Radio Białystok | Koronawirus | Adres mailowy do zgłaszania prób oszustw związanych z bonem turystycznym

Adres mailowy do zgłaszania prób oszustw związanych z bonem turystycznym

5.08.2020, 08:28, akt. 08:37

Uruchamiamy adres mailowy do zgłaszania prób oszustw związanych z bonem turystycznym - poinformowało we wtorek (4.08) Ministerstwo Rozwoju. Zaznaczono, że zgłoszenia dotyczące m.in. sprzedaży bonów Polska Organizacja Turystyczna skieruje do organów ścigania.

Fotolia.com
Fotolia.com

Pojawiły się oferty oszustów

Resort napisał w komunikacie, że zgłoszenia należy kierować pod adres mailowy: nieprawidlowosci@bonturystyczny.gov.pl.

Celem wprowadzenia Ustawy o Polskim Bonie Turystycznym, było wsparcie polskich rodzin, a przede wszystkim 6,5 mln dzieci, które realizując bony, pośrednio wspierają turystykę krajową. Zależy nam na tym, żeby młodzi Polacy zwiedzali ojczyznę i wyrobili sobie nawyk podróżowania po kraju 

- mówi cytowany w informacji sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Andrzej Gut-Mostowy. 

Wskazał, że w internecie pojawiły się oferty oszustów, którzy próbują sprzedać bon. 

Pamiętajmy jednak, że bon turystyczny nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Skorzystać z niego mogą tylko osoby uprawnione - zaznacza.

Świadczenie musi być spożytkowane na dziecko, na które zostało przyznane

Podkreślono, że zgodnie z Ustawą o Polskim Bonie Turystycznym, świadczenie musi być spożytkowane na dziecko, na które zostało przyznane, a zapłata bonem na rzecz innego dziecka jest niezgodna z prawem.

- Z nienależytym wykonaniem mamy do czynienia na przykład wtedy, gdy usługa nie jest realizowana na rzecz dziecka, na które zostało przyznane świadczenie. Płatności bonem musi dokonać jednak osoba uprawniona - napisano.

Jednocześnie przestrzegam wszystkich przed kupowaniem Polskiego Bonu Turystycznego. Pamiętajmy, że zarówno sprzedawanie bonu, jak i używanie kupionego bonu jest niezgodne z prawem. Kupujący mogą stać się ofiarami oszustwa. Nie można mieć pewności, czy środki na danym bonie nie zostały wcześniej wydane 

- mówi cytowany w komunikacie prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Robert Andrzejczyk.

Nie wolno kupić bonu przez internet

MR przestrzega również przed kupowaniem świadczenia przez internet. 

Należy pamiętać, że sam 16-cyfrowy kod nie wystarczy, żeby nim zapłacić za usługę turystyczną. Trzeba jeszcze dysponować drugim kodem, który przychodzi na telefon beneficjenta dopiero w momencie regulowania należności. Próba obejścia tego procesu może być traktowana jako próba oszustwa - czytamy.

Resort wskazał także, że na specjalnie dedykowany adres można zgłaszać przypadki płatności bonem, nie za usługę hotelarską bądź imprezę turystyczną.

Jeśli bon zostanie wydany na innego rodzaju usługi niż te przewidziane ustawowo, to wtedy POT wszczyna postępowanie i dochodzi należności - napisano.

Wskazano, że POT będzie analizował wszystkie sygnały dotyczące nieprawidłowości w realizacji programu Polski Bon Turystyczny. 

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


ZUS wydał już 190 tysięcy bonów turystycznych

3.08.2020, 14:51

Mimo że trwa dopiero druga doba, od kiedy można pobrać bon turystyczny, wielu Polaków już z tego skorzystało. Do tej pory Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał 190 tysięcy bonów o łącznej wartości ponad 161 milionów złotych - informuje rzecznik Zakładu Paweł Żebrowski. Wyjaśnia, iż uprawnieni wykonali ponad 3 tysiące płatności bonami na kwotę ponad 2,5 miliona złotych.


Na razie w ok. 100 podlaskich firmach zapłacimy bonem turystycznym

1.08.2020, 10:44

W ponad sześciu tysiącach w Polsce, a w naszym regionie na razie w niespełna stu przedsiębiorstwach będzie można od 1 sierpnia zapłacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne za pomocą Polskiego Bonu Turystycznego.


Od 1 sierpnia można aktywować bon turystyczny

1.08.2020, 09:27

Od soboty, 1 sierpnia można aktywować bon turystyczny. Na platformie PUE ZUS mogą to zrobić rodzice dzieci do 18. roku życia.


Coraz dłuższa lista miejsc, w których będzie można płacić Polskim Bonem Turystycznym

31.07.2020, 09:04

Jest coraz dłuższa lista miejsc, w których będzie można płacić Polskim Bonem Turystycznym. 


Policjanci ostrzegają przed nowymi oszustwami na "bon turystyczny"

26.07.2020, 10:04

Podlascy policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy tym razem wykorzystują historię o polskim bonie turystycznym. Podając się za urzędników Ministerstwa Rozwoju i Polskiej Organizacji Turystycznej wyłudzają pieniądze i dane osobowe.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Urodziny PRB

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok