Radio Białystok | Koronawirus | W kwarantannie rzadziej sięgaliśmy po papierosy

W kwarantannie rzadziej sięgaliśmy po papierosy

18.05.2020, 20:13, akt. 20:21

W kwarantannie daliśmy odetchnąć swoim płucom; zmniejszył się popyt ze strony Niemców i Ukraińców, ale i Polacy rzadziej sięgali po papierosy - pisze w poniedziałkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".

hikdaigaku86, Fotolia.com
hikdaigaku86, Fotolia.com

"Styczeń i luty były jeszcze całkiem dobre dla producentów papierosów, ale gdy w Polsce pojawiły się pierwsze przypadki koronawirusa, czyli w pierwszym tygodniu marca, sprzedaż spadła. W całym miesiącu w sumie o 5 proc., licząc rok do roku. Prawdziwe załamanie przyszło w kwietniu. Wtedy, według przedstawiciela jednego z czołowych producentów, popyt zmniejszył się aż o 30 proc." - podaje gazeta.

"DGP", powołując się na dane firmy badawczej Nielsen, podaje, że od stycznia do marca w polskich sklepach sprzedało się 392 mln opakowań, o 0,5 proc. mniej niż przed rokiem. Z kolei resort finansów podaje, że mimo 10-proc. podwyżki akcyzy od wyrobów tytoniowych z początkiem roku w I kw. do budżetu państwa wpłynęło z tego tytułu tylko o 8,9 proc. więcej niż przed rokiem – 4,64 mld zł.

- Skąd spadek sprzedaży? Pierwszy powód to zamknięcie granic. Stanęła sprzedaż na lotniskach i przy przejściach granicznych, które odpowiadają aż za 15 proc. rynku. Naszym zdaniem blokada przejść granicznych to najważniejszy powód. Myślę zwłaszcza o sklepach zlokalizowanych przy zachodniej granicy – tłumaczy pracownik ogólnopolskiej hurtowni papierosów King.

– Odkąd zamknięto granice, liczba kupujących spadła przynajmniej o połowę. Mieliśmy klientów, którzy przyjeżdżali do Polski na zakupy raz na tydzień. Po produkty spożywcze, ale i papierosy, za które za zachodnią granicą trzeba zapłacić średnio 7 euro za paczkę. O połowę więcej niż u nas" – mówi gazecie właściciel sklepu ogólnospożywczego w Kostrzynie.

Drugi powód - pisze dziennik - to odpływ z Polski pracowników ze Wschodu. Rząd wyliczył, że wyjechało od 800 tys. do 1 mln Ukraińców. Z danych "DGP" (pisaliśmy o tym 14 maja) wynika, że ich liczba od początku pandemii skurczyła się o 150 tys.

Według gazety, wiele osób mogło też uznać, że kwarantanna i stałe przebywanie w domu w towarzystwie dzieci bądź innych osób niepalących to idealny czas na ograniczenie albo rzucenie nałogu.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


139 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, 7 osób zmarło

18.05.2020, 17:41

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 139 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem i 7 kolejnych zgonach w całej Polsce.


Pozytywne wstępne wyniki badań szczepionki na koronawirusa

18.05.2020, 17:17

Amerykańska firma Moderna Therapeutics, pracująca nad szczepionką na Covid-19, poinformowała o pozytywnych wstępnych wynikach pierwszej fazy badań klinicznych. Szczepionka miała spowodować wytworzenie odpowiedniego poziomu przeciwciał bez poważnych skutków ubocznych.


UNICEF: skutki Covid-19 mogą przyczynić się do śmierci ponad 6 tys. dzieci dziennie

18.05.2020, 14:56

Codziennie na świecie 16 tys. dzieci umiera na skutek chorób, którym potrafimy zapobiegać; pandemia COVID-19 dokonała spustoszenia w krajach, gdzie system zdrowia jest na słabym poziomie - alarmuje UNICEF. Wskazuje, że skutki pandemii mogą przyczynić się do śmierci ponad 6 tys. dzieci dziennie.


Ministerstwo Zdrowia apeluje o oddawanie krwi

14.05.2020, 12:17

Krew i jej składniki potrzebne są każdego dnia, pandemia nie zmniejsza zapotrzebowania. Ministerstwo Zdrowia opublikowało w czwartek (14.05) apel o jej oddawanie. Resort akcentuje, że jest to bezpieczny proces.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nowy tytul


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok