Radio Białystok | Koronawirus | Litwa, Łotwa i Estonia: wjeżdżający z Polski będą musieli przechodzić kwarantannę

Litwa, Łotwa i Estonia: wjeżdżający z Polski będą musieli przechodzić kwarantannę

10.08.2020, 08:47, akt. 09:55

Od poniedziałku, 10 sierpnia osoby przyjeżdżające na Litwę między innymi z Polski muszą poddać się czternastodniowej kwarantannie. Podobne zasady wprowadziły też Łotwa i Estonia.

17.03.2020, fot. Joanna Szubzda
17.03.2020, fot. Joanna Szubzda

Kraje bałtyckie przyjęły, że wymóg obowiązkowej samoizolacji nie obowiązuje tych, którzy przyjadą z krajów, w których liczba nowych zakażeń koronawirusem w ciągu ostatnich dwóch tygodni była niższa niż 16 na 100 tysięcy mieszkańców. Wskaźnik ten dla naszego kraju wynosi 20,9.

Litwini, Łotysze i Estończycy chcą w ten sposób ustrzec się przed nowymi zakażeniami. Ograniczenia nie dotyczą osób, które na Litwę udają się do pracy, w tym polskich rolników, którzy uprawiają w tym kraju ziemię. Samoizolacji nie muszą poddawać się też osoby, które wcześniej wjechały na teren krajów bałtyckich, gdyż nowe zasady obowiązują od północy czasu lokalnego.

Litewski rząd już w czwartek zaapelował do wszystkich, którzy przebywają w Polsce lub planują wyjechać tam na weekend, o powrót do północy z niedzieli na poniedziałek. Litewskie ministerstwo spraw wewnętrznych zapowiedziało też, że jeżeli będzie zakaz wjazdu z Polski, na granicy litewsko-polskiej zostaną wzmocnione siły policyjne, dyżur będą pełnili specjaliści Narodowego Centrum Zdrowia Publicznego.

Od poniedziałku takie kontrole zostaną już wprowadzone na litewskich lotniskach i w porcie w Kłajpedzie. W celu kontrolowania rozprzestrzeniania się koronawirusa i ułatwienia śledzenia osób potencjalnie zakażonych będą rejestrowani wszyscy powracający do kraju samolotami i promami.

Oprócz mieszkańców Polski kwarantannie od muszą poddać się też osoby wracające z Cypru. Wcześniej na tę samą listę trafiły między innymi Francja, Chorwacja, Austria i Szwajcaria.

Ostatniej doby na Litwie odnotowano 21 nowych przypadków wirusa  SARS-Cov2, na Łotwie - 2, a w Estonii - 5. Dotychczas w krajach  bałtyckich zachorowało prawie 5700 osób, z czego ponad 4700 wyzdrowiało,  a 176 zmarło.


| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Psycholog: mimo rozwoju epidemii Polacy wykazują nierealistyczny optymizm

7.08.2020, 09:12

Wobec perspektywy drugiej fali epidemii, zamiast lęku i niepokoju wielu ludzi w Polsce wykazuje nierealistyczny optymizm: uważają, że nic im się osobiście się nic nie stanie - ocenia psycholog, dr hab. Wojciech Kulesza. Jego zdaniem dużo zdrowszy byłby jednak "nierealistyczny pesymizm".


Müller: nie ma przesłanek dla wprowadzenia kwarantanny dla wracających z zagranicy

6.08.2020, 12:24

W tej chwili nie ma przesłanek do wprowadzenia obowiązku kwarantanny dla osób wracających z zagranicy - powiedział w czwartek (6.08) rzecznik rządu Piotr Müller. Jak zaznaczył, takie ryzyko może jednak istnieć, o czy powinny pamiętać osoby, które chcą się udać na zagraniczną wycieczkę.


Polska w gronie państw, które negocjowały wstępną umowę ws. szczepionek na COVID-19

31.07.2020, 21:16

Minister zdrowia Łukasz Szumowski potwierdził w piątek (31.07), że Polska jest zainteresowana zakupem szczepionki na COVID-19 w ramach zamówień unijnych. Poinformował, że Polska była w gronie siedmiu państw, które negocjowały wstępną umowę w tej sprawie z firmą Sanofi.


Szef WHO: niektóre ogniska Covid-19 spowodowane brakiem czujności młodych ludzi

30.07.2020, 23:19

Wzrost nowo zdiagnozowanych infekcji koronawirusem w niektórych krajach to częściowo wina młodych ludzi, którzy zmniejszyli swoją czujność wobec zagrożenia - powiedział w czwartek (30.07) szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.


PLL LOT ogłosiły wrześniową siatkę połączeń

28.07.2020, 15:25

Więcej europejskich połączeń i przywrócenie niektórych kierunków dalekodystansowych. Polski Linie Lotnicze LOT przedstawiły plany na wrzesień. 
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Urodziny PRB

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok