Radio Białystok | Koronawirus | KE zatwierdziła polski program wsparcia dla gospodarki w wys. 450 mln euro

KE zatwierdziła polski program wsparcia dla gospodarki w wys. 450 mln euro

11.05.2020, 19:28, akt. 19:39

Komisja Europejska zatwierdziła w poniedziałek (11.05) polski program wsparcia dla gospodarki dotkniętej pandemią koronawirusa w wys. 450 mln euro (ok. 2 mld zł) - poinformowała KE w komunikacie.

fot. Joanna Żemojda
fot. Joanna Żemojda

450 mln euro dla Polski z funduszy UE

Ten polski program o wartości 450 milionów euro - współfinansowany z funduszy strukturalnych UE, umożliwi Polsce dalsze zwiększenie dostępu do płynności potrzebującym przedsiębiorstwom poprzez udzielanie pożyczek i gwarancje państwowe na pożyczki pokrywające 100 proc. ryzyka w wysokości do 800 tys. euro na przedsiębiorstwo. Wsparcie pomoże firmom działającym we wszystkich sektorach kontynuować działalność w trakcie i po wybuchu pandemii koronawirusa

 - poinformowała wiceszefowa KE Margrethe Vestager, odpowiedzialna za politykę konkurencji.

Komisja Europejska zatwierdziła program o wartości 450 mln EUR (około 2 mld PLN) na wsparcie polskiej gospodarki w kontekście wybuchu koronawirusa.

Wsparcie w formie pożyczek 

Środki wsparcia dostępne w ramach programu będą współfinansowane z funduszy strukturalnych UE (Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych - EFSI). Program został zatwierdzony na podstawie tymczasowych ram prawnych dotyczących pomocy państwa przyjętych przez Komisję w tym roku z powodu pandemii.

Państwa członkowskie mogą decydować o sposobie wykorzystania funduszy strukturalnych UE zgodnie z zasadami EFSI i w przypadku, gdy fundusze te są wykorzystywane do udzielania wsparcia przedsiębiorstwom, być może przy współfinansowaniu ze strony państwa członkowskiego, zgodnie z zasadami pomocy państwa UE. Wsparcie będzie miało formę pożyczek i gwarancji publicznych na pożyczki.

Program będzie dostępny dla firm działających we wszystkich sektorach, które mają dostęp do europejskich funduszy strukturalnych i borykają się z trudnościami w wyniku wybuchu koronawirusa. Jak podała KE, szacuje się, że ze wsparcia skorzysta około 7 tys. przedsiębiorstw.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


180 mln zł na sprzęt do zdalnej nauki - druga odsłona programu "Zdalna Szkoła"

11.05.2020, 15:01

180 milionów złotych na sprzęt do zdalnej nauki. Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło drugą odsłonę programu "Zdalna Szkoła". Ze wsparcia na zakup sprzętu do zdalnej nauki dla uczniów i nauczycieli będą mogły skorzystać gminy.


Polska pomaga ukraińskim szpitalom - pół mln zł na walkę z COVID-19

10.05.2020, 09:17

W ramach walki z pandemią Covid-19 ukraińskie szpitale otrzymują wsparcie ze środków pochodzących z Programu "Polska Pomoc" - przekazał kierownik Przedstawicielstwa Fundacji Solidarności Międzynarodowej na Ukrainie Paweł Kost.


Maląg: analizujemy wprowadzenie kolejnych instrumentów do tarczy antykryzysowej

10.05.2020, 09:00

Zależy nam na ochronie możliwie wielu miejsc pracy, dlatego analizujemy wprowadzenie kolejnych instrumentów do tarczy antykryzysowej - powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.


Jest pomoc dla rolników poszkodowanych w związku z ASF i klęskami żywiołowymi

7.05.2020, 13:17

Od czwartku (7.05) Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o pieniądze na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji w gospodarstwach. Maksymalna kwota dofinansowania to 300 tys. zł.


Podlaski Pakiet Gospodarczy - 13,2 mln zł na wynagrodzenia i 6,7 mln zł na pożyczki dla firm

7.05.2020, 13:04

13,2 mln zł z Podlaskiego Pakietu Gospodarczego trafiło dotąd do podlaskich firm oraz osób samozatrudnionych na dofinansowanie wynagrodzeń w związku ze skutkami gospodarczymi pandemii koronawirusa. 20 firm dostało też 6,7 mln zł pożyczek.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok