Radio Białystok | Koronawirus | Opaski fitnessowe badane pod kątem wczesnej diagnostyki COVID-19

Opaski fitnessowe badane pod kątem wczesnej diagnostyki COVID-19

24.07.2020, 13:52, akt. 13:55

Urządzenia w rodzaju opasek fitnessowych i smartwatchy mogą pozwalać na wykrywanie infekcji COVID-19 jeszcze przed wystąpieniem wyraźnych objawów - twierdzą badacze Uniwersytetu Stanford. Obecnie uczelnia i producenci analizują dane z większej próby.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Wczesne wykrycie zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 powodującym chorobę COVID-19 jest istotne ze względu na ryzyko nieświadomego rozprzestrzeniania patogenu, który tylko do czwartku przyczynił się do ponad 619 tys. zgonów na całym świecie. Wstępna analiza przeprowadzona na Uniwersytecie Stanford w Kalifornii sugeruje, że potencjalną infekcję da się rozpoznać w oparciu o dane biometryczne gromadzone na okrągło przez takie urządzenia ubieralne, jak inteligentne zegarki czy opaski fitnessowe.

"Gdy chorujesz, jeszcze zanim zdasz sobie z tego sprawę, twoje ciało ulega zmianom, praca twojego serca przyśpiesza" - tłumaczy przytaczany w piątek przez agencję Reutera prof. Michael Snyder z Akademii Medycznej Uniwersytetu Stanford. "Możemy rozpoznać, że ktoś choruje, zanim jeszcze wystąpią objawy. Daje to niesamowite możliwości, pozwala powiedzieć takim osobom: zostańcie w domu, nie wychodźcie, nie zarażajcie innych" - wyjaśnia.

Zespół kierowany przez prof. Snydera zaprosił do badań 5000 użytkowników smartwatchy i przyjrzał się bliżej historycznym danym 31 członków tej grupy, u których zdiagnozowano COVID-19. U 25 z nich (80 proc. próby) rozpoznano zmiany w pracy serca i rytmie oddychania w tym samym czasie lub jeszcze przed wystąpieniem innych, wyraźniejszych symptomów choroby, takich jak kaszel, gorączka i utrata powonienia - średnio z trzydniowym, a w jednym wypadku nawet dziewięciodniowym wyprzedzeniem.

Podobne obserwacje zgłosił także Fitbit, amerykański producent opasek fitnessowych, na którego wykup za 2,1 mld USD zdecydował się w ub.r. koncern Google. "Zaobserwowaliśmy zmiany w rytmie oddychania i pracy serca zgodne z naszymi oczekiwaniami" - przyznał główny badacz firmy Conor Heneghan.

Fitbit prowadzi obecnie własne analizy pod kątem zastosowań diagnostycznych danych biometrycznych gromadzonych przez urządzenia firmy. W badaniu uczestniczy ok. 100 tys. osób w USA i Kanadzie, w tym 900 osób, u których zdiagnozowano zakażenie COVID-19.

Jak odnotowuje agencja Reutera, podobne badania co Uniwersytet Stanford i Fitbit prowadzą także inne uczelnie i dostawcy sprzętu do pomiarów biometrycznych, m.in. Oura Health i Whoop. Obiecujące wyniki wstępnych analiz w tym kierunku skłoniły organizacje sportowe NBA i PGA Tour do zakupu kilku tysięcy urządzeń tego rodzaju na użytek zawodników i obsługi wydarzeń, by monitorować ich oddech, tętno i temperaturę. Ma to umożliwić szybką izolację potencjalnych zakażonych. 

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Australijscy naukowcy opracowali 20-minutowy test krwi na koronawirusa

17.07.2020, 14:04

Naukowcy z Australii opracowali test, który może określić nową infekcję koronawirusem w ok. 20 minut przy użyciu próbek krwi, co jak mówią, jest przełomem. W piątek (17.07) na łamach fachowego pisma opublikowali artykuł w tej sprawie.


Z badań wynika, że przeciwciała SARS-CoV-2 szybko mogą znikać z organizmu

15.07.2020, 16:27

Przeciwciała koronawirusa SARS-CoV-2 mogą szybko znikać z organizmu osoby, która przebyła Covid-19 - wynika z badania, którego wyniki przytacza hiszpański dziennik „El Mundo”.


W połowie lipca ruszą badania kliniczne szczepionki przeciwko COVID-19

10.07.2020, 11:20

Nowej generacji szczepionka przeciwko COVID-19, zawierająca rekombinowane cząsteczki wirusopodobne koronawirusa oraz wzmacniający jej działanie adiuwant, od połowy lipca będzie testowana w pierwszej fazie badań klinicznych. Preparat ma być gotowy w pierwszej połowie 2021 r.


Badania z udziałem białostoczanki: od naszych genów zależy podatność na koronawirusa i COVID-19

8.07.2020, 08:11

Międzynarodowe badania z udziałem polskiej uczonej z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku wykazały, że podatność ludzi na zakażenie koronawirusem SARS-COV-2 oraz to, jak przechodzą oni chorobę COVID-19, może zależeć od niektórych genów. Są one zlokalizowane w trzecim chromosomie człowieka.


Grupa naukowców: SARS-CoV-2 może się rozprzestrzeniać drogą powietrzną, konieczna zmiana zaleceń

6.07.2020, 12:23

Ponad dwustu specjalistów z całego świata przekonuje, że wirus SARS-CoV-2 może się rozprzestrzeniać drogą powietrzną, w drobnych aerozolach.


Dziennikarze w czasie pandemii: praca online, nowe technologie i fake newsy

30.06.2020, 10:14

Większa dyspozycyjność rozmówców, powszechne i bezproblemowe korzystanie z technologii online oraz problem z plagą fake newsów – to tylko kilka wniosków płynących z opublikowanego ogólnopolskiego badania branży dziennikarskiej.


Eksperci: po kryzysie priorytetem inwestycyjnym powinna być energetyka słoneczna

18.06.2020, 08:26

Po kryzysie wywołanym pandemią priorytetem inwestycyjnym powinny być nowe technologie produkcji energii, szczególnie rozwój energetyki słonecznej - mówili m.in. eksperci w debacie Instytutu Jagiellońskiego o gospodarczych wyzwaniach dla Polski.


Systemy śledzenia związane z COVID-19 mogą nie zniknąć po zakończeniu pandemii

7.06.2020, 17:55

Od aplikacji mobilnych po psy - roboty pilnujące ludzi w parku - świat wykorzystuje nowoczesną technologię do walki z pandemią COVID19. Takie systemy mogą być pomocne, ale pojawiają się obawy, że mogą zostać w przyszłości wykorzystane w mniej wzniosłych celach.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok