Radio Białystok | Koronawirus | Premier Mateusz Morawiecki: 13 czerwca otwieramy granice

Premier Mateusz Morawiecki: 13 czerwca otwieramy granice

10.06.2020, 18:11, akt. 18:30

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że 13 czerwca Polska otworzy granice dla państw członkowskich Unii Europejskiej. Szef rządu zaznaczył, że ma to związek z malejącą liczbą zakażeń koronawirusem.

17.03.2020, fot. Joanna Szubzda
17.03.2020, fot. Joanna Szubzda

"Na ten moment czekaliśmy wszyscy. Ograniczenia związane z zamknięciem granic były sporą niedogodnością dla wielu Polaków, a wiele branż naszej gospodarki mocno przez nie ucierpiało" – napisał Mateusz Morawiecki. 

Po konsultacjach ze służbami sanitarnymi, ministrem Łukaszem Szumowskim z Ministerstwa Zdrowia, ministrem Mariuszem Kamińskim z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji i naszymi partnerami z państw sąsiadujących z Polską, za kilkadziesiąt godzin otwieramy granice! 

– dodał premier we wpisie.

Podkreślił też, że nadal zachęca do przestrzegania zasad higieny i społecznego dystansu.

Koronawirus nie zniknął, ale zmniejszyły się jego możliwości emisyjne. Korzystajmy mądrze z możliwości wyjazdowych, tak aby nie narażać siebie i innych

 - czytamy we wpisie.

Wcześniej w Łochowie (woj. mazowieckie), zwiedzając zakład produkujący styropian, Mateusz Morawiecki zapowiedział otwarcie od 13 czerwca granic z innymi krajami Unii. 16 czerwca mają zaś zostać przywrócone międzynarodowe połączenia lotnicze.

Szef rządu powiedział, że otwarcie granic ma znaczenie dla naszej gospodarki i normalizacji kontaktów handlowych z krajami Unii Europejskiej. Mateusz Morawiecki podkreślił, że większość eksportu polskich firm wysyłana jest do krajów Wspólnoty. Dlatego zależy nam na normalnym ruchu granicznym. Z tego też powodu uruchomione zostaną loty pasażerskie wewnątrz Unii - dodał szef rządu.

Granice Polski były z powodu pandemii koronawirusa zamknięte od 15 marca.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W najbliższych dniach decyzja dotycząca otwarcia granic Polski

8.06.2020, 12:39

Szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował w poniedziałek (8.06), że w najbliższych dniach zostanie ogłoszona decyzja dotycząca otwarcia polskich granic. Trwają analizy w tej sprawie; decyzja będzie podana jeszcze przed świętem Bożego Ciała - zapewnił.


Polacy wjadą na Litwę bez obowiązkowej kwarantanny

7.06.2020, 15:07

Litewskie ministerstwo zdrowia zaktualizowało listę państw, z których będzie można wjeżdżać na terytorium tego kraju bez konieczności poddawania się dwutygodniowej kwarantannie. Jest wśród nich również Polska.


Sytuacja epidemiczna na świecie - epicentrum w Ameryce Południowej

4.06.2020, 15:29

Wiele ofiar koronawirusa w Brazylii i Meksyku, poważna sytuacja w Stanach Zjednoczonych oraz obawy o nową falę zachorowań w Iranie - tak wygląda obecnie pandemia.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok