Radio Białystok | Koronawirus | Podczas pandemii rośnie popyt na większe nieruchomości i działki rekreacyjne

Podczas pandemii rośnie popyt na większe nieruchomości i działki rekreacyjne

3.05.2020, 10:38, akt. 12:08

Podczas pandemii rośnie zainteresowanie zakupem większych mieszkań i domów, a zainteresowanie działkami rekreacyjnymi jest trzy razy większe niż rok temu - wynika z analizy HRE Investments.

Fot. Katarzyna J. Cichoń
Fot. Katarzyna J. Cichoń

Polacy szukają większych mieszkań 

Powołując się na dane portalu Otodom, autor analizy Bartosz Turek wskazuje, że o ile jeszcze w marcu Polacy najczęściej szukali mieszkań o powierzchni ok. 40 metrów kwadratowych, to w kwietniu zainteresowanie budziły lokale liczące co najmniej 60 m kw. Podobnie jest z domami: "miesiąc temu szukaliśmy budynków co najmniej 60-metrowych, a dziś najczęściej wpisywaną w wyszukiwarce powierzchnią minimalną jest 100 metrów kwadratowych" - pisze.


Balkon, taras czy ogródek - to duży atut

Analityk HRE Investments zauważa, że popyt na mieszkania i domy jest dziś mniejszy niż jeszcze na początku roku, ale w wyniku przymusowej kwarantanny, wiele osób mogło dojść do wniosku, że posiadana przestrzeń jest niewystarczająca. Dodaje też, że znaczącym atutem jest dziś przynależny do mieszkania balkon, taras czy ogródek.

Zmiana preferencji - jak pisze Turek - jest o tyle ciekawa, że zaprzecza modzie na tzw. mieszkania kompaktowe, które miały pomieścić jak najwięcej pokoi na jak najmniejszej powierzchni przy zachowaniu użyteczności nieruchomości. Trend ten - jego zdaniem - potwierdzają dane GUS: o ile w 2008 roku deweloperzy oddawali do użytkowania mieszkania o przeciętnej powierzchni 70 metrów kwadratowych, to w ostatnich latach było to już od 60 do 62 m. Podobnie sprawa wygląda w przypadku domów budowanych przez Polaków na własne potrzeby. "Podczas gdy w 2009 roku kończyliśmy budowy domów o przeciętnej powierzchni prawie 152 metrów, to w 2019 roku było to już o ponad 8 metrów mniej" - pisze.

Autor zaznacza jednak, że ograniczenia wprowadzone przy okazji epidemii nie są jedynym wytłumaczeniem zmian preferencji klientów. "Wzrost metrażu poszukiwanej nieruchomości może też wynikać z tego, że zakupy w większym stopniu wstrzymali w ostatnim miesiącu mniej zamożni Polacy" - pisze. Dodaje też, że wiele osób może wstrzymywać się z decyzją o zakupie, licząc na obniżki cen. Tych jednak - jak wskazuje - nie ma.


Boom na działki rekreacyjne

Teorię o poszukiwaniu większej przestrzeni w czasach pandemii i koniecznej izolacji - zdaniem analityka - potwierdza również boom na działki rekreacyjne. Wskazują na to nie tylko statystyki ruchu w internecie, ale też pośrednicy działający w tym segmencie rynku. "Zainteresowanie działkami rekreacyjnymi jest wśród internautów najwyższe w historii i ponad trzykrotnie wyższe niż przed majówką w 2019 roku" - wskazuje Turek.

Powodem tego - jak pisze - był np. okresowy zakaz wstępu do parków i lasów. Nie bez znaczenia jest również fakt, że kwatery, pensjonaty i hotele nie mogą jeszcze przyjmować turystów. Jednak według analityka wraz z rozluźnianiem kolejnych ograniczeń izolacji popyt na działki rekreacyjne będzie spadać. "Jest to o tyle zasadne, że wynajęcie pokoju w hotelu, pensjonacie lub domku wakacyjnym to rozwiązanie, które wymaga mniej zachodu niż wyszukanie, zakup, urządzenie, a potem utrzymanie działki rekreacyjnej" - argumentuje. Dodaje też, że podobnie może się zmienić sytuacja na rynku mieszkaniowym - wraz z postępującą normalizacją preferencje nabywców nieruchomości wrócą na stare tory. 

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rośnie zainteresowanie gruntami i domami poza miastem - zauważają eksperci

30.04.2020, 08:06

Rośnie zainteresowanie gruntami i domami poza miastem. W ocenie ekspertów, jest to związane z epidemią koronawirusa i przymusową kwarantanną.


W Augustowie przybędzie 28 mieszkań komunalnych

30.04.2020, 07:48

Znajdą się w bloku, który ma powstać na tzw. Silikatach.


Coraz więcej osób decyduje się na zakup ogródka działkowego

27.04.2020, 07:22

W czasach pandemii i przymusowej izolacji szczególnym zainteresowaniem cieszą się ogródki działkowe.


Restauratorzy i hotelarze liczą straty spowodowane pandemią - władze Supraśla wychodzą z pomocą

23.04.2020, 14:57

Zwolnienie z płacenia podatku od nieruchomości na dwa miesiące i 90-proc. ulga przy opłatach za czynsz w komunalnych lokalach. W ten sposób władze Supraśla chcą pomóc przedsiębiorcom w czasach pandemii koronawirusa.


Wzrost cen mieszkań wyhamował - czy to pochodna epidemii?

22.04.2020, 07:19

Widoczny od kilku lat stały wzrost cen mieszkań wyhamował. Niektórzy eksperci prognozują, że w najbliższym czasie mogą być one tańsze - nawet o kilkanaście - kilkadziesiąt procent.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk
Minister Mariusz Błaszczak, fot. Sylwia Krassowska
KORONAWIRUS
25.10.2020, 18:39, akt. 18:56

Szef MON zakażony koronawirusem
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok