Radio Białystok | Koronawirus | Aplikacja do śledzenia kontaktów ma pomóc w walce z epidemią - UE określiła wymagania

Aplikacja do śledzenia kontaktów ma pomóc w walce z epidemią - UE określiła wymagania

17.04.2020, 18:10, akt. 21:57

Państwa unijne wypracowały zestaw wymagań dla aplikacji, które mają pomóc śledzić kontakty i rozprzestrzenianie się koronawirusa.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Państwa członkowskie wspierane przez Komisję Europejską przyjęły zestaw narzędzi w sprawie wykorzystania aplikacji, by efektywnie śledzić kontakty w związku z pandemią - poinformował rzecznik KE Johannes Bahrke.


Dobrowolna instalacja

Technologia ma obok masowo przeprowadzanych testów wspierać odchodzenie od restrykcji wprowadzonych, by spowolnić rozwój pandemii. W Polsce aplikacja o nazwie ProteGo, która ma pomagać weryfikować, czy mieliśmy kontakt z osobą zarażoną wirusem, powstaje pod nadzorem ministerstwa cyfryzacji.


- Chcemy zapewnić, żeby wszystkie aplikacje w UE przestrzegały zasad dotyczących danych osobowych, żeby wszystkie były bezpieczne i wydajne, bo mogą one wykorzystać swój pełen potencjał, tylko jeśli będą wykorzystywane przez wiele osób - zaznaczył Bahrke.


Kluczowe dla KE jest to, by obywatele mieli zaufanie do tych aplikacji, co ma przełożyć się na skalę ich wykorzystywania. Wspólne podejście zakłada, że programy powinny być instalowane dobrowolnie, a gdy tylko nie będą niezbędne, powinny być dezaktywowane. Obecnie nie wiadomo, jak długo wykorzystanie takich rozwiązań będzie konieczne, ale Bruksela chce, żeby były one ograniczone czasowo.


KE poleca Bluetooth

KE rekomenduje wykorzystanie technologii zbliżeniowej Bluetooth. To standard bezprzewodowej komunikacji krótkiego zasięgu, dzięki któremu jedno urządzenie "widzi" inne będące w pobliżu. W ten sposób byłyby śledzone kontakty użytkowników telefonów, którzy mieliby zainstalowaną aplikację.

KE jest przeciwna wykorzystywania danych lokalizacyjnych telefonów, bo to oznaczałoby dużo głębszą ingerencję w prywatność. W praktyce, dysponując takimi danymi, można śledzić każdy ruch konkretnej osoby. - Śledzenie lokalizacji nie jest w naszych wytycznych. Według nas nie powinno się tego wykorzystywać - zaznaczył rzecznik KE.


Anonimizacja danych

Unijne podejście wskazuje, że aplikacje powinny opierać się na zanonimizowanych danych. Mogą ostrzegać, że ktoś przebywał w pobliżu zakażonej osoby, ale bez ujawniania jej tożsamości


 - Ważne jest to, że nigdy nie będzie wiadomo, kto miał albo podejrzewał, że ma koronawirusa. Nie chodzi o to, żeby wskazywać, kto miał Covid-19, ale że miało się kontakt z taką osobą - wyjaśniał Bahrke.


Zestaw wymagań wskazuje też na konieczność zapewnienia  interoperacyjności aplikacji w całej UE. Dzięki temu obywatele byliby chronieni również za granicą.


Polska aplikacja ProteGO

Do końca kwietnia urzędy ds. zdrowia publicznego w krajach członkowskich mają ocenić skuteczność aplikacji na poziomie krajowym i w kontaktach poza granicami. Unijne stolice mają złożyć sprawozdanie ze swoich działań do końca maja. Przewidziane jest udostępnianie informacji w sprawie aplikacji innym państwom członkowskim i KE, by możliwa była ich wzajemna ocena.

Polska aplikacja ProteGO ma pozwolić na dobrowolne zbieranie w smartfonie z włączonym Bluetooth informacji o osobach, z którymi się spotykaliśmy. Gdy okaże się, że któraś z nich jest chora na Covid-19 albo sami zostaniemy zdiagnozowani jako nosiciele koronawirusa, pozwoli to na ustalenie i ostrzeżenie grupy osób, które powinny być poddane kwarantannie.

Według zapewnień resortu cyfryzacji aplikacja nie przesyła zebranych danych o kontaktach, tylko zbiera je w urządzeniu, nie korzysta też z danych GPS. Dopiero gdy użytkownik aplikacji dowie się, że jest nosicielem wirusa, taka informacja będzie przekazywana innym użytkownikom z zebranej listy kontaktów i będzie podstawą dla inspekcji sanitarnej do decyzji, czy te osoby powinny zostać poddane kwarantannie.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Postęp badań nad wirusem COVID-19

17.04.2020, 14:00

W programie rozmawiamy o postępie badań nad wirusem COVID-19 oraz o aplikacjach i symulacjach pozwalających ocenić stan zagrożenia oraz rozprzestrzenianie się patogenu.


Białostocka firma stworzyła aplikację, która będzie ostrzegała o możliwym kontakcie z osobą zakażoną koronawirusem

16.04.2020, 07:42

Białostocka firma informatyczna stworzyła aplikację, która ma poprawić bezpieczeństwo w czasie epidemii koronawirusa. Jak informują jej twórcy - działanie aplikacji Together polega na ostrzeganiu jej użytkowników o możliwym kontakcie z osobą chorą na COVID-19.


Dzięki aplikacji można ocenić ryzyko zakażenia koronawirusem

7.04.2020, 17:38

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło specjalną aplikację, która ma pomóc ocenić ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Dzięki wirtualnemu systemowi, użytkownik może otrzymać wstępną ocenę swojego stanu oraz rekomendacje dalszych działań.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok