Radio Białystok | Koronawirus | Papież nie ma w planach na ten rok żadnej zagranicznej podróży

Papież nie ma w planach na ten rok żadnej zagranicznej podróży

18.06.2020, 22:21, akt. 22:27

Papież Franciszek nie ma w planach na ten rok żadnej podróży zagranicznej - potwierdził w czwartek Watykan. Oficjalnie została tylko zapowiedziana na maj, a następnie odwołana pielgrzymka na Maltę, natomiast kilka innych było rozważanych i planowanych.

Papież Franciszek w Krakowie, fot. Joanna Żemojda
Papież Franciszek w Krakowie, fot. Joanna Żemojda

Pandemia koronawirusa całkowicie ograniczyła bezpośrednie kontakty papieża z wiernymi. Od marca bez ich udziału odbywają się audiencje generalne, co jest wydarzeniem bez precedensu.

Dopiero od maja w papieskich mszach znów uczestniczą niewielkie grupy. Na mszy w Boże Ciało w bazylice Świętego Piotra było 50 osób.

Kiedy wybuchła pandemia, Watykan odwołał jednodniową wizytę Franciszka na Malcie 31 maja. W planach była także podróż na Cypr, którą już w listopadzie 2019 roku zapowiedział prezydent tego kraju Nikos Anastasiadis po audiencji u papieża wyjaśniając, że wizyta ta zbiegnie się z 60. rocznicą ustanowienia Republiki.

Nieoficjalnie informowano również o możliwości udziału Franciszka w Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym w Budapeszcie, który miał odbyć się we wrześniu. W kwietniu Watykan ogłosił, że wydarzenie to zostało przełożone na przyszły rok.

Również na wrzesień tego roku planowano, jak wynikało z nieoficjalnych doniesień, wielką podróż papieża do Indonezji i Papui Nowej Gwinei. Pandemia zmusiła organizatorów do zmiany tych planów, o których mówiono już w tamtejszych stolicach.

Pragnieniem Franciszka była wizyta w Sudanie Południowym, już wcześniej wykreślona z planów z powodu braku warunków na miejscu.

Nie wiadomo jeszcze, czy papież wznowi podróże w przyszłym roku. Wcześniej zdecydowano bowiem, że zapowiadane na 2021 rok w Rzymie Światowe Spotkanie Rodzin odbędzie się w czerwcu 2022 roku, a Światowe Dni Młodzieży, które miały odbyć się w Lizbonie w 2022 roku, zostaną zorganizowane w sierpniu 2023 roku.

Najbardziej zawiedzeni są rodacy papieża, Argentyńczycy, którzy mieli nadzieję na to, że odwiedzi on w tym roku ojczyznę, po raz pierwszy od swego wyboru przed siedmioma laty.

Ostatnią podróżą Franciszka przed wybuchem pandemii była wizyta w Tajlandii i Japonii pod koniec listopada zeszłego roku.

źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Papież zaapelował o przestrzeganie zaleceń władz dotyczących pandemii

7.06.2020, 18:30

Papież Franciszek podczas spotkania w niedzielę (7.06) w Watykanie przestrzegł Włochów przed zbyt wczesnym ogłaszaniem zwycięstwa nad koronawirusem. - Uważajcie, nie śpiewajcie jeszcze z okazji zwycięstwa - powiedział, apelując o stosowanie się do zaleceń władz.


29. rocznica wizyty Jana Pawła II w Białymstoku

5.06.2020, 08:27

Jan Paweł II odwiedził Białystok 5 czerwca 1991 r. Papież odprawił mszę św. na białostockim lotnisku Krywlany, beatyfikując wówczas zakonnicę Bolesławę Lament, założycielkę Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Św. Rodziny. Według szacunków w nabożeństwie uczestniczyło ok 300-tu tys. osób.


Wierni powrócili na plac Świętego Piotra, by wysłuchać papieża

24.05.2020, 14:26

Po raz pierwszy od ponad dwóch miesięcy wierni powrócili w niedzielę na plac Świętego Piotra, by wysłuchać i zobaczyć papieża Franciszka. W południe zwrócił się on do wszystkich z biblioteki w Pałacu Apostolskim, a potem stanął w oknie i błogosławił obecnych.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok