Radio Białystok | Koronawirus | Rządowy zespół przyjął możliwe warianty ws. regionalnego podejścia do obostrzeń

Rządowy zespół przyjął możliwe warianty ws. regionalnego podejścia do obostrzeń

31.07.2020, 17:04, akt. 17:23

Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego przyjął pewne warianty, które są możliwe w najbliższym czasie, m.in. w zakresie regionalnego podejścia do obostrzeń, które mogą obowiązywać na terenie kraju w związku ze wzrostem przypadków zachorowań na koronawirusa - oświadczył w piątek (31.07) rzecznik rządu Piotr Müller.

"Wszystko w rodzinie" w Teatrze Dramatycznym po przerwie, fot. Monika Kalicka
"Wszystko w rodzinie" w Teatrze Dramatycznym po przerwie, fot. Monika Kalicka

W piątek obradował Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego. Tematem posiedzenia był m.in. stan realizacji poszczególnych zaleceń epidemicznych. Podsumowano także ostatnie informacje dotyczące liczby zakażeń koronawirusem w Polsce oraz ognisk tych zakażeń.

Jak zaznaczył Müller po spotkaniu, nie podjęto na razie żadnych nowych decyzji z zakresu obostrzeń związanych z zachorowaniami na koronawirusa. Ale - powiedział - analizowane informacje pozwoliły przyjąć "pewne warianty, które są możliwe w najbliższym czasie, m.in. w zakresie pewnego regionalnego podejścia do obostrzeń, które mogą obowiązywać na terenie kraju".


Dzisiaj Zespół przedyskutował ewentualne decyzje (podejmowane) w przyszłości, jeśli chodzi o poszczególne obostrzenia, które mogłyby być wprowadzane na terenie Polski. Mogą (one) obejmować poszczególne powiaty; te konkretne, które mają największe problemy jeżeli chodzi o liczbę zakażeń - zapowiedział Müller.


Jak dodał, w tej chwili chodzi o "20-parę powiatów, w których identyfikujemy jakieś większe problemy; głównie są to trzy województwa". Zauważył, że liczba ta w świetle blisko 400 powiatów w kraju "pokazuje mniej więcej skalę o jakiej w tej chwili mówimy".


Kwarantanna dla osób przybywających do Polski 

Müller poinformował, że rządowy zespół nie skłania się obecnie do wprowadzania obostrzeń na skalę całego kraju. Ewentualnie rozpatrywanym wariantem miałby być powrót do obowiązkowej dwutygodniowej kwarantanny, dla osób przybywających do Polski z zagranicy, z tych państw, "w których ryzyko zarażenia jest bardzo wysokie". "Ale na tę chwilę takich decyzji nie ma" - podkreślił.

Przypomniał, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych publikuje listę państw, które są obciążone największym ryzykiem, jeżeli chodzi o możliwość zakażenia.


Nauka zdalna czy w szkołach? 

Müller poinformował, że zespół zajmował się też sprawą funkcjonowania szkół po wakacjach. "Zostaną przygotowane szczegółowe wytyczne dla poszczególnych placówek oświatowych, ale również pewne warianty w zakresie podejmowania decyzji, na przykład co do potencjalnego ograniczenia kształcenia w tych miejscach, w których pojawiłyby się poszczególne ogniska zakażeń; czynnik regionalizacji jest bardzo mocno brany pod uwagę" - podkreślił.


Nośmy maseczki w miejscach publicznych 

Rzecznik zaapelował do właścicieli i kierowników sklepów oraz restauracji, by przypominali klientom o obowiązujących obostrzeniach. Przypomniał, że w ostatnim czasie pojawiło się kilka ognisk sklepowych i restauracyjnych, co - jego zdaniem - "może być również spowodowane tym, że w niektórych miejscach restrykcje nie są tak przestrzegane", jak powinny być.

"Nie stawiałbym tezy, że w ciągu kilku najbliższych dni nastąpi jakieś zaostrzenie przepisów, natomiast bez wątpienia organy państwowe będą weryfikowały, czy są przestrzegane te limity osób, w szczególności w przestrzeniach zamkniętych" - podkreślił Müller.

Zwrócił też uwagę na możliwość zainstalowania w telefonie komórkowym specjalnej aplikacji ProteGO Safe. "To jest aplikacja, która pozwala na to, aby w razie kontaktu z osobą, która później zidentyfikowana jest jako zarażona, szybko zidentyfikować osoby, które miały kontakt z taką osobą" - wyjaśnił i dodał, że aplikacja ta pozwala zachować większe bezpieczeństwo. Zaapelował również o zachowanie dystansu społecznego tam, gdzie to konieczne, mimo okresu wakacyjnego.

W czwartek resort zdrowia poinformował o 615 nowych zakażeniach koronawirusem - była to największa dobowa ich liczba od początku epidemii. Ministerstwo Zdrowia podało też, że zmarło 15 kolejnych osób. Łączna liczba zakażonych osiągnęła tym samym 45 031; 1709 osób zmarło. 


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Powstanie specjalny fundusz dla branży turystycznej

31.07.2020, 14:28

Powstanie specjalny fundusz gwarancyjny, który pokryje zwrot pieniędzy klientom za nieodbyte imprezy turystyczne z powodu pandemii - poinformowała w piątek (31.07) wicepremier Jadwiga Emilewicz.


W sobotę szpital w Mońkach wznawia pracę zamkniętych oddziałów

31.07.2020, 12:45

Od sierpnia znów będą przyjmowani pacjenci na oddziałach ze świadczeniami z pediatrii, neonatologii i położnictwa w szpitalu w Mońkach - poinformował p.o. dyrektor placówki Marek Karp. Oddziały te od 24 lipca były zamknięte z powodu wykrycia koronawirusa u dwóch osób z personelu.


657 nowych przypadków koronawirusa w kraju, 6 w Podlaskiem

31.07.2020, 10:36

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u dalszych 657 osób – poinformowało w piątek (31.07) Ministerstwo Zdrowia. To najwyższa liczba przypadków potwierdzonych w ciągu doby od początku epidemii. W sumie odnotowano ponad 45,6 tys. przypadków.


Maląg: pracujemy nad zapisami, które na stałe wprowadzą pracę zdalną do kodeksu pracy

31.07.2020, 09:09

Pracujemy nad stosownymi zapisami, aby już na stałe wprowadzić pracę zdalną do kodeksu pracy - poinformowała w piątek (31.07) minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Dodała, że konkretne zmiany w kodeksie pracy resort zaproponuje po wakacjach.


ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
źródło: PRB
KORONAWIRUS
23.11.2022, 11:38, akt. 11:39

Raport zakażeń - 17-23.11.2022


Źródło: PRB
KORONAWIRUS
1.06.2022, 16:48, akt. 16:51

Raport zakażeń - 26.05 - 01.06


Raport zakażeń - 12-18 maja
KORONAWIRUS
18.05.2022, 11:11, akt. 11:17

Raport zakażeń - 12-18 majaźródło: MZ
KORONAWIRUS
27.04.2022, 11:13, akt. 11:19

Raport zakażeń - 21-27 kwietniaźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok