Radio Białystok | Koronawirus | Analitycy: najbardziej poprawiła się sytuacja finansowa mikro i średnich firm

Analitycy: najbardziej poprawiła się sytuacja finansowa mikro i średnich firm

4.06.2020, 19:24, akt. 19:52

Podczas odmrażania gospodarki najbardziej poprawiła się sytuacja finansowa mikro i średnich przedsiębiorst - czytamy w najnowszym wydaniu Tygodnika Gospodarczego Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Sytuacja lepsza w 1/3 badanych firm

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez PIE i Polski Fundusz Rozwoju w dniach 26-29 maja, 57 proc. ankietowanych firm stwierdziło, że odmrażanie kolejnych gałęzi gospodarki w maju nie wpłynęło na sytuację finansową przedsiębiorstwa. Dla 31 proc. badanych sytuacja finansowa się poprawiła, a dla 10 proc. pogorszyła.

Eksperci PIE zwracają uwagę, że wśród podmiotów, które zauważyły poprawę sytuacji finansowej podczas odmrażania stosunkowo wysoki był udział przedsiębiorstw średniej wielkości i mikro. Wskazali, że odsetek firm średnich wyniósł 35 proc., natomiast mikrof - 34 proc.

Zaznaczono natomiast, że w grupie przedsiębiorstw największych poprawę sytuacji finansowej w ostatnich dniach maja zauważyło tylko 22 proc. W tej grupie pojawiło się też najwięcej (14 proc.) negatywnych ocen kondycji finansowej.

Najlepiej w produkcji

W przekroju sektorowym - jak zaznaczyli eksperci PIE - najlepiej w czasie odmrażania gospodarki swoją sytuację finansową postrzegały firmy produkcyjne. W tej grupie ponad 30 proc. deklarowało poprawę, natomiast 10 proc. krytycznie oceniało sytuację swojego przedsiębiorstwa.

Z kolei w sektorze handlowym pozytywne efekty odmrażania zauważyło 27 proc. badanych, a 12 proc. oceniło, że nastąpiło pogorszenie. - W sektorze usług, wskaźniki te były nieco korzystniejsze w porównaniu z opiniami przedstawicieli firm handlowych: 30 proc. wskazywało na poprawę sytuacji finansowej, a 8 proc. na pogorszenie - czytamy.

Duża niepewność wśród przedsiębiorców

Badania PIE i PFR z końca maja 2020 r. pokazują, że prawie 1/5 firm uważa, że ich sytuacja finansowa już się odbudowała do stanu sprzed pandemii. Jedynie 1 proc. przedsiębiorstw uważa, że ich sytuacja finansowa nigdy się nie odbuduje, a 1/4 nie jest w stanie określić, kiedy to nastąpi.

Jak zauważają autorzy opracowania, firmy nie są zgodne w ocenie, kiedy dokładnie ich pozycja się odbuduje: prawie 30 proc. liczy, że nastąpi to w okresie między wrześniem a grudniem tego roku, ale aż 10 proc. uważa, że nastąpi to dopiero w maju 2021 r.

- Odpowiedzi firm wyraźnie wskazują na wysoki poziom niepewności, z jakim muszą się one mierzyć. Nie wiadomo, jak dalej rozwinie się epidemia, ani kiedy zostaną wynalezione  skuteczne leki/szczepionki. Pociąga to za sobą obawy o kolejne lockdowny, które mogą nastąpić jesienią - zaznaczają.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Podlaskie firmy dostały dotąd ponad 1,3 mld zł pomocy z tarczy antykryzysowej

2.06.2020, 13:26

Pond 1,3 mld zł pomocy z tzw. tarczy antykryzysowej dostali dotąd podlascy przedsiębiorcy - poinformował we wtorek (2.06) Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku. Efekty programu podsumował na konferencji prasowej wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.


KE zatwierdziła polski program pomocy o wartości 1,6 mld euro

29.05.2020, 21:30

Komisja Europejska zatwierdziła polski program wsparcia dla firm w związku z koronawirusem w wysokości miliarda 600 milionów euro. Bruksela poinformowała, że to pozwoli na zrekompensowanie przedsiębiorstwom strat poniesionych z powodu pandemii i na zapewnienie pomocy na utrzymanie płynności finansowej.


ZUS: wypłacono już ponad 1,8 mld zł w ramach świadczenia postojowego

29.05.2020, 14:27

Ponad 1,8 mld zł wypłacono prowadzącym działalność gospodarczą i osobom pracującym na umowach cywilnoprawnych w ramach świadczenia postojowego – poinformowała w piątek (29.05) prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Z pomocy tej skorzystało już prawie 1 mln osób.


Duże zainteresowanie podlaskich przedsiębiorców mikropożyczkami

27.05.2020, 12:00

Ponad 12,5 tysiąca wniosków o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej rozpatrzył Powiatowy Urząd Pracy w Białymstoku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok