Radio Białystok | Koronawirus | Więźniowie mają całkowity zakaz wyjść do pracy na zewnątrz

Więźniowie mają całkowity zakaz wyjść do pracy na zewnątrz

6.04.2020, 18:09, akt. 18:24

Funkcjonariusze, którzy mają kontakt z więźniami, muszą nosić maski ochronne. Wprowadzono też całkowity zakaz wyjść więźniów na zewnątrz do pracy - przekazała w poniedziałek (6.04) rzeczniczka prasowa Dyrektora Generalnego Służby Więziennej ppłk Elżbieta Krakowska.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Funkcjonariusze w maseczkach, więźniowie z zakazem wyjść


Ppłk Elżbieta Krakowska przekazała, że od poniedziałku, ze względu na konieczność ochrony zdrowia wszystkich osadzonych, funkcjonariuszy i pracowników więziennictwa, Służba Więzienna wprowadza kolejne zaostrzenie zasad bezpieczeństwa w jednostkach penitencjarnych.


- Funkcjonariusze, którzy mają kontakt z więźniami, muszą nosić maski ochronne. Wprowadzono też całkowity zakaz wyjść więźniów na zewnątrz do pracy - podała.


Rzeczniczka prasowa Dyrektora Generalnego Służby Więziennej przypomniała, że od 19 marca wstrzymane są odwiedziny we wszystkich aresztach śledczych i zakładach karnych, a od 12 marca wszystkim wchodzącym na teren więzień mierzona jest temperatura. Osoby, które mają gorączkę, nie są wpuszczane.


- Równocześnie, aby zapewnić osadzonym kontakt z bliskimi, zwiększono możliwości kontaktu telefonicznego, korespondencyjnego i za pośrednictwem komunikatorów internetowych. Osadzeni mają także szerszy dostęp do telewizji, radia i prasy. Wprowadzono dodatkowe zajęcia terapeutyczne, edukacyjne i kulturalno-oświatowe, indywidualnie i w małych grupach - poinformowała ppłk. Krakowska


Dodała, że Służba Więzienna do minimum ograniczyła też transporty osadzonych i przemieszczanie się w ramach oddziałów.


- Obowiązują przyjęte i opracowane kilka tygodni temu wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym procedury postępowania i kryteria kwalifikacji osadzonych, wobec których istnieje zagrożenie zakażenia koronawirusem. Każdy podejrzany przypadek zgłaszany jest do Sanepidu - podkreśliła.


Osadzony z koronawirusem, są też chorzy funkcjonariusze 


Ppłk Elżbieta Krakowska zaznaczyła, że w zakładach karnych i aresztach śledczych znajduje się obecnie tylko jeden osadzony, który został przyjęty do jednostki z już zdiagnozowanym zakażeniem koronawirusem.


- To jeden z dwóch tymczasowo aresztowanych, wobec których sąd zastosował areszt, gdyż nie stosowali się do zaleceń kwarantanny. Zgodnie z procedurami sanitarnymi obowiązującymi w stanie epidemii, przebywa on w specjalnie przygotowanym na czas epidemii izolatorium, w oddzielnym budynku, w całkowitej izolacji, gdzie ma kontakt wyłącznie z personelem medycznym. Jego stan zdrowia jest dobry i na bieżąco monitorowany - powiedziała ppłk. Krakowska.


Poinformowała, że druga z tych osób została umieszczona poza jednostką penitencjarną w szpitalu zakaźnym, ponieważ zdiagnozowano u niej również inne choroby.

Przekazała także, że pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa odnotowano u dwóch funkcjonariuszy i jednego pracownika. - Wszyscy są w dobrym stanie, przebywają we własnych domach - zaznaczyła Rzeczniczka Prasowa Dyrektora Generalnego Służby Więziennej

Zgodnie z zaleceniami GIS 60 więźniów poddanych jest profilaktycznej obserwacji medycznej w warunkach izolacji, ponieważ przed umieszczeniem w zakładzie karnym przebywali w krajach, gdzie występuje koronawirus lub mogli mieć kontakt z osobą zarażoną.

Wszystkie zakłady karne i areszty śledcze zostały zaopatrzone w odpowiedni zapas wirusobójczych płynów dezynfekcyjnych, środków higienicznych i medycznych, w tym maseczek ochronnych, kombinezonów, rękawic. Kilka razy dziennie przeprowadza się dezynfekcję w pomieszczeniach, np. wejść, klamek, drzwi, aparatów telefonicznych.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


12 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Podlaskiem - większość z powiatu bielskiego

6.04.2020, 17:39

O 12 kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem w Podlaskiem potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów poinformowali w poniedziałek po południu (6.04) wojewoda podlaski i wojewódzki inspektor sanitarny.


Badanie: koronawirus może pozostać na maseczkach nawet przez tydzień

6.04.2020, 16:47

Wirus SARS-CoV-2 może się utrzymywać na powierzchniach stalowych i plastikowych przez kilka dni, a na zewnętrznej warstwie maseczek chirurgicznych nawet przez tydzień - podał w poniedziałek (5.04) dziennik "South China Morning Post", cytując hongkońskie badanie.


Podlascy więźniowie produkują nawet kilkaset maseczek dziennie

29.03.2020, 13:40

Podlascy więźniowie szyją maseczki ochronne dla pracowników służby zdrowia. Każdego dnia osadzeni produkują nawet kilkaset maseczek.


Więzienia i areszty zamknięte. Zamiast widzeń - telefon do najbliższych

27.03.2020, 07:40

Osadzeni nadal nie mogą pracować poza więzieniem, nie odprawia się również nabożeństw. Podlaskie areszty śledcze i zakłady karne za zgodą sądów penitencjarnych przedłużyły ograniczenia w związku z zagrożeniem koronawirusem.


Sądy w Podlaskiem odwołują kwietniowe rozprawy i posiedzenia jawne

23.03.2020, 14:24

Sąd Rejonowy w Białymstoku odwołał wszystkie rozprawy i posiedzenia jawne planowane nie tylko na marzec, ale i kwiecień - zarządzenie w tej sprawie podpisała prezes tego sądu. Takie zarządzenia wydają też już kolejne sądy w regionie. Decyzje są związane z ograniczeniami związanymi z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się zakażeń koronawirusem.


Zakaz odwiedzin w zakładach penitencjarnych w całej Polsce

20.03.2020, 06:50

Od kilku dni zakłady penitencjarne ograniczały widzenia - teraz ten zakaz dotyczy wszystkich placówek w całej Polsce. Osadzeni - mogą w zamian częściej dzwonić do swoich bliskich.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok