Radio Białystok | Koronawirus | Przez koronawirusa rosną niezapłacone rachunki za internet i telefon

Przez koronawirusa rosną niezapłacone rachunki za internet i telefon

11.08.2020, 08:36, akt. 09:06

Koronawirus spowodował opóźnienia w spłacie zobowiązań wobec telekomów. W ciągu drugiego kwartału wartość nieopłaconych rachunków wzrosła o 138,5 mln zł do 1,31 mld zł, a liczba dłużników o prawie 33 tys. do niemal 367 tys. - poinformował BIG InfoMonitor.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Wyniki badania przeprowadzonego przez Research & Grow dla BIG InfoMonitor wskazują, że najwięcej osób jest gotowych przełożyć na później regulowanie rachunków za telefon i internet, gdy pojawiają się kłopoty finansowe. Taką odpowiedź wskazało 16 proc. respondentów. Na kolejnych miejscach znalazły się - rachunki za media (15 proc.); czynsz (12 proc.); zakupy ratalne (11 proc.); ubezpieczenia (8 proc.).

Badanie wykazało, że uregulowanie rachunków za telefon i internet odkładają na później osoby młode 18-29 i 30-39 latkowie. Co czwarty z nich odpowiedział, że nie płacił na czas za telefon w związku z obawami o utratę płynności finansowej, których przysparza pandemia.

Sondaż wskazał, że na drugim końcu są osoby po 65. roku życia. W tej grupie wiekowej jedynie 7 proc. przyznało się do opóźnień w płaceniu rachunku za telefon i internet.

BIG InfoMonitor przypomina, że osoby, które zbyt długo zwlekają z uregulowaniem rachunków, mogą znaleźć się w rejestrze dłużników. - Na listę dłużników - prowadzoną przez BIG - może bowiem trafić osoba, która nie zapłaci zobowiązania o wartości min. 200 zł wobec jednego wierzyciela, przez co najmniej 30 dni od wyznaczonej daty. Zwykle wystawcy czekają nieco dłużej, bo zgodnie z prawem zobowiązani są też wysłać na 30 dni przed wpisem wezwanie do zapłaty, w którym informują o swoim zamiarze - wyjaśniono.

BIG InfoMonitor poinformował, że o ile w pierwszym kwartale br. -  mimo wzrostu kwoty zaległości za telefon - liczba dłużników spadła, to już drugi kwartał przyniósł poważne zmiany w sumie zaległości, jak i liczbie dłużników. 

Najwięcej dłużników telekomów jest na Śląsku, Mazowszu, Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce. Według danych największe zaległości przypadają na największe miasta. Na czele stawki jest Warszawa, na drugim - Łódź, dalej - Wrocław, Kraków, Poznań, Kielce i Rzeszów.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Morawiecki: Polacy nauczyli się żyć z koronawirusem, nie jest planowany kolejny lockdown

24.07.2020, 21:12

Dziś myślę, że Polacy boją się już dużo mniej koronawirusa, nauczyli się też żyć z wirusem; mniej się obawiają także ewentualnych zasad obowiązujących w przypadku nasilenia się pandemii, bo poznali te zasady - ocenił w piątek premier Mateusz Morawiecki.


Emilewicz: nowy oręż chcemy dać przedsiębiorcom branż szczególnie dotkniętych koronawirusem

23.07.2020, 10:09

Chcemy dostarczyć nowy oręż przedsiębiorcom branż szczególnie dotkniętych koronawirusem jak np. pilotom wycieczek, przewoźnikom turystycznym, czy kierowcom przewozów autokarowych; do końca wakacji będą gotowe projekty ustaw, by Sejm je przyjął do końca br.- powiedziała wicepremier Jadwiga Emilewicz.


Ponad 618 mln euro w ramach polityki spójności w Polsce na przezwyciężenie skutków pandemii

20.07.2020, 17:52

Komisja Europejska zatwierdziła zmiany trzech programów operacyjnych polityki spójności w Polsce. Zmiany umożliwią przeznaczenie 618 mln euro na przeciwdziałanie skutkom kryzysu wywołanego koronawirusem w polskiej gospodarce i systemie opieki zdrowotnej.


Ponad 17,3 tys. uratowanych miejsc pracy dzięki pieniądzom z Podlaskiego Pakietu Gospodarczego

19.07.2020, 11:24

Ponad 17,3 tys. miejsc pracy udało się uratować dzięki wsparciu przedsiębiorstw pieniędzmi z Podlaskiego Pakietu Gospodarczego z puli na dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników - poinformował Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku.


Po odmrożeniu gospodarki do firm wróciły kontrole PIP

11.07.2020, 09:56

Po odmrożeniu gospodarki do firm wróciły kontrole Państwowej Inspekcji Pracy. Są przeprowadzane z zachowaniem wytycznych ograniczających ryzyko zakażenia koronawirusem - podkreśla rzecznik Inspekcji Tomasz Zalewski.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok