Radio Białystok | Koronawirus | Komisja Europejska zainterweniuje na rynkach rolnych w związku z pandemią

Komisja Europejska zainterweniuje na rynkach rolnych w związku z pandemią

4.05.2020, 14:35, akt. 14:57

Komisja Europejska podjęła decyzję w sprawie interwencji na rynkach rolnych. Będzie ona polegała m.in. na dopłatach do prywatnego przechowywania mięsa i produktów mleczarskich. Wnioski można składać od 7 maja - poinformował w poniedziałek resort rolnictwa.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

30 kwietnia br. Komisja Europejska przyjęła kolejny pakiet legislacyjny, dotyczący działań na rynkach rolnych w związku z kryzysem wywołany pandemią COVID-19.

Komisja nie uwzględniła dopłat do prywatnego przechowywania mięsa drobiowego, o co Polska kilkakrotnie wnioskowała - zaznaczyło ministerstwo.

Publikacja rozporządzeń w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej zaplanowana jest na początek maja br.

Pakiet obejmuje 11 rozporządzeń. Odnoszą się one m.in. do dopłat do prywatnego przechowywania mięsa i produktów mleczarskich.Dopłatami do prywatnego przechowywania świeżego lub schłodzonego mięsa ma być objęte bydło w wieku ośmiu miesięcy lub więcej, którego mięso nie było wcześniej przechowywane; mięsa baraniego i koziego, odtłuszczonego mleka w proszku (OMP) przy czym wnioski mogą dotyczyć wyłącznie mleka OMP wprowadzonego do przechowywania przed ich złożeniem; masła; niektórych serów.

Łącznie dopłatą do prywatnego przechowywania jest objętych 100 tys. ton sera, z czego limit dla Polski wynosi 8 277 ton.

Wnioski o udzielnie takiej pomocy będą przyjmowane od 7 maja br. Wysokość dopłaty jest uzależniona od długości okresu przechowywania. Komisja zamknie mechanizm, kiedy skumulowana ilość we wnioskach o dopłaty będzie bliska lub osiągnie oszacowane wydatki KE na ten cel.

KE przygotowała ponadto trzy rozporządzenia zezwalającego na zawieranie porozumień i decyzji w sprawie środków stabilizacji rynków w sektorze ziemniaka; drzew i innych roślin żywych, bulw, korzeni i tym podobnych, kwiatów ciętych i liści ozdobnych; w sektorze mleka i przetworów mlecznych.

Np. w przypadku rynku mleka podmioty będą upoważnione do zawierania dobrowolnych porozumień dotyczących surowego mleka m.in. o planowaniu dostaw mleka w okresie sześciu miesięcy od wejścia w życie tego rozporządzenia. Dotyczy to wskazania szacowanej ilości mleka objętej umowami o ograniczeniu produkcji mleka czy szacowanej długości obowiązywania tych umów.

Nowe unijne regulacje bardziej elastycznie podchodzą do przepisów w programach sektorowych w odniesieniu do m.in. owoców i warzyw, Krajowych Programów Wsparcia Pszczelarstwa oraz Programu szkolnego.

M.in. przepisy zakładają zniesienie limitu maksymalnie jednej trzeciej wydatków na środki zarządzania kryzysowego dla organizacji producentów owoców i warzyw realizujących program operacyjny. Dopuszczone są odstępstwa w realizacji programu, a także od stosowania w 2020 r. przepisów dotyczących uznawania organizacji producentów, jak też zarządzania i wdrażania przez te organizacje programów operacyjnych.

Szczegółowe informacje na stronie ministerstwa rolnictwa.


źródło: PAP | red: rbon, ary

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Przed nami Powszechny Spis Rolny

30.04.2020, 06:58

Od 1 września do 30 listopada w całej Polsce, odbędzie się Powszechny Spis Rolny.


Polscy rolnicy będą mogli uprawiać swoje grunty na Litwie bez odbywania dwutygodniowej kwarantanny

29.04.2020, 18:46

Jest zgoda litewskiego rządu, by polscy rolnicy mogli uprawiać swoje grunty na Litwie bez odbywania dwutygodniowej kwarantanny. Rozpatrywane w środę (29.04) przez litewski rząd rozporządzenie ma być podpisane w czwartek (30.04) - informuje wójt gminy Puńsk Witold Liszkowski. Taką informację dostał z ministerstwa rolnictwa Litwy.


"Ziemia nie poczeka" - reportaż Anny Bogdanowicz

29.04.2020, 00:01

Blisko 3 tysiące hektarów pól i łąk leżących po stronie litewskiej czeka na polskich rolników. Są to właściciele bądź dzierżawcy gruntów, które wcześniej przez wiele lat leżały tam odłogiem.


Brak opadów deszczu coraz bardziej niepokoi podlaskich rolników

23.04.2020, 11:30

Ostatnie niewielkie opady, sprzed dwóch tygodni, pomogły tylko rozpuścić wysypane na pola nawozy.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok