Radio Białystok | Koronawirus | Minister pracy: szacujemy, że w Polsce jest ok. 960 tys. osób bezrobotnych

Minister pracy: szacujemy, że w Polsce jest ok. 960 tys. osób bezrobotnych

6.05.2020, 08:51, akt. 08:53

W kwietniu przybyło ok. 58 tys. osób bezrobotnych; szacujemy, że na ten moment będziemy mieli ok. 960 tys. osób bezrobotnych - poinformowała w środę (6.05) minister rodziny pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

W Polskim Radiu Maląg była pytana ile osób - w ciągu ostatnich tygodni - zarejestrowało się w urzędach pracy jako osoby bezrobotne.

Minister poinformowała, że przy obserwacjach resortu dotyczących kwietnia i biorąc pod uwagę liczbę osób, które zarejestrowały się jako bezrobotne, ale także wyrejestrowały, to w Polsce przybyło ok. 58 tys. bezrobotnych. "Czyli możemy szacować, że na ten moment będziemy mieli osób bezrobotnych ok. 960 tysięcy" - powiedziała Maląg. Pytana o skalę procentową minister odpowiedziała, że wynosi ona ok. 5,7 proc., ale nie odzwierciedla jeszcze trudności w gospodarce.

- No nie wygląda to źle, ale ja nawet do tej stopy nie chcę się odnosić, bo ja sobie zdaję sprawę, że dzisiaj jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji gospodarczej, firmy borykają się z podejmowaniem dalszych decyzji. A więc dziś powinniśmy przede wszystkim zabezpieczyć płynność funkcjonowania tych firm, zabezpieczyć środki na wynagrodzenia pracownicze i wprowadzać jeszcze dodatkowe mechanizmy, o których myślimy, aby chronić miejsca pracy - podkreśliła Maląg.

"Dziś mówienie, czy bezrobotnych będzie 1,5 miliona czy mniej... to myślę poczekajmy. Zróbmy wszystko, żeby tych osób bezrobotnych było jak najmniej" - dodała.

Minister poinformowała, że rząd w związku z trudną sytuacją gospodarczą spowodowaną epidemią koronawirusa rozważa możliwość podniesienia zasiłku dla bezrobotnych. "Rząd nad tym pracuje. (...). Mamy kilka wariantów przygotowanych" - zapewniła Maląg.

Według niej rząd chce zaproponować dodatkowy instrument: zawieszenie stosunku pracy na trzy miesiące. "Taka osoba mogłaby otrzymywać taki zasiłek solidarnościowy, jednak w perspektywie miałaby powrót do swojego miejsca pracy" - wyjaśniła minister. Jak dodała, rząd prawdopodobnie wkrótce będzie mógł przedstawić więcej szczegółów w tej sprawie.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Podlaskiem spadło bezrobocie

29.04.2020, 14:52

O pół punktu procentowego spadła stopa bezrobocia w województwie podlaskim w marcu w porównaniu do ubiegłego roku. Z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że na razie w regionie nie widać skutków kryzysu spowodowanego epidemią.


Będzie więcej form aktywizacji osób bezrobotnych

26.04.2020, 08:50

Gastronomia, turystyka, usługi - to branże najbardziej dotknięte ograniczeniami wynikającymi z pandemii koronawirusa.


Minister rozwoju: liczba bezrobotnych na koniec roku może wzrosnąć do 1,5 mln

24.04.2020, 09:45

Liczba bezrobotnych na koniec roku może wzrosnąć do 1,5 mln osób, a stopa bezrobocia nawet do 9-10 proc. - powiedziała w piątek wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Dodała, że w obecnej sytuacji zasiłek dla bezrobotnych może zostać zwiększony.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok