Radio Białystok | Koronawirus | Chiny: rośnie liczba infekcji koronawirusem na targu spożywczym w Pekinie

Chiny: rośnie liczba infekcji koronawirusem na targu spożywczym w Pekinie

15.06.2020, 11:53, akt. 11:59

36 nowych przypadków Covid-19, zgłoszonych w poniedziałek (15.06), podniosło liczbę infekcji wiązanych z targiem spożywczym w Pekinie do 79. To największe ognisko wykryte w mieście od lutego. Władze zapowiadają stanowcze środki, by nie dopuścić do nawrotu epidemii koronawirusa.

Designed by www.freepik.com
Designed by www.freepik.com

W związku z nowymi zakażeniami zamknięto hurtowy targ Xinfadi, największy taki targ w Azji, który odpowiada za 80 proc. zaopatrzenia chińskiej stolicy w towary rolno-spożywcze. Pod kątem koronawirusa badane są dziesiątki tysięcy okolicznych mieszkańców. W całym mieście trwa akcja poszukiwania osób, które odwiedziły targ.

- Ryzyko szerzenia się epidemii jest bardzo wysokie, więc powinniśmy podjąć stanowcze środki - powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej rzecznik władz Pekinu Xu Hejiang.

Szczytowy okres szerzenia się koronawirusa w Chinach minął wiele tygodni temu, a poszczególne miasta i regiony złagodziły restrykcje i wznowiły działalność gospodarczą. Nowe infekcje lokalne wykryte w Pekinie wywołują jednak obawy o nadejście drugiej fali zachorowań.

Agencja Reutera podkreśla, że kompleks Xinfadi składa się z hal targowych i magazynów zajmujących obszar prawie 160 boisk piłkarskich. Jest ponad 20 razy większy niż targ z owocami morza w mieście Wuhan, gdzie według jednej z hipotez koronawirus zaatakował po raz pierwszy.

Od niedzieli w Pekinie prowadzona jest masowa kampania testów, w ramach której przebadano już prawie 76,5 tys. osób. Wykryto wśród nich 59 infekcji. Testom poddano również prawie 9 tys. osób, które były niedawno na targu, z czego ponad 6 tys. otrzymało już wynik ujemny – przekazała pekińska komisja zdrowia.

Władze starają się ustalić, skąd wirus wziął się na targu w Pekinie. Epidemiolog z pekińskiego Centrum Kontroli Chorób (CDC) Yang Peng powiedział w niedzielę (14.06) chińskim mediom, że wstępne badania genetyczne sugerują, iż patogen mógł przybyć z Europy. Nie jest jasne, czy źródłem infekcji mogło być skażone mięso lub owoce morza – dodał.

W poniedziałek chińskie służby medyczne zgłosiły 49 nowych przypadków zachorowań na Covid-19 w całym kraju, w tym 39 infekcji lokalnych i 10 wśród osób powracających lub przybywających z zagranicy. Oprócz tego stwierdzono 18 bezobjawowych zakażeń koronawirusem, które nie są w Chinach zaliczane do potwierdzonych przypadków Covid-19.

Tymczasem chińskie władze zawiesiły na cztery tygodnie rejs linii lotniczych China Southern łączący stolicę Bangladeszu, Dhakę, z miastem Kanton na południu Chin, ponieważ zakażenie koronawirusem wykryto u 17 pasażerów, którzy przylecieli do Kantonu na pokładzie samolotu tych linii w czwartek.

Najnowsze wytyczne Chińskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego (CAAC) przewidują karę tygodniowego zawieszenia rejsu międzynarodowego, jeśli na pokładzie wykrytych zostanie co najmniej pięć przypadków zakażeń, i na cztery tygodnie, jeśli będzie ich co najmniej 10.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Szumowski: koronawirusa nie likwiduje wysoka temperatura, a dystans

15.06.2020, 11:40

Wysoka temperatura nie zlikwiduje wirusa. Wirusa zabija dystans - przypomniał w poniedziałek (15.06) minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że już pod koniec tego tygodnia, gdy skończy się badanie przesiewowe na Śląsku, liczba zakażonych powinna spaść.


Mimo pandemii - rekordowe zainteresowanie studentów wymianą akademicką

15.06.2020, 08:52

Rekordowe zainteresowanie stypendiami dla studentów z zagranicy, chcących się uczyć w Polsce, odnotowała Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej. Mimo epidemii koronawirusa żacy złożyli w niektórych programach kilka razy więcej podań, niż w roku ub.


Hiszpania spodziewa się nawrotu epidemii, w Portugalii wciąż wysoka dynamika zakażeń

14.06.2020, 21:03

Premier Pedro Sanchez wezwał w niedzielę (14.06) obywateli kraju do przestrzegania zasad bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego w związku ze spodziewanym nawrotem epidemii koronawirusa. W Portugalii w dalszym ciągu nie słabnie dynamika zakażeń.


Włochy - najmniej zgonów na koronawirusa od 5 marca

14.06.2020, 20:36

W ciągu ostatniej doby we Włoszech zmarły 44 osoby zakażone koronawirusem, najmniej od 5 marca. Inne dane również wskazują na dalszą poprawę sytuacji epidemiologicznej.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok