Radio Białystok | Koronawirus | Polacy kupują więcej środków na uspokojenie i poprawiających nastrój

Polacy kupują więcej środków na uspokojenie i poprawiających nastrój

27.04.2020, 17:29, akt. 18:05

Polacy kupują więcej środków na uspokojenie, poprawiających nastrój i nasennych niż przed pandemią.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka

Jak mówił Informacyjnej Agencji Radiowej rzecznik Naczelnej Izby Aptekarskiej Tomasz Leleno, apteki odnotowują 20-procentowy wzrost sprzedaży leków bez recepty na uspokojenie, wyciszenie, czy ułatwiających zasypianie. 


Przede wszystkim chodzi o preparaty ziołowe w postaci tabletek lub herbatek. Wzrost zainteresowania tego typu produktami wynika z poczucia zagrożenia związanego z koronawirusem, obawy przed utratą pracy czy utrudnionego kontaktu z rodziną. Po te produkty sięgają najczęściej pacjenci w wieku od 40 do 50 lat - mówił rzecznik Naczelnej Izby Aptekarskiej.


Jak mówi krajowy konsultant w dziedzinie psychiatrii i kierownik Kliniki Psychiatrii Dorosłych w Łodzi profesor Piotr Gałecki, kryzys związany z pandemią ma także widoczny wpływ na osoby, które już chorowały na depresję lub zaburzenia lękowe. Jest większe prawdopodobieństwo nawrotu choroby, bo ono występuje w sytuacjach trudnych i stresowych. 


Teraz taka sytuacja jest, nie tylko w związku z ryzykiem zakażenia, ale także z powodów ekonomicznych. Duże grupy społeczne przestały zarabiać pieniądze, nie wiadomo co się będzie działo. To oczywiste, że jest to stresor obiektywny. U jednych osób mógł nastąpić nawrót choroby, inne, biorące leki, teraz ich nie będą odstawiać. Pojawiają się też nowe zachorowania osób, które mają ku temu predyspozycje - mówił profesor psychiatrii Piotr Gałecki.


Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia, w ubiegłym roku recepty na leki przeciwdepresyjne zrealizowało 3 miliony 800 tysięcy Polaków. Liczba osób wykupujących antydepresanty stale się zwiększa, w latach 2013-2018 był to wzrost 35-procentowy.

źródło: IAR | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Naukowcy pracują nad procedurami grupowych testów na koronawirusa

27.04.2020, 16:28

Naukowcy z Instytutu Nenckiego PAN rozpoczęli prace nad protokołami umożliwiającymi testowanie grupowe w diagnostyce COVID-19. “Dzięki temu wydajność testów może się zwiększyć z 10 do 100 tysięcy próbek dziennie” - oceniają badacze.


Młodzi ludzie cierpią z powodu izolacji

27.04.2020, 16:08

Kiedy młodzi ludzie usłyszeli komunikat o zamykaniu szkół z powodu epidemii koronawirusa, przyjęli to z radością.


Szczyt zakażeń w Polsce dopiero nastąpi - uważają eksperci

27.04.2020, 14:24

W Polsce nie nastąpił jeszcze szczyt zachorowań na COVID-19, cały czas nie wiadomo, kiedy on nadejdzie. Jak jednak uważają eksperci, do tej pory, dzięki dyscyplinie społecznej oraz wprowadzonym obostrzeniom, w Polsce udało się uniknąć nagłego wzrostu zakażeń i związanego z nim kryzysu w służbie zdrowia.


Zapotrzebowanie na "najcenniejszy lek" coraz większe

27.04.2020, 13:45

Pandemia koronawirusa wpływa na mniejszą liczbę wizyt w centrach krwiodawstwa w kraju, a zapotrzebowanie na "najcenniejszy lek" jest coraz większe - apeluje Narodowe Centrum Krwi.


Ministerstwo pracuje nad "drive thru" - pacjent na kwarantannie będzie mógł samodzielnie zdać wymaz do badań

27.04.2020, 11:37

W Ministerstwie Zdrowia toczą się prace legislacyjne, by osoby, najprawdopodobniej w 12. dobie kwarantanny, mogły przyjechać własnym autem na "drive thru", gdzie będzie pobrany wymaz do badania - powiedział w poniedziałek (27.04) rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok