Radio Białystok | Koronawirus | Polski sprzęt ochrony dla szpitali poleciał do Gruzji i Armenii

Polski sprzęt ochrony dla szpitali poleciał do Gruzji i Armenii

19.06.2020, 15:25, akt. 15:26

Wojskowe samoloty z ładunkiem sprzętu ochronnego dla szpitali, lekarzy i pielęgniarek poleciały w piątek do Gruzji i Armenii - poinformowało MSZ. Samolot z podobnym transportem w kolejnym tygodniu wyleci do Azerbejdżanu - zapowiedział resort.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com


"Transport jest gestem solidarności i współpracy z partnerami, w szczególności z państwami Partnerstwa Wschodniego. Dzięki wzajemnemu solidarnemu wsparciu, jakie sobie wspólnie okazujemy, łatwiej będzie przezwyciężać negatywne skutki pandemii i wrócić na drogę rozwoju" – powiedział na lotnisku we Wrocławiu wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, który żegnał samoloty wojskowe.

Sekretarz stanu w KPRM Jan Dziedziczak zaznaczył, że podkreślamy tymi gestami solidarności i pomocy, że z krajami Partnerstwa Wschodniego "dzielimy się tym, co mamy, nie tylko w ramach codziennej, rutynowej współpracy, ale szczególnie w sytuacjach nadzwyczajnych" - jak ogólnoświatowa epidemia koronawirusa.

Zaznaczył, że "tak szeroko zakrojona akcja pomocowa nie byłaby możliwa bez ofiarności darczyńców: Agencji Rezerw Materiałowych i resortu zdrowia. Dziękował też za wsparcie funduszu solidarności międzynarodowej oraz resortu obrony narodowej.

To właśnie dzięki sprawności i zaangażowaniu polskiego wojska możliwe stało się dostarczenie tych środków – zaznaczył Dziedziczak.

MSZ podał, że w ramach akcji pomocowej przekazaliśmy do Armenii maseczki medyczne, przyłbice i płyn do dezynfekcji o łącznej wartości ponad 106 tys. zł. Do Gruzji trafiły przyłbice ochronne i płyn do dezynfekcji za ponad 183 tys. zł.

W kolejnym tygodniu wyleci samolot z podobnym transportem środków pomocowych do Azerbejdżanu - zapowiedział resort.

Pomoc trafi do Centrum Republikańskiego Pomocy Humanitarnej przy Ministerstwie Zdrowia Armenii oraz Służby Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Gruzji i poprzez nie do osób najbardziej potrzebujących.

Gruzińska część pomocy jest realizowana w przez Polskę w ramach Euroatlantyckiego Centrum Reagowania w Sytuacji Katastrof NATO (EADRCC) - zaznaczył MSZ.

MSZ przypomniał, że pomoc Polski ma także szerszy wymiar - na początku czerwca z trzytygodniową misją do Tadżykistanu udał się zespół polskich lekarzy, pielęgniarzy i ratowników medycznych Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Wcześniej takie misje z trafiły do Włoch, USA i Kirgistanu.

Pomoc wysłaliśmy również na Białoruś - trafiły tam dwa polskie konwoje. Ostatni składał się z ponad 40 samochodów ciężarowych z 300 tonami sprzętu medycznego i środków ochrony potrzebnych w walce z epidemią COVID-19.

MSZ przypomniał, że polska akcja pomocowa adresowana do sąsiadów i przyjaciół na Wschodzie jest ważnym elementem naszej polityki zagranicznej.

"W ten sposób potwierdzamy, że Polska jest w stanie sprostać współczesnym wyzwaniom związanym z epidemią COVID-19. Jest to też ważna część składowa polskiej pomocy rozwojowej świadczonej przez nasze państwo w ramach solidarności międzynarodowej, która stanowi realizację naszych międzynarodowych zobowiązań" - wyjaśnił MSZ.

źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Słowacja zezwala na podróże do Polski

19.06.2020, 15:22

Premier Słowacji Igor Matovicz poinformował w piątek, że od soboty od godz. 6 będą możliwe podróże do Polski. Ostrzegł przed wyjazdami do województwa śląskiego. Od 1 lipca br. w imprezach masowych będzie mogło uczestniczyć 1000 osób.


CBOS: 3 proc. Polaków straciło pracę wskutek epidemii

19.06.2020, 15:16

3 proc. osób aktywnych zawodowo straciło pracę na skutek epidemii, 5 proc. zamknęło firmę, 20 proc. pracuje w zmniejszonym wymiarze czasu pracy - wynika z badania CBOS dotyczącego wpływu epidemii na sytuację zawodową Polaków.


18 funkcjonariuszy straży granicznej z placówki w Kuźnicy ma koronawirusa

19.06.2020, 14:36

U 18 funkcjonariuszy straży granicznej z placówki w Kuźnicy stwierdzono już zakażenie koronawirusem. Wszystko wskazuje na to, że przynajmniej na razie więcej przypadków zakażeń nie będzie.


10. śmiertelna ofiara koronawirusa w Podlaskiem - są też kolejne zakażenia i ozdrowienia

19.06.2020, 10:36

91-letnia kobieta z powiatu białostockiego zmarła z powodu COVID-19.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nowy tytul


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok