Radio Białystok | Koronawirus | Ponad 5 mld zł trafiło do przedsiębiorstw w ramach tarczy antykryzysowej

Ponad 5 mld zł trafiło do przedsiębiorstw w ramach tarczy antykryzysowej

5.05.2020, 18:54, akt. 18:58

Od chwili uruchomienia tarczy antykryzysowej łączna kwota wsparcia dla przedsiębiorców i samozatrudnionych przekroczyła 5,1 mld zł - powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Fot. Monika Kalicka
Fot. Monika Kalicka

Jej zdaniem, to pokazuje, jak ważne było uruchomienie tej formy pomocy.

Tarcza antykryzysowa to pakiet pomocowych rozwiązań skierowanych do przedsiębiorców podczas epidemii. Dotychczas - jak podało MRPiPS - przedsiębiorcy złożyli prawie 2,7 mln wniosków o wsparcie z jej poszczególnych instrumentów.

Marlena Maląg podkreśliła, że przedsiębiorcy najczęściej wnioskują o zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek ubezpieczeniowych.

- Dzisiaj na kontach płatników składek łącznie będą już widoczne efekty pozytywnej obsługi ponad 792 tys. wniosków o zwolnienie za marzec 2020 r. na łączną kwotę ok. 1,5 mld zł - poinformowała.

Ponadto - podała szefowa MRPiPS - do tej pory wypłaconych zostało przeszło 218 tys. świadczeń postojowych na łączną kwotę ponad 438 mln zł.

Jak również wymieniała, "do powiatowych urzędów pracy wpłynęło niemal 596 tys. wniosków o pożyczkę w wysokości 5 tys. dla mikroprzedsiębiorców, którą przyznano ponad 243 tys. przedsiębiorców na łączną kwotę ponad 1,21 mld zł. Łączna kwota dofinansowania do wynagrodzeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych to z kolei ponad 2 mld zł". "Liczba wspieranych miejsc pracy to blisko 440 tys." - dodała.

W ramach Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych firmy mają możliwość otrzymania dofinansowania wynagrodzeń pracowników. Pracodawcy składający wnioski w ramach tego narzędzia robią to dwoma mechanizmami. Pierwsza z nich to objęcie pracownika tzw. przestojem ekonomicznym. Drugą możliwością jest obniżenie wymiaru czasu pracy.

Jak podsumowała Maląg, tak liczne zainteresowanie wsparciem, które już przekroczyło łączną kwotę 5,1 mld złotych pokazuje, jak ważne było uruchomienie poszczególnych instrumentów tarczy.

Tzw. tarcza antykryzysowa, która ma przeciwdziałać gospodarczym skutkom pandemii, przewiduje m.in. zwolnienie mikrofirm do 9 osób ze składek do ZUS na 3 miesiące (marzec–maj), 50 proc. wakacje składkowe dla firm do 49 osób; świadczenie postojowe w kwocie do ok. 2 tys. zł; dofinansowanie wynagrodzeń pracowników – do wysokości 40 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i uelastycznienie czasu pracy – dla firm w kłopotach. Wartość wsparcia oferowanego w ramach tarczy antykryzysowej ma wynieść 212 mld zł – to blisko 10 proc. PKB.

| red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Branżę handlową po pandemii koronawirusa czekają głębokie zmiany

5.05.2020, 17:39

Branżę handlową po pandemii koronawirusa czekają głębokie zmiany, wynikające m.in. ze zmian zwyczajów zakupowych klientów - wynika z analizy opublikowanej we wtorek (5.05) przez Cushman & Wakefield.


Sejm uchwalił nowelizację tarczy antykryzysowej

30.04.2020, 20:48

Sejm uchwalił w czwartek (30.04) nowelizację tarczy antykryzysowej, która zakłada m.in. dokapitalizowanie Agencji Rozwoju Przemysłu, wsparcie sektora drzewnego oraz zwiększenie ochrony pożyczkobiorców.


ZUS: niektórzy zadłużeni też mogą skorzystać ze zwolnienia ze składek

28.04.2020, 17:20

Ze zwolnienia nie skorzystają firmy, które w 2019 r. miały zadłużenie z tytułu składek za okres równy lub dłuższy niż 12 miesięcy; o pomoc mogą się ubiegać za to firmy, które podpisały z ZUS umowę ratalną lub nie opłacały składek np. przez 6 miesięcy - wskazuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Historia złotego

Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi

„Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” Radek Rak

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok