Radio Białystok | Koronawirus | Ekspert: mniej zgonów dzięki izolacji społecznej i spadkowi zanieczyszczeń powietrza

Ekspert: mniej zgonów dzięki izolacji społecznej i spadkowi zanieczyszczeń powietrza

2.06.2020, 15:08, akt. 18:35

Pandemia zmusiła wiele krajów do wprowadzenia izolacji społecznej. Niezamierzonym skutkiem tych działań jest też mniejsze zanieczyszczenie powietrza i związany z tym spadek liczby zgonów - dowidzi dr hab. Tadeusz Zielonka z WUM.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

"Niezamierzony" skutek

Dr hab. Tadeusz Zielonka z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego mówił o tym podczas konferencji online "Pulmonologia 2020", na której omawiano różne aspekty chorób płuc występujących w czasie pandemii koronawirusa. Podkreślił, że niezamierzonym skutkiem działań podjętych m.in. w Polsce w związku z pandemią jest spadek stężenia zanieczyszczeń powietrza, co z kolei spowodowało istotne zmniejszenie ogólnej śmiertelności, mimo zgonów, do jakich doprowadziła choroba COVID-19, jak i utrudnienia w dostępie do służby zdrowia.


- To paradoks, ale wynika on z tego, że poprawa jakości powietrza w wyniku izolacji społecznej przełożyła się na zmniejszenie śmiertelności z powodu innych chorób, w tym głównie chorób układu krążenia i układu oddechowego - przyznał dr hab. Tadeusz Zielonka, który jest przewodniczącym Koalicji Lekarzy i Naukowców na rzecz Zdrowego Powietrza.


Jego zdaniem dotyczy to Polski, jak też wielu innych krajów Europy Zachodniej, USA oraz Chin.

Mniej zgonów niż w latach poprzednich

Specjalista powołał się na dane Głównego Urzędu Statystycznego, z których wynika, że w kwietniu 2020 r. było w naszym kraju 30,5 tys. zgonów, podczas gdy w tym samym miesiącu 2019 r. - 33,6 tys., a w 2018 - 34,6 tys. Różnica sięga zatem 3-4 tys. przypadków śmiertelnych, tymczasem jak dotąd z powodu COVID-19 zmarło w u nas nieco ponad 1 tys. pacjentów (w ciągu ponad dwóch miesięcy).

Dr hab. Tadeusz Zielonka powołał się również na to, że spadła ostatnio liczba pogrzebów. - Prezes Polskiej Izby Pogrzebowej Robert Czyżak zwrócił uwagę, że w niektórych miejscach liczba pogrzebów spadła nawet o 40 proc. - argumentował. Jego zdaniem, częściowo jest to związane z tym, że mniej było wypadków drogowych, bo zmniejszył się ruch samochodów. - Mniej było też przypadków śmierci na salach operacyjnych z powodu odwołania części zabiegów planowych - wyjaśniał.

Kluczowa poprawa jakości powietrza

Przewodniczący Koalicji Lekarzy i Naukowców na rzecz Zdrowego  Powietrza jest jednak przekonany, że do spadku zgonów ogółem w Polsce przyczyniła się poprawa jakości powietrza.


- Ocenia się, że w okresie pandemii w Unii Europejskiej redukcja śmiertelności na skutek zmniejszenia zanieczyszczeń powietrza mogła sięgnąć nawet 11 tys. - wyliczał.


Według przytoczonych podczas spotkania danych Światowej Organizacji Zdrowia, zanieczyszczenia tzw. pyłami zawieszonymi PM2,5 mogą być powodem aż 7 mln zgonów na świecie. W Unii Europejskiej związanych jest z tym 470 tys. zgonów, a w Polsce ocenia się je na 48 tys.

Zanieczyszczenia powietrza, takie jak różnego typu pyły zawieszone (PM2,5 i PM10), tlenki azotu, tlenki siarki oraz tlenki węgla odpowiedzialne są za choroby układu oddechowego, ale przyczyniają się do wielu innych schorzeń, w tym szczególnie układu krążenia.

Związek ilości pyłów z infekcjami wirusowymi

Skażenia atmosferyczne sprzyjają również różnego typu infekcjom układu oddechowego, zarówno zakażeniom RSV, jak i pneumokokom powodującym u dzieci groźne infekcje układu oddechowego oraz zapalenie płuc u dorosłych, w tym szczególnie seniorów. Ale ułatwiają także zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2.


- Istnieje wykładnicza korelacja między liczbą przypadków infekcji wirusowych a stężeniami pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10 - twierdzi dr hab. Tadeusz Zielonka. Wyjaśnia to tym, że cząstki zawieszone są nośnikami wirusów, przez co ułatwiają im utrzymywanie się w powietrzu. Po przedostaniu się do organizmu prawdopodobnie łatwiej też mogą wnikać do płuc. - Drobne cząstki działają jak nośnik dla wielu chemicznych i biologicznych zanieczyszczeń, w tym wirusów - dodał.


Specjalista powołał się na badania w Stanach Zjednoczonych, z których wynika, że najwięcej zgonów z powodu COVID-19 jest na wschodnim wybrzeżu i w Kalifornii, co pokrywa się z mapą zanieczyszczeń pyłami PM2,5 i PM10. - Wyliczono, że w USA wzrost PM2,5 o 1 mikrogram w 1 m sześc. wiąże się z 8-procentowym wzrostem śmiertelności z powodu COVID-19 - przekonywał.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Przed wyjazdem do uzdrowiska konieczne testy na Covid-19

2.06.2020, 07:50

Od 15 czerwca uzdrowiska wznawiają działalność. Warunkiem rozpoczęcia leczenia jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.


Pandemia na świecie nie słabnie, w Polsce wciąż pojawiają się nowe ogniska - ocenia ekspert

1.06.2020, 10:26

- Mamy "pełzającą epidemię": z dnia na dzień sytuacja się nie polepsza, natomiast wciąż rośnie liczba aktywnych przypadków - mówi dr Paweł Grzesiowski, prezes Fundacji Instytutu Profilaktyki Zakażeń.


WHO apeluje o odpowiedzialne zachowanie plażowiczów podczas pandemii

28.05.2020, 15:57

O bezpieczeństwie przebywania na plaży tego lata podczas pandemii zadecydują dwa czynniki: odpowiedzialne władze i odpowiedzialni obywatele - powiedział regionalny dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia w Europie Hans Kluge.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok