Radio Białystok | Koronawirus | UE tworzy nową jednostkę ds. przestępstw finansowych w związku z pandemią

UE tworzy nową jednostkę ds. przestępstw finansowych w związku z pandemią

5.06.2020, 16:34, akt. 15:57

Unia Europejska w piątek (5.06) powołała jednostkę śledczą, która ma się zmierzyć z oczekiwanym wzrostem przestępczości finansowej w czasach spowolnienia gospodarczego wywołanego pandemią COVID-19 i zwalczać defraudację dotacji państwowych. Będzie działała w ramach Europolu.

Fot. Joanna Szubzda
Fot. Joanna Szubzda

Według szacunków Europolu tylko 1 proc. zysków pochodzących z działalności przestępczej jest obecnie konfiskowanych w Europie. Dlatego powołano nową jednostkę - Europejskie Centrum ds. Przestępczości Finansowej i Gospodarczej. Zatrudnienie znajdzie w nim 65 analityków i ekspertów. Centrum wesprze państwa członkowskie i organy UE w walce z przestępczością finansową i gospodarczą.

Europol informuje, że pandemia COVID-19 w Europie dostarczyła wiele dowodów na to, że przestępcy finansowi szybko dostosowują się do zmieniających się warunków.


- Skutki pandemii COVID-19 osłabiły naszą gospodarkę i obnażyły słabości, które mogą przełożyć się przestępstwa - powiedziała Catherine De Bolle, szefowa Europolu.


Dodała, że centrum skoncentruje się na przeciwdziałaniu praniu i fałszowaniu pieniędzy, przestępstwach związanych z własnością intelektualną, korupcji, które to przestępstwa zwykle nasilają się w czasach kryzysu gospodarczego.

Z decyzji Europolu zadowolony jest Wim Mijs, szef Europejskiej Federacji Bankowej (EBF).


- Przestępstwa finansowe podważają stabilność sektora bankowego i stanowią poważne zagrożenie dla całego społeczeństwa. Walka z brudnymi pieniędzmi ma na celu odcięcie zasobów  gangom i terrorystom, dlatego ma to ogromne znaczenie - wskazał szef Europejskiej Federacji Bankowe.


Europejskie Centrum ds. Przestępczości Finansowej i Gospodarczej jest wzorowane na takich jednostkach jak Europejskie Centrum ds. Cyberprzestępczości (EC3), Europejskie Centrum ds. Zwalczania Terroryzmu (ECTC), Europejskie Centrum ds. Przemytu Migrantów (EMSC) oraz Europejskie Centrum Poważnej Przestępczości Zorganizowanej (ESOCC), które działają przy Europolu.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nowy tytul


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok