Radio Białystok | Koronawirus | Hiszpania: epidemia nasiliła problemy psychiczne obywateli

Hiszpania: epidemia nasiliła problemy psychiczne obywateli

9.05.2020, 22:07, akt. 22:09

Epidemia koronawirusa i konieczność pozostania w domu nasiliły wśród Hiszpanów problemy psychiczne - wynika z badania opublikowanego w sobotę w dzienniku “El Mundo”. 33 proc. ankietowanych osób doświadczało stanów lękowych, a 20 proc. - depresji.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Autor badania, wykładowca madryckiego uniwersytetu UNED Miguel Angel Vallejo, podkreśla, że stopień nasilenia stanów lękowych, zgłaszanych przez 33 proc. z grupy 600 badanych, "należy określić jako ciężki".

"Nie mówimy tu o sporadycznych symptomach stanu lękowego” - wyjaśnił psycholog. Badanie prowadzi od początku kwietnia na grupie dorosłych, którzy przed epidemią nie skarżyli się na problemy natury psychicznej.

Z kolei u 20 proc. uczestników ankiety stwierdził istnienie depresji, która jego zdaniem wymaga już leczenia specjalistycznego. Dodał, że dodatkowym symptomem podczas epidemii jest też nasilenie przypadków bezsenności.

Vallejo zaznacza, że jego badanie służy określeniu zjawiska zaburzeń psychicznych podczas obowiązującego w Hiszpanii od 15 marca stanu zagrożenia epidemią. “W ten sposób chcę też oszacować, jak duży odsetek mieszkańców kraju będzie potrzebować pomocy psychologicznej po ustaniu epidemii” - dodał.

Pod koniec kwietnia Hiszpańskie Towarzystwo Lekarzy Pierwszego Kontaktu (Semergen) opublikowało komunikat, z którego wynika, że w kraju przybywa pracowników służby zdrowia skarżących się z powodu epidemii na problemy psychiczne.

Jednym z nielicznych badań stanu psychiki hiszpańskiego personelu medycznego w dobie epidemii jest studium barcelońskiej Fundacji Galatea, świadczącej pomoc medyczną pracownikom służby zdrowia. Z badania wynika, że od marca 45 proc. wizyt lekarskich osób z tego środowiska dotyczy objawów stresu i stanów lekowych. Mają one zazwyczaj związek z obawami tych osób, że mogą zakazić koronawirusem członków swoich rodzin.

Od 15 marca do 2 maja mieszkańcy Hiszpanii byli zobowiązani do pozostawania w domach z wyjątkiem konieczności wyjścia do pracy, sklepu lub banku. Dopuszczony był też krótki spacer z psem. Dopiero od 3 maja osoby dorosłe mogą wychodzić z domu w celach rekreacyjnych.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W USA zatwierdzono nowy typ szybkich testów na obecność koronawirusa

9.05.2020, 22:02

Amerykańska Agencja Kontroli Leków i Żywności (FDA) zatwierdziła w sobotę nowy typ szybkich testów na obecność koronawirusa. Są to testy antygenowe opracowane przez koncern Quidel Corp., dające wynik w 15 minut - poinformowała agencja AP.


W Słowacji nie odnotowano nowych zakażeń koronawirusem

9.05.2020, 17:20

Ministerstwo zdrowia Słowacji poinformowało w sobotę (9.05), że w piątek (8.05) nie zarejestrowano ani jednego przypadku zakażenia nowym koronawirusem.


WHO: Dzieci nie są poważnym wektorem przenoszenia koronawirusa

7.05.2020, 13:36

Dzieci ulegają infekcji rzadziej, niż dorośli i dotychczasowe dane wskazują na to, że nie odgrywają poważnej roli w rozprzestrzenianiu się koronawirusa na poziomie społeczności - stwierdziła w czwartek (7.05) ekspertka WHO Catherine Smallwood.


Władze Hiszpanii rozpoczynają znoszenie ograniczeń spowodowanych epidemią koronawirusa

1.05.2020, 14:06

Od soboty (02.05) możliwe będą spacery, ale tylko w określonych godzinach, zaś pod koniec czerwca kraj ma przejść do tzw. "nowej normalności”. Hiszpania rozpoczyna znoszenie ograniczeń spowodowanych epidemią koronawirusa. W czwartek (30.04) odnotowano tu najmniejszą od ponad miesiąca liczbę ofiar śmiertelnych Covid 19.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Historia złotego

Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi

„Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” Radek Rak

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok