Radio Białystok | Koronawirus | W MZ zbiera się zespół przygotowujący strategię na jesień

W MZ zbiera się zespół przygotowujący strategię na jesień

27.07.2020, 09:32, akt. 18:07

Jesteśmy przed drugą falą epidemii. W poniedziałek w resorcie zdrowia zbierze się specjalny zespół, który przygotowuje strategię na jesień – poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Nie wykluczył przywrócenia obowiązku noszenia maseczek na ulicy.

fot. Sylwia Krassowska
fot. Sylwia Krassowska

W Programie Trzecim Polskiego Radia Kraska był w poniedziałek (27.07) pytany o to, na jakim etapie epidemii jesteśmy, czy teraz jest jej druga fala, a jesienią będzie trzecia.

"Jesteśmy przed drugą falą. Nie ma tak wielkiego znaczenia, jakbyśmy to numerowali. Jesienią zachorowań na pewno nam przybędzie, pojawi się także epidemia grypy" – wyjaśnił wiceszef MZ.

Poinformował, że w poniedziałek w ministerstwie zbierze się zespół, który ma badać ewentualną drugą falę koronawirusa i opracować na nią strategię. Poruszany będzie m.in. temat wesel, które – jak mówił Kraska – organizowane są powyżej obecnie dopuszczonego w przepisach limitu 150 osób. Zauważył, że przestrzeganie tego limitu powinno być w interesie organizatorów imprez rodzinnych, bo "niejednokrotnie jedynym wspomnieniem z takiego wesela może być to, że całe wesele zostało zakażone koronawirusem".

Zapytany, czego nas uczą doświadczenia innych krajów w walce z epidemią, poinformował, że podczas posiedzenia powołanego w MZ zespołu będą analizowane działania krajów Europy Zachodniej, "czy nie przenieść niektórych wzorców do Polski".

"Na przykład obowiązek noszenia maseczek w wielu krajach jest bardziej rozszerzony niż u nas" – wskazał. Doprecyzował, że chodzi o zakrywanie ust i nosa na ulicy i że podczas posiedzenia zespołu eksperci i krajowi konsultanci wypowiedzą się, czy ponownie wprowadzić u nas obowiązek noszenia maseczek na ulicy.


Chcemy wypracować strategię na jesień. Rzeczywiście jesień może być momentem przełomowym, jeśli chodzi o koronawirusa. Myślę, że do końca sierpnia będziemy mieli wypracowaną strategię, jeśli chodzi o testowanie, szczepienia, szpitale jednoimienne. Będziemy mieć dokładny plan, jak postępować na jesieni – powiedział wiceminister.


Waldemar Kraska odniósł się też do pojawienia się ognisk zachorowań w kopalniach. Wiceminister zdrowia zapewnił, że reakcją na wzrost zachorowań na koronawirusa nie będzie zamykanie gospodarki.

Podkreślił, że odpowiedzią na nowe infekcje powinno być poddawanie pracowników testom na koronawirusa, ale obecnie nie ma mowy o zamykaniu zakładów pracy. Waldemar Kraska powiedział, że gospodarka nie wytrzymałaby ponownego zatrzymania.


Wczoraj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 443 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz 7 kolejnych zgonach. To oznacza, że łącznie od początku epidemii Covid-19 do wczoraj potwierdzonych zostało 43 tysiące 65 przypadków. Zmarło tysiąc 671 osób, a 32 tysiące 753 chorych wyzdrowiało.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Dwa nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Podlaskiem - w kraju zmarło kolejnych 7 osób

26.07.2020, 10:32

Wojewoda Podlaski i Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informują o dwóch kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem w regionie, potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych.


Raport: Otyłość zwiększa ryzyko śmierci na Covid-19

25.07.2020, 18:01

Osoby otyłe są o 40-90 proc. bardziej narażone na śmierć w wyniku zakażenia koronawirusem niż osoby o wadze utrzymanej w normie - wynika z raportu agencji Public Health England opublikowanego w sobotę. Do zrzucenia wagi obywateli namawiał również premier Boris Johnson.


Morawiecki: Polacy nauczyli się żyć z koronawirusem, nie jest planowany kolejny lockdown

24.07.2020, 21:12

Dziś myślę, że Polacy boją się już dużo mniej koronawirusa, nauczyli się też żyć z wirusem; mniej się obawiają także ewentualnych zasad obowiązujących w przypadku nasilenia się pandemii, bo poznali te zasady - ocenił w piątek premier Mateusz Morawiecki.


Naukowcy z Poznania są przekonani, że ich szczepionka na Sars-CoV-2 będzie działała

25.07.2020, 09:04

Za półtora miesiąca będziemy mieli gotowy prototyp szczepionki na Sars-CoV-2; będzie działała, mogę podpisać cyrograf z samym diabłem – powiedział PAP prof. Andrzej Mackiewicz, wybitny onkolog i immunolog, który wspólnie z grupą naukowców z Centrum Biologii Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu pracuje nad stworzeniem szczepionki na koronawirusa.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Podlaskie To Tu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok