Radio Białystok | Koronawirus | Organizacje pomocowe przygotowują afrykańskie szpitale na koronawirusa

Organizacje pomocowe przygotowują afrykańskie szpitale na koronawirusa

21.05.2020, 17:40, akt. 17:45

Organizacje pomocowe z całego świata przygotowują kraje Afryki na koronawirusa. Alarmują, że z powodu ubóstwa i niskiej jakości opieki medycznej patogen może kosztować życie tysięcy osób. Wśród organizacji działających teraz w Afryce jest Polska Misja Medyczna.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Pierwsze działania na kontynencie zostały podjęte w lutym i w marcu. Do afrykańskich szpitali trafił sprzęt medyczny, maski oraz testy na obecność koronawirusa. Specjaliści z USA oraz Europy szkolą też miejscowych medyków.

W Tanzanii takie właśnie działania prowadzi Polska Misja Medyczna. Dzięki funduszom z Polski udało się wyposażyć szpital w miejscowości Nyangao.

Jak mówi lekarka Marijke Slendebroek, która na miejscu reprezentuje polską organizację, w placówce stworzono miejsca izolacji. Przygotowano też jeden z oddziałów.

- Na co dzień to jest oddział intensywnej terapii, gdzie leczeni są pacjenci w krytycznym stanie. Zamieniliśmy go na oddział covidowy. Nie mamy teraz żadnego pacjenta z koronawirusem, ale staramy się jak najlepiej przygotować, gdyby takowy się pojawił - dodaje.

Bieda powoduje, że w Afryce walka z koronawirusem może być bardzo trudna. W niektórych krajach pracy nie ma nawet co trzecia osoba. Marijke Slendebroek mówi, że to właśnie ubóstwo sprawia, że w Afryce trudno jest zachować wszystkie zasady dystansu społecznego.

- Trudno jest powiedzieć mieszkańcom, by nie szli do pracy i zostali w domach. To oznacza bowiem, że wieczorem nie będą mieli nic do jedzenia. Ludzie nie mają pieniędzy, by kupić zapasy żywności, zwłaszcza tutaj w Tanzanii - dodaje lekarka.

Podobne działania pomocowe Polska Misja Medyczna prowadzi także w Senegalu i w Zambii.

Do tej pory w Afryce zanotowano stosunkowo niewiele przypadków koronawirusa w porównaniu z Europą czy Stanami Zjednoczonymi. Liczba ofiar na kontynencie to trzy tysiące, a zakażonych zostało 97 tysięcy osób.

Nie wiadomo jednak, jak dokładne są te dane. W Afryce opieka medyczna jest najczęściej płatna. Większość mieszkańców kontynentu nie ma samochodu, by pokonać kilkanaście kilometrów do najbliższego szpitala. Jest też zbyt biedna, by pozwolić sobie na wizytę u lekarza.

Istnieje obawia, że wiele przypadków zachorowań na COVID-19 nie zostało nigdzie zarejestrowanych.

Koronawirusa wykryto w ostatnich dniach w obozie dla uchodźców w stolicy Sudanu Południowego. W namiotowisku w Dżubie mieszka 30 tysięcy osób, które uciekły z ogarniętych konfliktami miejsc. Jeden z mieszkańców i nauczyciel angielskiego Kim mówi, że trudno jest utrzymywać dystans między ludźmi.

- Jesteśmy tu ściśnięci. Mieszkamy bardzo blisko siebie, więc ciężko nam będzie uniknąć choroby lub mieć ją pod kontrolą. W pokojach jest nawet dziesięć osób, a pod jedną moskitierą po trzy osoby. Jak w takich warunkach zachować dystans? - pyta Kim.

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża wraz z innymi organizacjami dostarczył do obozu w Dżubie dodatkowe środki czystości. Wprowadzono też nowe zasady poruszania się, by zmniejszyć ryzyko zakażeń.

Szef biura Czerwonego Krzyża w Sudanie Południowym James Reynolds podkreśla jednak, że problem nie dotyczy wyłącznie obozów dla uchodźców.

- Pracujemy także w więzieniach, szpitalach czy w biednych dzielnicach Dżuby, gdzie jest duża gęstość zaludnienia. Wszędzie mamy wiele osób na stosunkowo małej powierzchni i trudno jest stosować się do rygorów - mówił Reynolds.

Wolontariusze Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża dotarli jak dotąd z informacjami o koronawirusie do miliona mieszkańców Sudanu Południowego. W kilkunastu przychodniach i szpitalach zainstalowano dodatkowe urządzenia do mycia rąk, a do innych miejsc dostarczono ręczne pompy, by mieszkańcy mieli czystą wodę.

ONZ szacuje, że koronawirus w Afryce może zabić nawet 300 tysięcy osób. Bez odpowiednich środków zapobiegawczych na COVID-19 zachorowałaby przeważająca większość spośród miliarda mieszkańców kontynentu.

źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


160 nowych przypadków zakażenia w Polsce - nie ma nowych w Podlaskiem

21.05.2020, 17:19

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 160 osób - podało w czwartek (21.05) po południu Ministerstwo Zdrowia. Nie ma nowych zachorowań w Podlaskiem.


Podczas pandemii należy myć ręce co najmniej sześć razy dziennie

21.05.2020, 16:19

Mycie rąk od sześciu do dziesięciu razy dziennie dobrze chroni przez zakażeniami wywoływanymi m.in. przez koronawirusy – wykazały badania brytyjskich specjalistów. Każdorazowo mycie rąk powinno trwać przynajmniej 20 sekund.


Europa otworzy granice w połowie czerwca? Polska jeszcze nie zdecydowała

21.05.2020, 13:21

Państwa europejskie przygotowują się do otwarcia granic w połowie czerwca. Na razie koordynacja nie obejmuje całej UE; niektóre kraje zapowiadają szybsze kroki, a niektóre, w tym Polska, na razie nie podjęły decyzji.


KE wycofa 1,5 mln maseczek, co do których kraje zgłaszały wątpliwości

21.05.2020, 10:13

Rzecznik KE Stefan de Keersmaecker poinformował, że Komisja Europejska postanowiła wycofać z 17 krajów UE i W.Brytanii 1,5 mln maseczek, w sprawie których wątpliwości zgłaszała część państw. Maseczki przekazano krajom w ramach unijnego mechanizmu pomocy.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
źródło: PRB
KORONAWIRUS
23.11.2022, 11:38, akt. 11:39

Raport zakażeń - 17-23.11.2022






Źródło: PRB
KORONAWIRUS
1.06.2022, 16:48, akt. 16:51

Raport zakażeń - 26.05 - 01.06


Raport zakażeń - 12-18 maja
KORONAWIRUS
18.05.2022, 11:11, akt. 11:17

Raport zakażeń - 12-18 maja



źródło: MZ
KORONAWIRUS
27.04.2022, 11:13, akt. 11:19

Raport zakażeń - 21-27 kwietnia











źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok