock.adobe.com
5.06.2020, 08:26, akt. 08:44

Jest Tarcza antykryzysowa 4.0
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok