Radio Białystok | Koronawirus | MZ: zajęte jest blisko 1,8 tys. z ok. 4,5 tys. szpitalnych łóżek dla pacjentów z koronawirusem

MZ: zajęte jest blisko 1,8 tys. z ok. 4,5 tys. szpitalnych łóżek dla pacjentów z koronawirusem

31.07.2020, 13:22, akt. 14:35

Dla pacjentów z koronawirusem w szpitalach przygotowanych jest ok. 4,5 tys. łóżek. Ok. 1,7 tys. z nich jest zajętych – wskazał w piątek (31.07) rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Zaznaczył, że placówki są przygotowane na zwiększenie liczby łóżek, jeśli zajdzie taka potrzeba.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Resort przekazał w piątek, że jest 657 nowych zakażeń, najwięcej od początku epidemii. W czwartek dane mówiły o 615 nowych przypadkach, w środę o 512, we wtorek o 502, a w poniedziałek o 337. W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1778 osób, pod respiratorem jest 72 chorych.

"Trudno teraz powiedzieć, czy wzrost potwierdzanych przypadków to już druga fala epidemii, czy też pewien etap wznoszenia w ramach pierwszej fali" – powiedział w piątek dziennikarzom Andrusiewicz.

Jak dodał, "to nie jest w tej chwili tylko sytuacja Polski, to jest sytuacja, która dość dynamicznie zmienia się także w innych państwach, m.in. w Hiszpanii, Niemczech i w Czechach".

Pytany o osoby hospitalizowane z powodu koronawirusa, Andrusiewicz wskazał, że wykorzystywane obecnie 72 respiratory, to "marginalna ilość, biorąc pod uwagę przygotowaną ilość". "Zajętych jest teraz w szpitalach (przez pacjentów covidowych – PAP) niecałe 1800 łóżek, w ostatnich tygodniach ta wielkość waha się między 1600 a 1800" – podał.

Zaznaczył, że skoro liczba nowych przypadków koronawirusa, potwierdzanych każdego dnia wzrosła do 500 czy 600, a w tym samym czasie liczba zajętych łóżek szpitalnych wzrastała o 50 lub 60, to jest jeden wniosek – wiele zachorowań jest mało czy też nisko objawowych, bądź takich, które w ogóle ich nie dają.


Nie rośnie nam skokowo liczba zajętych łóżek. Nie rośnie skokowo liczba pacjentów w ciężkim stanie – wskazał.


Podał, że po wygaszeniu dwóch szpitali jednoimiennych i ograniczeniu liczby łóżek w niektórych placówkach obecnie jest w granicach 4-4,5 tys. łóżek szpitalnych dla osób z koronawirusem, a zajętych jest mniej niż połowa z nich.

"W tej chwili mamy więc jeszcze dość duży bufor. Jest też bufor łóżek odtworzeniowych w szpitalach jednoimiennych. Więc pełen spokój, bufor jest dość duży" – ocenił Wojciech Andrusiewicz.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że jeżeli nie będziemy przestrzegać reguł sanitarno-epidemiologicznych, to liczby zakażeń i hospitalizacji mogą rosnąć.

"Codziennie są przypadki zakażenia – w sklepie, na rynku hurtowym, w dyskoncie czy restauracji. Wynikają one z nieprzestrzegania reguł" – wskazał.

Lato i wakacje – jak mówił – sprzyjając temu, by nie myśleć o zagrożeniu, więc ponowił apele m.in. o to, by nosić maseczki i utrzymywać dystans. 


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W sobotę szpital w Mońkach wznawia pracę zamkniętych oddziałów

31.07.2020, 12:45

Od sierpnia znów będą przyjmowani pacjenci na oddziałach ze świadczeniami z pediatrii, neonatologii i położnictwa w szpitalu w Mońkach - poinformował p.o. dyrektor placówki Marek Karp. Oddziały te od 24 lipca były zamknięte z powodu wykrycia koronawirusa u dwóch osób z personelu.


657 nowych przypadków koronawirusa w kraju, 6 w Podlaskiem

31.07.2020, 10:36

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u dalszych 657 osób – poinformowało w piątek (31.07) Ministerstwo Zdrowia. To najwyższa liczba przypadków potwierdzonych w ciągu doby od początku epidemii. W sumie odnotowano ponad 45,6 tys. przypadków.


Maląg: pracujemy nad zapisami, które na stałe wprowadzą pracę zdalną do kodeksu pracy

31.07.2020, 09:09

Pracujemy nad stosownymi zapisami, aby już na stałe wprowadzić pracę zdalną do kodeksu pracy - poinformowała w piątek (31.07) minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Dodała, że konkretne zmiany w kodeksie pracy resort zaproponuje po wakacjach.


Szef WHO: niektóre ogniska Covid-19 spowodowane brakiem czujności młodych ludzi

30.07.2020, 23:19

Wzrost nowo zdiagnozowanych infekcji koronawirusem w niektórych krajach to częściowo wina młodych ludzi, którzy zmniejszyli swoją czujność wobec zagrożenia - powiedział w czwartek (30.07) szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.


Rzecznik MZ o rekordzie zakażeń: ta liczba pokazuje, co może być dalej

30.07.2020, 15:27

Koronawirus jest z nami i cały czas będzie. Jeżeli nie będziemy przestrzegać nakazów dystansu społecznego czy noszenia maseczek, to ta liczba pokazuje, co może być dalej – powiedział rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz, komentując rekordowy bilans koronawirusa w Polsce.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Historia złotego

Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi

„Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” Radek Rak

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok