Radio Białystok | Koronawirus | Gorączka, kaszel, potem bóle mięśni - w takiej kolejności pojawiają się objawy COVID-19

Gorączka, kaszel, potem bóle mięśni - w takiej kolejności pojawiają się objawy COVID-19

18.08.2020, 12:39, akt. 12:43

Ustalono, w jakiej kolejności pojawiają się objawy choroby COVID-19: najpierw gorączka, kaszel i bóle mięśni, a następnie nudności, wymioty i biegunka. Specjaliści twierdzą, że kolejność dolegliwości odróżnia COVID-19 od pokrewnych jej zakażeń, a wiedza ta ułatwi szybsze rozpoznanie.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Główny autor badania prof. Joseph Larson z University of Southern California zwraca uwagę na łamach „Frontiers in Public Health”, że wczesne rozpoznanie COVID-19 może mieć kluczowe znaczenie dla skuteczności leczenia tej choroby i zapobieganiu jej powikłań. Chodzi też o to, żeby w zbliżającym się sezonie jesienno-zimowym odróżnić ją od innych infekcji, szczególnie takich jak grypa. Wiele chorób układu oddechowego objawia się bowiem gorączką i kaszlem.

Z analizy 55 tys. potwierdzonych badaniami przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 wynika, że zwykle najpierw występują gorączka, kaszel i bóle mięśni - a następnie nudności i wymioty oraz biegunka. Wskazują na to także dane 1100 chorych, zgromadzone od 11 grudnia 2019 r. do 29 stycznia 2020 r. przez grupę chińskich specjalistów. Porównywano je z grupą prawie 2,5 tys. cierpiących na grypę pacjentów z Ameryki Północnej, Europy i krajów półkuli południowej.

Zauważono, że kolejność dolegliwości odróżnia chorobę COVID-19 nawet od pokrewnych jej zakażeń, takich jak SARS (zespół ostrej ciężkiej niewydolności oddechowej) i MERS (bliskowschodni zespół niewydolności oddechowej). W przypadku COVID-19 najpierw występują nudności i wymioty, a dopiero potem biegunki. Jeśli chodzi o SARS i MERS - jest odwrotnie.

Chorobę COVID-19 odróżnia od grypy przede wszystkim duszność (spłycenie oddechu). Jednak objaw ten występuje w późniejszym etapie rozwoju tego schorzenia. Na początku dolegliwości mogą być podobne, są to gorączka, kaszel i bóle mięśni. To, w jakiej kolejności się pojawiają, może pomóc lekarzom we wczesnej diagnozie zakażenia koronawirusem.

„Ta kolejność jest szczególnie ważna, kiedy cykle chorób, takich jak grypa, nakładają się na COVID-19” - podkreśla prof. Peter Kuhn z University of Southern California.

Wczesne rozpoznanie zakażenia może umożliwić szybkie rozpoczęcie terapii, co pozwoli uniknąć rozwinięcia się choroby COVID-19 oraz jej powikłań. Dzięki temu mniejsza może być także hospitalizacja. „Lekarze mogą zdecydować, jak leczyć pacjenta, żeby jego stan się nie pogorszył” – dodaje prof. Kuhn.

Prof. Larsen zapewnia, że po wielu miesiącach rozwoju pandemii lekarze potrafią lepiej leczyć chorobę COVID-19. 


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


10 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Podlaskiem

18.08.2020, 10:31

Wojewoda Podlaski i Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informują o dziesięciu kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem w regionie, potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych.


Farmaceuci przestrzegają przed kupowaniem preparatów, które rzekomo mają chronić przed koronawirusem

17.08.2020, 12:32

W aptekach nie są sprzedawane żadne preparaty mające chronić przed zakażeniem koronawirusem, a reklamowane w sieci produkty nie gwarantują skuteczności. Farmaceuci przestrzegają przed zakupem nieraz kosztownych środków, które rzekomo mają chronić przed zainfekowaniem nowym patogenem.


Mimo epidemii koronawirusa białostoczanie chętnie korzystają z grupowych zajęć sportowych

17.08.2020, 10:24

Trenerzy mają komplet uczestników zarówno na zajęciach fitness, jak i na aqua aerobiku na pływalniach. Jak mówią białostoczanie - aktywność fizyczna jest potrzebna nawet w czasie pandemii, a w obiektach sportowych są przestrzegane zasady reżimu sanitarnego.


Lekarze rodzinni: koronawirus nie zniknie, zadbajmy o bezpieczeństwo i odporność na jesień

14.08.2020, 16:54

Zaklinanie rzeczywistości nic nie da, koronawirus nie zniknie. Tylko od nas zależy, jak poradzimy sobie z tym śmiertelnie groźnym przeciwnikiem - przypominają lekarze rodzinni.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok