Radio Białystok | Koronawirus | Ministerstwo zdrowia przygotowuje się na sezon grypowy - eksperci opracowują procedury dotyczące przyjmowania pacjentów

Ministerstwo zdrowia przygotowuje się na sezon grypowy - eksperci opracowują procedury dotyczące przyjmowania pacjentów

autor: Ryszard Minko

14.08.2020, 14:03, akt. 14:54

Eksperci w ministerstwie zdrowia przygotowują procedury dotyczące przyjmowania pacjentów w przychodniach od jesieni.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Jak co roku jest to czas wzmożonych infekcji, które tym razem trudno będzie odróżnić od podejrzeń zakażenia koronawirusem. 

Tymczasem w obawie przed nowym patogenem już od marca przychodnie rodzinne znacznie ograniczyły przyjmowanie pacjentów w gabinetach, koncentrując się przede wszystkim na udzielaniu teleporad. Na razie nie wiadomo dokładnie, w jaki sposób mają być obsługiwani pacjenci - mówi specjalistka medycyny rodzinnej Joanna Zabielska-Cieciuch z Porozumienia Zielonogórskiego.


Jesienią są infekcje wirusowe, ale nie tylko covidowe. Na chwilę obecną my nie potrafimy odróżnić tych infekcji, nie mamy możliwości kierowania na testy, dlatego w tej chwili przygotowujemy się do tego, starając się przewidzieć, co może nastąpić i w jaki sposób my mamy postępować tak, żeby i personel medyczny i pacjenci wiedzieli, że jeśli mają gorączkę, bóle mięśni, co z tym ma się dziać - mówi Joanna Zabielska-Cieciuch.


Dr Joanna Zabielska-Cieciuch dodaje, że przychodnie rodzinne wyposażone są już w sprzęt ochronny, jednak chodzi o to, by w okresie wzmożonych infekcji były miejscem bezpiecznym, a nie ogniskiem koronawirusa.

Aktualnie osoby z podejrzeniem zakażeniem koronawirusem powinny kontaktować się telefonicznie z sanepidem, a najlepiej z najbliższym odziałem zakaźnym w szpitalu. Natomiast w przypadku innych infekcji konieczny jest wcześniejszy kontakt telefoniczny z przychodnią.

| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Pacjenci zakładu opiekuńczo-lecznicznego w Szczuczynie z koronawirusem

14.08.2020, 11:54

U pacjentów Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Szczuczynie potwierdzono koronawirusa - poinformowały w piątek (14.08) służby wojewody podlaskiego. Wcześniej koronawirusa w tym ZOL-u wykryto u jednego z pracowników, zakażonych jest też sześć osób z personelu - podał powiatowy stacja sanitarno-epidemiologiczna w Grajewie.


Lekarz z USK w Białymstoku zakażony koronawirusem

14.08.2020, 11:07

Zakażenie koronawirusem wykryto u jednego z lekarzy z kliniki ginekologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Białymstoku.


Rekordowa liczba wykrytych przypadków zakażenia koronawirusem w Podlaskiem

14.08.2020, 10:31

W województwie podlaskim nowe zakażenia koronawirusem stwierdzono u 31 osób - to najwięcej od początku pandemii. Aż 20 przypadków dotyczy powiatu grajewskiego i Grajewa.


Przeciwciała od ozdrowieńców skuteczne w leczeniu chorych na COVID-19

13.08.2020, 18:50

Osocze krwi pobrane od osób, które przeszły COVID-19 i wytworzyły przeciwciała przeciwko koronawirusowi, daje dobre wyniki w leczeniu ciężko chorych na COVID-19 pacjentów - wskazuje wstępna analiza wyników badania prowadzonego wśród ponad 300 osób.


Mimo pandemii koronawirusa, pierwsze grupy pielgrzymów są w drodze na Grabarkę

13.08.2020, 15:14

Pierwsi piesi pielgrzymi ruszyli w czwartek na Świętą Górę Grabarkę k. Siemiatycz, na doroczne święto Przemienienia Pańskiego w tym najważniejszym w kraju prawosławnym sanktuarium. Uroczystości odbędą się w dniach 18-19 sierpnia.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok