Radio Białystok | Koronawirus | Abp Gądecki: mimo zmienionej formy, nie zmienia się istota Triduum Paschalnego

Abp Gądecki: mimo zmienionej formy, nie zmienia się istota Triduum Paschalnego

9.04.2020, 12:35, akt. 12:51

Epidemia i związane z nią ograniczenia domagają się zmiany formy przeżywania Triduum Paschalnego, ale nie zmienia się jego sens - podkreśla Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. Poprosił o modlitwę i wsparcie dla osób, które podczas Triduum i Wielkanocy, będą pomagały chorym, samotnym i wszystkim potrzebującym.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka

Najważniejszy czas w chrześcijaństwie

Abp Stanisław Gądecki podkreśla, że Triduum to najważniejszy czas w roku dla każdego chrześcijanina. - Zgłębiamy wówczas mękę i śmierć Jezusa Chrystusa, oraz przyjmujemy nadzieję i radość, które przynosi Jego zmartwychwstanie - powiedział abp Gądecki.Przewodniczący Episkopatu zachęcił, do duchowego zaangażowania w kolejnych dniach Triduum Paschalnego, które rozpoczyna się w Wielki Czwartek wieczorem. 


- Rozpoczynając tegoroczny Wielki Post, nie spodziewaliśmy się, że będzie miał on tak odmienny wymiar. Dla wielu z nas obecna sytuacja jest bardzo trudna, szczególnie dla osób chorych i ich rodzin, tych, którzy pozostają w izolacji i kwarantannie - zauważył abp Gądecki.


Przyznał, że "wielu odczuwa niepokój związany z niepewną przyszłością, doskwiera im brak możliwości bezpośredniego kontaktu z rodzinami i przyjaciółmi".


- Poważanie ograniczona została możliwość naszego udział w liturgiach i życiu parafii. W nadchodzących dniach Kościół chce przynosić nam pocieszenie i nadzieję płynącą z Ewangelii- powiedział.


Abp Gądecki wskazał, że Wielki Czwartek jest dniem skoncentrowanym wokół Ostatniej Wieczerzy Jezusa z apostołami, czyli tajemnicy ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa, które są centrum życia Kościoła.


- W dzisiejszych warunkach epidemii szczególnie odczuwamy niemożność uczestnictwa w Mszy Świętej. Choć korzystamy z transmisji telewizyjnych, radiowych, internetowych i możemy przyjmować Komunię duchową, w wielu z nas pojawiła się tęsknota i głód Komunii sakramentalnej, która umacnia nas, przynosi pokój. Dlatego, szczególnie w Wielki Czwartek prośmy Boga o ustanie pandemii i przywrócenie możliwości powszechnego udziału w Mszach Świętych w naszych kościołach - powiedział abp Gądecki.


Przypomina również, że Wielki Czwartek to także dzień ustanowienia sakramentu kapłaństwa. Podkreślając wartości i godność kapłaństwa zachęcił do modlitwy za księży, "aby w sposób święty wypełniali swoje powołanie i byli świadkami zmartwychwstałego Chrystusa".Przewodniczący Episkopatu zaznaczył, że w tym roku w czasie Triduum Paschalnego jeszcze większego znaczenia nabiera pojęcie domowego Kościoła. - Liturgia Kościoła weszła do naszych domów, jak nigdy dotąd. Przeżywajmy najbliższe dni w duchu bliskości z Bogiem, wzajemnego wsparcia i wyrozumiałości - powiedział.


Transmisje religijnych uroczystości na naszej antenieAbp. Gądecki zwrócił uwagę, że w tym roku w Wielki Czwartek nie będzie obrzędu obmycia nóg w kościołach, ale "niezależnie od tego możemy przyjąć jego przesłanie, wzywające do pokory, przebaczenia, wzajemnej służby i pomocy potrzebującym".


- Zachęcam do łączenia się ze wspólnotą Kościoła w liturgiach Triduum Paschalnego poprzez środki społecznego przekazu. Dziękuję parafiom, które transmitują Msze św. i nabożeństwa w Internecie oraz pozostają w kontakcie z wiernymi przy użyciu nowych technologii. Zapraszam do odmawiania w domach Drogi Krzyżowej i różańca oraz czytania Pisma Świętego. Możemy włączyć się również w modlitwę Kościoła odmawiając w tych dniach Liturgię Godzin. Epidemia nie może nam zabrać świętego czasu łaski - powiedział.


Abp Gądecki zwrócił się też z prośbą o modlitwę i wsparcie dla osób, które podczas Triduum Paschalnego i Wielkanocy, będą niosły pomoc chorym, samotnym i wszystkim potrzebującym.

- Pamiętajmy o lekarzach, pielęgniarkach, personelu medycznym, wolontariuszach, służbach dbających o nasze bezpieczeństwo i tych wszystkich, którzy pracują dla naszego dobra. Pomóżmy osobom potrzebującym, szczególnie starszym, dotkniętym chorobą. Módlmy się za zmarłych i ich rodziny. Niech towarzyszy nam nadzieja, którą przynosi Zmartwychwstały Chrystus. Przyszłość naszych rodzin, ojczyzny, Europy i świata jest w jego ręku. Bądźmy ufni w tym trudnym czasie i zawierzajmy się Opatrzności Bożej - dodał przewodniczący Episkopatu.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rozpoczyna się Triduum Paschalne, czyli najważniejsze dla chrześcijan trzy dni w roku

9.04.2020, 08:20

We czwartek (09.04) w Kościele rozpoczyna się Triduum Paschalne. Wierni będą wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Obchody inauguruje Wielki Czwartek, upamiętniający ustanowienie sakramentu Eucharystii i kapłaństwa.


Transmisje religijnych uroczystości w Radiu Białystok

11.04.2020, 10:23

Kościelne uroczystości Wielkiego Tygodnia będziemy transmitować na naszej antenie. W niedzielę (12.04) będziemy również transmitować nabożeństwo z białostockiej cerkwi.


"Rekolekcje z pustego kościoła" - reportaż Dominiki Dębskiej

9.04.2020, 00:01

Tegoroczną Wielkanoc musimy obchodzić zupełnie inaczej niż zwykle. W cieniu epidemii, zamknięci w domach, bez możliwości spotkania z bliskimi, bez udziału w mszach i nabożeństwach. 


Tegoroczny Wielki Tydzień zachętą do wiary i nadziei

6.04.2020, 13:44

Wielki Tydzień, który rozpoczęliśmy, jest w obecnej sytuacji epidemii szczególną zachętą do ożywienia naszej nadziei i zaufania Bogu. To najważniejszy tydzień w roku, w którym przeżywamy najistotniejsze prawdy wiary - podkreślił sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok