Radio Białystok | Koronawirus | Pracownicy białostockich szkół będą mogli bezpłatnie zaszczepić się przeciwko grypie

Pracownicy białostockich szkół będą mogli bezpłatnie zaszczepić się przeciwko grypie

31.08.2020, 12:57, akt. 13:36

Wszyscy chętni pracownicy miejskich placówek oświatowych będą mogli skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko grypie - taką decyzję podjęły władze Białegostoku w ramach przygotowań do nowego roku szkolnego. Koszt takich szczepień dla budżetu miasta szacują na 250 tys. zł.

stock.adobe.com
stock.adobe.com

Zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki przedstawił w poniedziałek rekomendacje wypracowane przez specjalny zespół, dotyczące działalności miejskich szkół i przedszkoli w związku z pandemią koronawirusa. Oparte są one o rządowe rozporządzenia i wytyczne dotyczące edukacji, i w wielu miejscach pokrywają się z rekomendacjami Unii Metropolii Polskich, do której Białystok należy.

"Nie ukrywam, że chcemy jako miasto zobaczyć, w jaki sposób placówki będą funkcjonowały w tej nowej rzeczywistości. Jestem przekonany, że nasze placówki oświatowe dadzą sobie radę, że będziemy potrafili z tymi wszystkimi nowymi sytuacjami sobie poradzić" - mówił Rudnicki. Przypominał, że od 25 maja funkcjonują w mieście - z oczywistymi ograniczeniami - przedszkola.

Miasto rekomenduje m.in., by jedynie rodzice uczniów klas pierwszych podstawówek mogli - na początku roku szkolnego - odprowadzając swoje pociechy wchodzić z nimi do szkolnych budynków. Komunikacja z rodzicami ma być oparta o internet i telefon, a lekcje danej klasy odbywać się - możliwie w jednej sali. Wedle tych rekomendacji - w czasie zajęć uczniowie nie muszą mieć maseczek czy przyłbic, ale na przerwach już tak, chyba że możliwe jest wtedy zachowanie dystansu społecznego. Rudnicki zaznaczył, że tu decyzje ostatecznie podejmuje dyrektor szkoły.

Wśród miejskich rekomendacji dla szkół są m.in. zalecenia, by ograniczane były kilkudniowe wycieczki, ale już nie wyjścia ze szkoły do miasta, np. do kina, teatru czy Epi-Centrum Nauki. Rudnicki mówił, że w razie sytuacji, gdy miasto znajdzie się w strefie żółtej czy czerwonej, czyli ze zwiększoną liczbą zachorowań, prezydent będzie rekomendował wprowadzenie kształcenia hybrydowego.

Poinformował, że dwa zespoły szkół zawodowych złożyły wnioski o czasowe kształcenie w trybie mieszanym; chodzi m.in. o zawieszenie zajęć praktycznych w klasach pierwszych. Jedna ze szkół podstawowych chce zajęć zdalnych dla dzieci klas VII-VIII, w których są wychowankowie domu pomocy społecznej. Na razie szkoły czekają na opinię sanepidu.

W rekomendacjach znalazł się też zapis, że miasto umożliwi wszystkim chętnym pracownikom placówek oświatowych (żłobków, przedszkoli i szkół) skorzystanie z bezpłatnych szczepień przeciwko grypie; ustalane są detale dotyczące sposobu sfinansowania tych szczepień przez samorząd. 

"Wiem, że inne miasta w Polsce, chociażby Warszawa, też w takim kierunku zmierzają, by z własnego budżetu to zapewnić" - mówił Rudnicki.

Koszt dla miasta szacowany jest na 250 tys. zł. 

"Nie możemy nikogo przymusić, żeby się zaszczepił, ale chcemy taką możliwość stworzyć pracownikom żłobków, przedszkoli i szkół, żeby jeżeli ktoś jest chętny, mógł się zaszczepić" - dodał zastępca prezydenta Białegostoku.


źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Uczniowie wracają do szkół - niektórzy z obawami z powodu pandemii

31.08.2020, 10:23

Jest wiele obaw, ale przede wszystkim tęsknota - za kolegami, nauczycielami i tradycyjnymi lekcjami. Po blisko półrocznej przerwie uczniowie wracają we wtorek (1.09) do szkół. Niektórzy nie mogą się już doczekać.


Jedna klasa w sali, rozpoczęcie nauki o różnych godzinach i dezynfekcja. Nowe zasady w augustowskich szkołach

31.08.2020, 09:03

Chodzi o to, aby uczniowie nie spotykali się za często na korytarzach i w stołówce.


Piontkowski: w strefach żółtych lub czerwonych uczniowie przewlekle chorzy będą mogli uczyć się zdalnie

30.08.2020, 15:57

W powiatach bardziej zagrożonych epidemicznie, czyli w strefach żółtej lub czerwonej, uczniowie z przewlekłymi chorobami, które grożą łatwiejszą zapadalnością na COVID-19, mogą - za zgodą dyrektora - uczyć się zdalnie - powiedział w niedzielę (30.08) szef MEN Dariusz Piontkowski.


Badanie: jedna trzecia rodziców uważa, że szkoły nie są przygotowane na przyjęcie dzieci

29.08.2020, 09:45

Jedna trzecia rodziców uważa, że szkoły nie są przygotowane na ponowne przyjęcie dzieci, co drugi obawia się, że jego dziecko zakazi się w szkole koronawirusem - wynika z badania na zlecenie Nationale-Nederlanden. Jednocześnie przeważa opinia, że nauka stacjonarna jest lepsza niż zdalna.


Strażacy pomagają w transporcie płynów odkażających i maseczek do szkół

28.08.2020, 17:45

Strażacy w całej Polsce pomagają w transporcie środków ochrony indywidualnej dla uczniów i nauczycieli w szkołach - poinformował w piątek (28.08) PAP mł. bryg. Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej. Łącznie do szkół i samorządów ma trafić ok. 100 tirów takich środków.


Minister edukacji: podjęliśmy wiele działań, by bezpiecznie wrócić do szkół

28.08.2020, 13:06

Przygotowaliśmy wytyczne dotyczące sposobu przygotowania placówek do pracy od 1 września, spoty, komunikaty. Odpowiadamy na bieżąco na pytania na stronie i komunikujemy się w mediach społecznościowych - wyliczał w piątek (28.08) na konferencji prasowej minister edukacji Dariusz Piontkowski.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Gwiazdka z książką 2020

Karolina Cicha & Spółka w Polskim Radiu Białystok

"Wyjdź za mnie" Krystyna Mirek

Historia złotego

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok