Radio Białystok | Koronawirus | Włochy: "sytuacja epidemiczna w Mediolanie przypomina bombę"

Włochy: "sytuacja epidemiczna w Mediolanie przypomina bombę"

8.05.2020, 11:37, akt. 11:43

"To, co dzieje się w Mediolanie, trochę przypomina bombę" - ocenił profesor Massimo Galli z tamtejszego szpitala Sacco. Dodał: "Wiele chorych osób było zamkniętych w domu. Mamy bardzo wysoką liczbę zakażonych, którzy teraz zaczynają krążyć po mieście".

Mediolan, źródło: stock.adobe.com
Mediolan, źródło: stock.adobe.com

Ordynator oddziału chorób zakaźnych tak skomentował sytuację w stolicy Lombardii w wywiadach w piątek (8.05), gdy w mediach opublikowano zdjęcia z dzielnicy Navigli. Nad mediolańskimi kanałami, w dzielnicy restauracji i życia rozrywkowego, już w pierwszych dniach złagodzenia restrykcji pojawiły się tłumy. Wiele osób nie ma maseczek i nie przestrzega nakazu zachowania odległości.

Galli powiedział dziennikom "La Repubblica" i "La Stampa", że potrzeba więcej kontroli. Przyznał, że zastanawia się, dlaczego nie stosuje się błyskawicznych testów na obecność koronawirusa, które byłyby przydatne.

- W mieście nowe diagnozy w sprawie zakażeń dotyczą obywateli, którzy doczekali się wreszcie przeprowadzenia testów. To osoby zakażone od jakiegoś czasu, które pozostawały bez zdiagnozowania - wyjaśnił profesor Galli.

"Martwi to - zaznaczył- że można było mieć test przeprowadzony znacznie wcześniej. Powinni go mieć ci, którym powiedziano, żeby siedzieli grzecznie w domu z objawami".

Specjalista chorób zakaźnych ostrzegł, że Lombardii grozi ponowne zamknięcie w razie ostrego nawrotu epidemii. Jego zdaniem podobne ryzyko dotyczy też pewnych rejonów Piemontu i Emilii- Romanii.

- Nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale przeżywamy wielki zbiorowy eksperyment. W światowej historii pandemii nie ma przypadku wyjścia z niej, gdy jeszcze trwa, tylko przy pomocy maseczek i dystansu społecznego - zauważył prof. Galli.

Z niepokojem odnotował, że rozpoczętą w poniedziałek (4.05) fazę częściowego łagodzenia zakazów niektórzy zinterpretowali błędnie jako "wolność dla wszystkich".

"To bardzo niebezpieczny sygnał" - zaznaczył dodając, że groźba nowych ognisk zakażeń nadal istnieje.

- Wirus może krążyć nierozpoznany, a jedyną barierą są maseczki i dystans; nie wiadomo, jak długo będą potrzebne - powiedział profesor Galli.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


MZ: w szpitalach blisko 2,8 tys. chorych na COVID-19, wyzdrowiało ponad 5 tys.

8.05.2020, 10:02

- Mamy 153 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem - poinformowało w piątek (8.05) o 10:00 ministerstwo zdrowia. Nie ma nowych przypadków w Podlaskiem.


WHO: Dzieci nie są poważnym wektorem przenoszenia koronawirusa

7.05.2020, 13:36

Dzieci ulegają infekcji rzadziej, niż dorośli i dotychczasowe dane wskazują na to, że nie odgrywają poważnej roli w rozprzestrzenianiu się koronawirusa na poziomie społeczności - stwierdziła w czwartek (7.05) ekspertka WHO Catherine Smallwood.


Zmutowany szczep koronawirusa nie musi być groźniejszy od pierwotnego

7.05.2020, 13:23

Za większość zachorowań na Covid-19 na świecie odpowiada zmutowany szczep koronawirusa.


We Włoszech tylko ustna matura. Możliwa także online

7.05.2020, 13:11

Nawet jeśli koronawirus powróci, we Włoszech matury odbędą się, tyle że online. W tym roku, ze względu na konieczność zachowania dystansu i unikania zgromadzeń, planowany jest tam tylko egzamin ustny.


We Włoszech wyprodukowano przeciwciała koronawirusa

4.05.2020, 16:33

Włoskiej firmie farmaceutycznej udało się uzyskać przeciwciała koronawirusa aktywne w komórkach ludzkich. Firma TAKIS w Pomecji pracuje nad szczepionką przeciw patogenowi.


W czasie narodowej kwarantanny Włosi pokochali... ryż

19.04.2020, 09:35

W tygodniach narodowej kwarantanny we Włoszech zanotowano rekordowy wzrost konsumpcji ryżu - o 47 proc. Eksperci informując o tym zjawisku zaznaczają, że popyt na ryż jest nawet wyższy niż na makaron w kraju, który z niego słynie.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok