Radio Białystok | Koronawirus | Emilewicz: w tym tygodniu wytyczne dla fryzjerów, restauratorów, kosmetyczek

Emilewicz: w tym tygodniu wytyczne dla fryzjerów, restauratorów, kosmetyczek

11.05.2020, 11:17, akt. 11:30

W tym tygodniu na stronach Ministerstwa Rozwoju zostaną opublikowane wytyczne dla branż, które mają być odmrożone w drugiej połowie maja, czyli m.in. salonów fryzjerskich, kosmetycznych, a także restauracji - zapowiedziała w poniedziałek (11.05) wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Jadwiga Emilewicz, fot. Joanna Szubzda
Jadwiga Emilewicz, fot. Joanna Szubzda

Odmrożenie kolejnych branż w drugiej połowie maja

- Jeżeli wszystko będzie przebiegało zgodnie z planem, jeżeli tych nowych zachorowań nie będzie dużo, to wtedy w drugiej połowie maja możemy spodziewać się kolejnego etapu związanego z odmrażaniem kolejnych usług - powiedziała w programie "Money.pl" Jadwiga Emilewicz.

Jak mówiła, chodzi o restauracje, salony fryzjerskie, kosmetyczne, które będą funkcjonowały w nowym reżimie sanitarnym, z nowymi wytycznymi. "Pracowaliśmy nad nimi w Ministerstwie Rozwoju" - powiedziała.

Dopytywana o wytyczne, minister rozwoju przekazała, że chodzi m.in. o liczbę osób na metr kwadratowy w restauracjach, ogródkach restauracyjnych, liczbę osób przy stolikach, między stolikami, odległości między stolikami.

Jeśli chodzi o salony fryzjerskie, minister wymieniła m.in. wytyczne dotyczące dezynfekcji stanowisk w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych, liczby osób, odległości, procedur dotyczących dezynfekcji po wyjściu klienta, jak będzie musiało być przygotowane stanowisko, jaka liczba klientów na dany salon.

- To są te nowe wytyczne. Będziemy je publikować w tym tygodniu na stronach Ministerstwa Rozwoju - powiedziała.

Wsparcie krajowej branży turystycznej 

Jak wskazała Jadwiga Emilewicz, po otwarciu salonów fryzjerskich, kosmetycznych czy restauracji "wszyscy chcą gwarantować bezpieczeństwo sobie i swoim klientom. "Jestem przekonana, że po uruchomieniu tych nowych usług, tych usług zamrożonych przez ostatnie tygodnie, będziemy mogli czuć się bezpiecznie" - powiedziała.

Minister rozwoju przekazała, że koszt bonu turystycznego dla budżetu państwa w 2020 to ok. 7 mld zł. "Szacujemy, że na ten rok to ok. 7 mld zł z budżetu państwa. Będziemy chcieli, żeby w kolejnych latach udział budżetu państwa się zmniejszał" - powiedziała.

To jest projekt, który dotyczy wsparcia branży turystycznej lokalnej, krajowej. Ci, którzy dostaną te bony, to są pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę, którzy nie zarabiają więcej niż przeciętne wynagrodzenie. Taki mamy projekt. To są jego wstępne założenia

 - powiedziała Jadwiga Emilewicz.

- Będziemy chcieli, żeby pracodawcy mogli taki bon zafundować swoim pracownikom. Nie będziemy sięgać do kieszeni pracodawców (...) dlatego w tym roku ten bon będzie w 90 proc. sfinansowany z budżetu państwa, 10 proc. to wkład własny pracodawcy - dodała minister rozwoju. 

Jadwiga Emilewicz powiedziała, że bon ma być przeznaczony dla pracowników, którzy zarabiają poniżej przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli 5 tys. 200 zł w tym roku.

W kwietniu wiceszef resortu rozwoju Andrzej Gut-Mostowy zachęcał Polaków, by nie rezygnowali z zaplanowanych wyjazdów, ale zmienili ich termin, wykorzystując specjalne vouchery, które będzie można zrealizować w ciągu kilkunastu miesięcy. 

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Müller: analizujemy sytuację epidemiologiczną i zachowania obywateli

11.05.2020, 08:29

W związku z planami ws. łagodzenia obostrzeń analizowana jest sytuacja epidemiologiczna w kraju i zachowania obywateli, bo z niepokojem obserwujemy, że część osób przestaje nosić maseczki, a to warunek tego, byśmy mogli zdejmować ograniczenia - powiedział w poniedziałek (11.05) rzecznik rządu Piotr Müller.


Rzecznik GIS: analizujemy możliwość złagodzenia kolejnych obostrzeń

10.05.2020, 17:54

Jan Bondar, ​rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego powiedział w Polskim Radiu 24, że trwa analiza możliwości złagodzenia kolejnych obostrzeń wprowadzonych w związku z koronawirusem.


Rząd złagodzi kolejne obostrzenia? "Mam nadzieję, że wkrótce zostaną otwarte restauracje i salony fryzjerskie"

9.05.2020, 10:37

Druga połowa maja to będzie czas, kiedy - mam nadzieję - otwarte zostaną salony fryzjerskie - podkreśliła w sobotę (9.05) wicepremier minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Dodała, że w tym samym czasie, co salony fryzjerskie, zostaną otwarte też restauracje.


Branża beauty przygotowuje się do otwarcia w trzecim etapie odmrażania gospodarki

8.05.2020, 20:27

Usługi kosmetyczne i fryzjerskie mają ruszyć w trzecim etapie odmrażania polskiej gospodarki - podało w piątek (8.05) Ministerstwo Rozwoju.


Emilewicz: w ciągu dwóch lat polska gospodarka powinna wrócić do poziomu z początku 2020 r.

7.05.2020, 21:17

W horyzoncie dwóch lat polska gospodarka powinna wrócić do poziomu z początku 2020 r. - uważa wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Gwiazdka z książką 2020

Karolina Cicha & Spółka w Polskim Radiu Białystok

"Wyjdź za mnie" Krystyna Mirek

Historia złotego

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok