Radio Białystok | Koronawirus | Cieszyński: za wcześnie, by mówić o szczegółach na temat polskiej szczepionki na COVID-19

Cieszyński: za wcześnie, by mówić o szczegółach na temat polskiej szczepionki na COVID-19

28.07.2020, 10:37, akt. 10:44

Jest za wcześnie, by mówić o szczegółach na temat polskiej szczepionki na COVID-19. Nie ma żadnych oficjalnie zarejestrowanych produktów, które można by tak nazwać – mówił we wtorek (28.07) wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Przekazał, że rząd uczestniczy w unijnych negocjacjach zakupu szczepionki.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Nad stworzeniem szczepionki na koronawirusa pracują m.in. naukowcy z Centrum Biologii Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Jak zapowiedział jeden z nich, onkolog i immunolog prof. Andrzej Mackiewicz, za półtora miesiąca będzie gotowy prototyp szczepionki.

"Jeżeli tak się wydarzy, to wspaniała informacja, natomiast myślę, że nie ma jeszcze żadnych oficjalnie zarejestrowanych produktów, które można by ze stuprocentową pewnością tak nazwać. Dlatego jest za wcześnie, żeby mówić o szczegółach" – stwierdził Janusz Cieszyński.


Kiedy będziemy mieli stuprocentowe, pewne informacje na ten temat, będziemy je przekazywali opinii publicznej. Co służy szczepieniom, to rzetelne przedstawianie informacji i mówienie o tym, czego jesteśmy w stu procentach pewni – zauważył.


Dodał, że Ministerstwo Zdrowia nie nadzoruje firm, które zajmują się produkcją szczepionek, ale szuka ofert na rynku. Na uwagę, że amerykańska administracja "nadzoruje, stymuluje, inwestuje, zamawia, daje miliardy dolarów firmom prowadzącym badania", Janusz Cieszyński zwrócił uwagę, że polski rząd przez Agencję Badań Medycznych przekazuje pieniądze na badania nad polską szczepionką.

"Nie mamy bezpośredniego nadzoru, który ma zapewnić stuprocentową pewność, że szczepionka będzie gotowa za 6 tygodni" – powtórzył.

Zapytany, czy rząd zakontraktował szczepionkę u któregoś z producentów, którzy finalizują przygotowania do produkcji, wiceszef MZ podał, że polski rząd bierze udział we wspólnych negocjacjach na poziomie Unii Europejskiej.


Trwają rozmowy z kilkoma producentami szczepionek. Warunki wstępne otrzymaliśmy pod koniec ubiegłego tygodnia. Jesteśmy zainteresowani, żeby w tych negocjacjach uczestniczyć tak, by skorzystać z tego, że jeżeli będzie szczepionka dostępna na dobrym warunkach i będziemy pewni jej skuteczności, polski rząd będzie zainteresowany, żeby ją zakontraktować – powiedział Janusz Cieszyński.


Wyjaśnił, że dokładne warunki szczepień będą znane, kiedy "będziemy mieć na stole umowę". W pierwszej kolejności szczepione mają być osoby z grup wysokiego ryzyka: starsze i z chorobami współistniejącymi, a decyzja o zaszczepieniu będzie należeć do lekarza pierwszego kontaktu. Na pytanie, czy szczepionki dla osób z tych grup będą bezpłatne, wiceminister odpowiedział: "naszą intencją jest to, by – jeśli ta szczepionka będzie – zapewniać ją szczególnie w grupach ryzyka bezpłatnie".


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W MZ zakończyło się pierwsze posiedzenie zespołu ws. drugiej fali epidemii

27.07.2020, 18:07

W ministerstwie zdrowia odbyło się pierwsze spotkanie zespołu, który opracuje strategię dotyczącą drugiej fali epidemii koronawirusa. Prace są skupione wokół ewentualnych decyzji na jesień, gdy możliwe jest połączenie się epidemii koronawirusa i grypy.


Donosowa szczepionka przeciw SARS-CoV-2 skuteczna w testach na zwierzętach

24.07.2020, 10:16

Donosowa szczepionka przeciw SARS-CoV-2, testowana przez naukowców francuskich, daje dobrą ochronę przed infekcją – wykazały testy na zwierzętach. Wyniki badań na ten tematy opublikował portal naukowy medRxiv.


USA: Ponad 100 tys. ochotników do testów szczepionek na koronawirusa

20.07.2020, 20:09

Ponad 107 tys. Amerykanów zgłosiło się na ochotnika do testów klinicznych potencjalnych szczepionek na koronawirusa - poinformował w poniedziałek portal USA Today.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej FiedorukMinister Mariusz Błaszczak, fot. Sylwia Krassowska
KORONAWIRUS
25.10.2020, 18:39, akt. 18:56

Szef MON zakażony koronawirusem

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok