Radio Białystok | Koronawirus | Grecja przygotowuje się na przyjęcie turystów z całego świata

Grecja przygotowuje się na przyjęcie turystów z całego świata

3.06.2020, 09:14, akt. 10:07

Grecki minister turystyki zapewnił, że kraj jest gotowy do przyjęcia latem turystów, a władze z udziałem ekspertów nadal będą monitorowały zagrożenia związane z koronawirusem, tak, by wakacyjny wypoczynek był całkowicie bezpieczny.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

"Nie chcemy narażać ludzi"

- Każdy turysta jest mile widziany (....). To był bardzo stresujący dla wszystkich rok, teraz bardzo ważne jest uzupełnianie baterii. Ale oczywiście będziemy musieli poczekać na ekspertów, na organy międzynarodowe, aby powiedzieli, czy jest już całkiem bezpiecznie - powiedział Harry Theoharis w wywiadzie dla agencji The Associated Press. - Nie chcemy narażać ludzi, którzy nas odwiedzają. I oczywiście naszych obywateli - dodał.

Rygorystyczna kwarantanna utrzymała skalę epidemii koronawirusa w Grecji na stosunkowo niskim poziomie. Według danych resortu zdrowia na Covid-19 zmarło 179 osób, zanotowano łącznie ponad 2900 przypadków zakażenia. 11 chorych jest na intensywnej terapii.

Kraj uzależniony od turystyki

Blokowania kraju zostały stopniowo złagodzone do tego stopnia, że życie prawie wróciło do normy - twierdzi minister, zaś Grecja jest w dużym stopniu uzależniona od turystyki, która pomaga wzmocnić gospodarkę dopiero wychodzącą z trwającego dekadę kryzysu finansowego.

Władze kraju promują Grecję jako bezpieczne, atrakcyjne miejsce wakacyjnego wypoczynku, jednocześnie licząc, że turyści z zagranicy nie spowodują nowej fali epidemii.

We wtorek władze ogłosiły, że poprzedniego dnia 12 pasażerów, którzy przylecieli z Dauhy w Katarze, miało pozytywny wynik testu na koronawirusa. W tej sytuacji grecka Agencja Ochrony Cywilnej zawiesiła loty z Kataru do 15 czerwca.

Obecnie wszyscy pasażerowie przylatujący do Grecji muszą poddać się testom i spędzić noc w hotelu na oczekiwaniu na ich rezultat.

Loty od 15 czerwca

Rząd opracował dwuetapowy sposób otwarcia kraju na turystykę zagraniczną. Od 15 czerwca goście zagraniczni będą przylatywać bezpośrednimi międzynarodowymi rejsami do Aten i do Salonik. Bezpośrednie loty międzynarodowe do portów regionalnych, w tym na greckie wyspy, wystartują od 1 lipca.

W piątek (29.05) greckie ministerstwo turystyki poinformowało, że obywatele 29 państw będą od 15 czerwca zwolnieni z odbywania przy przyjeździe do Grecji obowiązkowej kwarantanny w związku z zagrożeniem koronawirusem.

Ogłoszenie to oprotestowały Włochy i Polska, które nie znalazły się na tej liście.


- Być może było to nieporozumienie, że blokujemy całe kraje. Nie to chcieliśmy przekazać - powiedział Theoharis. - W rzeczywistości nie blokujemy krajów, jedynie niektóre lotniska. Lotniska w Rzymie, jak na razie, nie ma na liście bezpiecznych od koronawirusa portów lotniczych, sporządzonej przez Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego Unii Europejskiej - dodał. To pokazuje, że nie chodzi o konkretne paszporty lub narody - oznajmił Theoharis.


Jak poinformował wiceszef polskiego MSZ Paweł Jabłoński, podróżni mogą swobodnie podróżować z Polski do Grecji, poza Katowicami, bez obowiązkowej kwarantanny.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Grecja jednak będzie wpuszczać Polaków na wakacje

1.06.2020, 16:56

Grecja zmieniła zdanie i będzie wpuszczać w czasie nadchodzących wakacji turystów z Polski. Poinformował o tym polski wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.


Na Mazurach pojawili się turyści

30.05.2020, 11:22

Na Mazurach pojawili się turyści. W najbliższy długi czerwcowy weekend wolne są już tylko pojedyncze pokoje. Znalezienie wolnych miejsc na lipiec i sierpień także jest niełatwe.


Cypr pokryje koszty wakacji turystów, jeśli zachorują na Covid-19

27.05.2020, 19:06

Cypr zobowiązuje się do pokrycia kosztów zakwaterowania, wyżywienia i leczenia tych, którzy zakażą się koronawirusem podczas wakacji oraz ich rodzin - informuje Associated Press. Turyści zapłacą jedynie za przejazd na lotnisko i lot powrotny do domu.


Noclegi w hotelach położonych w głuszy wyprzedane na wakacje

24.05.2020, 12:07

Miejsca noclegowe w hotelach położonych z dala od skupisk ludzi są już wyprzedane na wakacje. Można jeszcze znaleźć wolne pokoje w obiektach w miejscowościach wypoczynkowych, a te w miastach świecą pustkami - informuje Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego.


Jak pandemia wpłynie na turystykę?

7.05.2020, 11:49

Jak odmraża się turystyka, hotelarstwo i gastronomia?
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok