Radio Białystok | Koronawirus | Waldemar Kraska: w tym tygodniu spotkania dyrektorów szkół z szefami sanepidów

Waldemar Kraska: w tym tygodniu spotkania dyrektorów szkół z szefami sanepidów

25.08.2020, 14:04, akt. 14:31

Chcemy, aby wszyscy dyrektorzy szkół do piątku spotkali się z miejscowymi dyrektorami stacji sanitarno-epidemiologicznych, aby jeszcze raz powtórzyć wszystkie wytyczne – powiedział we wtorek (25.08) wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Waldemar Kraska, fot. Tomasz Kubaszewski
Waldemar Kraska, fot. Tomasz Kubaszewski

Waldemar Kraska zapewnił, że resort zdrowia jest w stałym kontakcie z ministerstwem edukacji i z inspekcją sanitarną w związku ze zbliżającym się powrotem uczniów do szkół.

Chcemy, aby wszyscy dyrektorzy szkół w tym tygodniu, jeszcze do piątku, spotkali się z miejscowymi dyrektorami stacji sanitarno-epidemiologicznych, aby jeszcze raz powtórzyć te wszystkie wytyczne

– powiedział. Dodał, że dyrektorzy powinni mieć zapewnioną możliwość szybkiego kontaktu z placówką sanitarno-epidemiologiczną.

Poinformował także, że do 1 września Ministerstwo Zdrowia chce przekazać szkołom 20 mln maseczek.

"To jest pierwsza transza. W sumie będzie przekazanych prawie 50 mln maseczek" – zaznaczył. "Także do 1 września chcemy przekazać 5 mln płynów do dezynfekcji oraz 20 tys. termometrów do mierzenia temperatury w sposób bezdotykowy" – powiedział.

Waldemar Kraska odniósł się również do wspólnego dokumentu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF), w którym wskazano, że dzieci w wieku 12 lat i starsze powinny nosić maseczki, aby pomóc w walce z pandemią. Podkreślono, że powinny to robić szczególnie wtedy, gdy nie można zapewnić odstępu jednego metra od innych osób i występuje powszechna transmisja choroby w okolicy.

"Światowa Organizacja Zdrowia w weekend zakomunikowała, że młodzież powyżej 12. roku życia może w szkołach być w maseczkach. My to rozważamy, nie chcemy tego wprowadzać obligatoryjnie, ale jest taka rekomendacja Światowej Organizacji Zdrowia, że od tego roku życia w maseczce można w szkole przebywać" – powiedział wiceminister.

Waldemar Kraska był także proszony o komentarz do wypowiedzi szefa MEN Dariusza Piontkowskiego, który w TVN24 powiedział, że zgodnie z raportami Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób młodzi ludzie "nie są takim nośnikiem choroby jak dorośli". Minister wskazywał m.in., że udział uczniów w egzaminach ósmoklasisty i maturalnych, a także powrót dzieci do przedszkoli i konsultacje w szkołach nie spowodowały wzrostu zachorowań.

Wiceminister zdrowia ocenił, że młodzi ludzie "w mniejszym przypadku niż osoby dorosłe" odpowiadają za rozprzestrzenianie się wirusa.

"Różne są doniesienia naukowców, od kilkunastu do kilkudziesięciu procent młodych ludzi jest transmiterami koronawirusa. Nie jest to jeszcze do końca potwierdzone, w jakim procencie, bo te badania są dość świeże (...). Dlatego to nie jest aż takie niebezpieczeństwo. Aczkolwiek szkoła jest dużym skupiskiem osób w jednym miejscu, bardzo ważne jest, jak będzie przeprowadzona cała organizacja nauki" – powiedział Waldemar Kraska.

Ale wszystkie te wytyczne, które są skierowane do dyrektorów szkół przez ministra oświaty, głównego inspektora sanitarnego, a także i nasze, w sposób dość jasny pokazują, w jaki sposób zmniejszyć ryzyko wzajemnych kontaktów między np. klasami, uczniami

– powiedział Waldemar Kraska.

Od września podstawowym modelem pracy w szkołach mają być zajęcia stacjonarne. Będzie też możliwy model mieszany: dyrektor szkoły po uzyskaniu zgody organu prowadzącego i na podstawie pozytywnej opinii sanepidu będzie mógł zadecydować, że część dzieci lub klas będzie uczęszczać do szkoły w tradycyjnej formie, a część uczyć się na odległość. Przy większym zagrożeniu epidemiologicznym w grę wchodzi przejście całej szkoły na edukację zdalną.(PAP)

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wiceminister zdrowia: na razie nie planujemy obostrzeń dotyczących imprez okolicznościowych

25.08.2020, 13:22

Na razie nie planujemy żadnych dodatkowych obostrzeń dotyczących imprez okolicznościowych. Apelujemy jednak o przestrzeganie na nich zasad sanitarnych – poinformował na konferencji prasowej we wtorek (25.08) wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.


MZ: ostatniej doby wykonano ponad 22,2 tys. testów na koronawirusa

25.08.2020, 12:30

Ostatniej doby wykonano w Polsce ponad 22,2 tys. testów na obecność koronawirusa.


813 tysięcy ofiar śmiertelnych oraz 23 miliony 600 tysięcy zakażeń koronawirusem na świecie

25.08.2020, 11:50

813 tysięcy ofiar śmiertelnych oraz 23 miliony 600 tysięcy zakażeń - to najnowsze dane na temat pandemii koronawirusa. Podają je naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem sytuacji na świecie.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
źródło: PRB
KORONAWIRUS
23.11.2022, 11:38, akt. 11:39

Raport zakażeń - 17-23.11.2022


Źródło: PRB
KORONAWIRUS
1.06.2022, 16:48, akt. 16:51

Raport zakażeń - 26.05 - 01.06


Raport zakażeń - 12-18 maja
KORONAWIRUS
18.05.2022, 11:11, akt. 11:17

Raport zakażeń - 12-18 majaźródło: MZ
KORONAWIRUS
27.04.2022, 11:13, akt. 11:19

Raport zakażeń - 21-27 kwietniaźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok