Radio Białystok | Koronawirus | Wiceminister zdrowia: wybory są w pełni bezpieczne, zachęcamy do wzięcia udziału w II turze

Wiceminister zdrowia: wybory są w pełni bezpieczne, zachęcamy do wzięcia udziału w II turze

2.07.2020, 13:06, akt. 16:13

Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w drugiej turze, bo wybory w naszej ocenie są w pełni bezpieczne – podkreślił w czwartek (2.07) wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Wskazał, że liczba zachorowań w porównaniu z czerwcowym szczytem spada.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka

W czwartek rano (2.07) resort poinformował o 371 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem (w tym 148 z woj. śląskiego) i śmierci 15 osób. Dzień wcześniej dane resortu mówiły o 382 nowych potwierdzonych zakażeniach, we wtorek o 239, w poniedziałek – 247, w niedzielę – 193, w sobotę o 319, w piątek o 285. W czerwcu jeden z rekordowych bilansów mówił o 599 przypadkach.

Podczas konferencji przed siedzibą MZ Janusz Cieszyński przekazał, że zakażenia wykrywane na Śląsku są efektem kontynuowania badań przesiewowych górników i ich rodzin. "To są już głównie rodziny górników. Kopalnie wracają do pracy" – powiedział.


W całym kraju spada liczba zakażeń

Zaznaczył, że jeśli spojrzeć na średnią z siedmiu dni, w całym kraju spada liczba zakażeń. "Po szczycie, który obserwowaliśmy w połowie czerwca, mamy wyraźny spadek zakażeń. To pokazuje, że działania, które prowadziliśmy, czyli duże badanie przesiewowe, dały swoje efekty" – stwierdził.


Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w drugiej turze, bo wybory w naszej ocenie są w pełni bezpieczne – zaapelował.


Janusz Cieszyński był też pytany o odniesienie się do apelu premiera do seniorów, by poszli na wybory, bo epidemia jest w odwrocie i nie ma się czego bać. "Liczba zachorowań spada i zakładam, że to pan premier miał na myśli, mówiąc, że wirus jest w odwrocie" – powiedział.


Wybory w czasie epidemii 

Wskazał, że podczas I tury wyborów do wszystkich komisji trafiły środki ochrony osobistej. W II turze – jak mówił – będzie możliwość oddania głosu bez kolejki dla osób po 60. roku życia, osób niepełnosprawnych, kobiet w ciąży i kobiet z dziećmi do 3. roku życia. Zmiany mają być zapisane w rozporządzeniu, które jest wydawane do ustawy o wyborach prezydenckich w 2020 r.

Zapytany, kto będzie tego pilnował, wiceszef MZ odpowiedział, że każdorazowo za organizację pracy w danym lokalu wyborczym odpowiada obwodowa komisja wyborcza. Na uwagę, że komisja nie może opuszczać lokalu wyborczego, zauważył, że pewne sprawy, jak przepuszczanie kobiet w ciąży czy osób starszych w kolejce, są dla wszystkich oczywiste.

"Sankcji nie będzie. To rozporządzenie mówi o tym, w jaki sposób bezpiecznie i zgodnie z wymogami sanitarnymi zorganizować wybory. To, co dla wszystkich jest oczywiste, będzie zapisane w przepisach" – wyjaśnił.

Wyraził nadzieję, że ułatwienia m.in. dla seniorów przełożą się na jeszcze lepszą frekwencję niż w I turze.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Szumowski: chcemy, by podczas II tury wyborów m.in. osoby starsze były wpuszczane do lokali bez kolejki

1.07.2020, 22:51

Chcemy, żeby podczas II tury wyborów prezydenckich osoby po 60. roku życia, kobiety w ciąży, osoby z małymi dziećmi do lat 3, a także osoby niepełnosprawne, miały prawo wejść poza kolejnością do lokalu wyborczego - zapowiedział w środę (1.07) minister zdrowia Łukasz Szumowski.


Emilewicz: po pierwszej turze, zdecydowanym faworytem jest Andrzej Duda

1.07.2020, 20:58

Po pierwszej turze wyborów prezydenckich zdecydowanym faworytem jest prezydent Andrzej Duda i mam nadzieję, że z tym dobrym wynikiem spotkamy się na wieczorze wyborczym 12 lipca – powiedziała wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.


"Pójdźmy 12 lipca na wybory" - zachęca premier Morawiecki

1.07.2020, 20:45

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował w środę (1.07) do wyborców, by nie dali sobie "wcisnąć kitu", który - według niego - "wciska" im opozycja. Nie dajmy sobie zamydlić oczu tym kuglarzom, fałszerzom, pójdźmy 12 lipca do wyborów, bo wtedy będzie szansa walki o lepszą Polskę - mówił premier.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Historia złotego

Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi

„Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” Radek Rak

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok