Radio Białystok | Koronawirus | Minister edukacji o powrocie uczniów do szkół

Minister edukacji o powrocie uczniów do szkół

18.08.2020, 19:33, akt. 19:43

Minister edukacji Dariusz Piontkowski na posiedzeniu sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży mówił, że większość szkół jest przygotowana, by zacząć rok szkolny w tradycyjny sposób. Szef MEN przedstawił informację na temat przygotowania szkół do nowego roku szkolnego 2020/2021.

Rozpoczęły się egzaminy uczniów ósmych klas szkół podstawowych, fot. Sylwia Krassowska
Rozpoczęły się egzaminy uczniów ósmych klas szkół podstawowych, fot. Sylwia Krassowska

Minister wyjaśnił, że MEN przygotował rozporządzenia i wytyczne związane z powrotem do szkół, a dodatkowe ograniczenia będą obowiązywały w powiatach oznaczonych na "żółto" i na "czerwono". Tam możliwe będzie ograniczenie przebywania osób trzecich na obszarze placówki, wprowadzenie zasad dystansu społecznego w przestrzeni wspólnej i obowiązku zasłaniania nosa oraz ust na korytarzach lub w szatniach, czy zasada, że w jednej sali lekcyjnej uczy się jedna klasa.

Komisja została zwołana na wniosek opozycji. Posłanka Koalicji Obywatelskiej Krystyna Szumilas mówiła, że posłowie obawiają się zamykania szkół zaraz po rozpoczęciu roku szkolnego. "Nie mamy żadnych informacji o tym, w jaki sposób dyrektor szkoły ma organizować proces nauczania, w jaki sposób mają przebiegać lekcje, w jaki sposób mają być organizowane zajęcia w szkołach, aby zabezpieczyć uczniów przed tą bardzo niekorzystną, niebezpieczną sytuacją, czyli zakażeniem się koronawirusem" - mówiła posłanka.

Jeżeli w szkole pojawi się przypadek koronawirusa, to dyrektor po konsultacji z powiatowym inspektorem sanitarnym, będzie miał możliwość przejść w części lub w całości na naukę zdalną.

Minister edukacji Dariusz Piontkowski wyjaśnił też, że testowanie nauczycieli na obecność koronawirusa jest nierealne. 

Posłowie opozycji pytali Dariusza Piontkowskiego m.in. o obowiązkowe testy dla nauczycieli na obecność koronowirusa. 


Trzeba zdecydować się, czy próbujemy robić pewnego rodzaju fikcję i mamy wiele bilionów złotych, bo to już w takiej skali trzeba już chyba mierzyć. Bo gdybyśmy chcieli zrobić testy dla nauczycieli codziennie lub co dwa dni, to dlaczego inne grupy zawodowe takich testów nie mają. Trudno znaleźć uzasadnienie, dlaczego kierowca autobusu, albo sprzedawczyni w sklepie, albo pracownik urzędu czy fabryki nie miałby mieć podobnych testów przeprowadzanych - mówi minister. 


Dariusz Piontkowski zaznaczył, że to nie minister ma kompetencje do wskazania, kto powinien wykonać testy. 


Inspekcja sanitarna mówi w ten sposób, że testy powinny być wykonywane w sytuacji, kiedy jest podejrzenie, że ta osoba mogła być zagrożona zakażeniem. I trudno mi podważać kompetencje inspektora sanitarnego, który stanami epidemiologicznymi zajmuje się od wielu lat. To on jest fachowcem, a nie minister edukacji, który ani lekarzem, ani epidemiologiem nie jest - dodaje Dariusz Piontkowski.


źródło: IAR | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kwarantanna na ginekologii suwalskiego szpitala

18.08.2020, 18:09

Część personelu suwalskiego szpitala jest na kwarantannie. Jedna z pielęgniarek oddziału ginekologicznego miała kontakt z zakażoną koronawirusem osobą.


Premier: do końca tygodnia przedstawię nazwisko następcy ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego

18.08.2020, 18:05

Minister zdrowia Łukasz Szumowski wspominał o swoich planach już pod koniec ubiegłego roku; nazwisko jego następcy przedstawię do końca tygodnia - poinformował we wtorek (18.08) w Katowicach premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do dymisji szefa resortu zdrowia.


Szumowski: składam rezygnację z funkcji ministra zdrowia

18.08.2020, 15:23

Dzisiaj składam rezygnację z funkcji ministra zdrowia – oświadczył we wtorek (18.08) minister zdrowia Łukasz Szumowski. Poinformował, że pozostaje posłem, chce też wrócić do wykonywania wyuczonego zawodu lekarza.


Za pieniądze na walkę z koronawirusem stacja pogotowia kupiła m.in. ambulanse

18.08.2020, 14:58

Cztery nowe ambulanse i 15 defibrylatorów kupionych na potrzeby zespołów ratownictwa medycznego oficjalnie włączyła do użytkowania wojewódzka stacja pogotowia w Białymstoku. To zakupy w ramach Podlaskiego Pakietu Zdrowotnego, związanego z walką z koronawirusem.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
źródło: PRB
KORONAWIRUS
23.11.2022, 11:38, akt. 11:39

Raport zakażeń - 17-23.11.2022


Źródło: PRB
KORONAWIRUS
1.06.2022, 16:48, akt. 16:51

Raport zakażeń - 26.05 - 01.06


Raport zakażeń - 12-18 maja
KORONAWIRUS
18.05.2022, 11:11, akt. 11:17

Raport zakażeń - 12-18 majaźródło: MZ
KORONAWIRUS
27.04.2022, 11:13, akt. 11:19

Raport zakażeń - 21-27 kwietniaźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok