Radio Białystok | Koronawirus | Minister zdrowia: dezynfekcja, dystans i maseczki to oręż przeciwko koronawirusowi

Minister zdrowia: dezynfekcja, dystans i maseczki to oręż przeciwko koronawirusowi

3.09.2020, 15:09, akt. 7.09.2020, 12:33

Fundamentem w walce z koronawirusem są działania prewencyjne, chodzi przede wszystkim o przyswojenie zasady DDM, czyli dezynfekcja, dystans i maseczki oraz szczepienia przeciwko grypie - powiedział w czwartek (3.09) minister zdrowia Adam Niedzielski. To prawdziwe oręże w walce z epidemią - dodał.

Adam Niedzielski, źródło: Biuro Rady Funduszu
Adam Niedzielski, źródło: Biuro Rady Funduszu

Niedzielski podkreślił na czwartkowej konferencji prasowej, że fundamentem w walce z koronawirusem są działania prewencyjne. "Chodzi mi tutaj o zachowanie, a przede wszystkim przyswojenia tej podstawowej zasady DDM, czyli dezynfekcja, dystans i maseczki" - wyjaśnił minister.

Według niego, jest to prawdziwe oręże w walce z epidemią. "Wszystkie modele symulacyjne, bardzo zaawansowane analizy wskazują, że jest to właśnie w skali społecznej bardzo ważny element utrzymania pod kontrolą pandemii. Bo te działania, które tutaj proponujemy i te cele, które chcemy realizować mają jeden cel - utrzymanie pandemii koronawirusa pod kontrolą" - powiedział Niedzielski.

Jak dodał, drugim elementem z zakresu działań prewencyjnych są szczepienia przeciwko grypie. "Mamy okres nakładania się zachorowań. Im więcej osób się zaszczepi, tym mniejsze jest to ryzyko nakładania się objawów, czy po prostu występowania grypy" - ocenił minister zdrowia.

Zapewnił, że rząd będzie starał się zrobić wszystko, żeby liczba szczepionek dostępna dla Polski, była jak największa. "W tej chwili mamy potwierdzoną gotowość do dostawy blisko 1,8 mln szczepionek, pracujemy nad kolejnymi. Tak naprawdę mamy bardzo realną perspektywę na kolejne 200 tys. tak, żeby dobić do liczby 2 mln, co wydaje się, że już byłoby w stosunku patrząc na lata poprzednie i tak gwarancją wzrostu wyszczepialności w stosunku do tej, które była realizowana" - podkreślił Niedzielski.

Poinformował też, że pierwsze szczepionki są już w hurtowniach i pod koniec września na pewno wejdą do dystrybucji. "I tutaj jest bardzo ważne, żebyśmy rzeczywiście taką prewencyjną postawę zachowywali i dokonywali zaszczepień" - zaznaczył minister zdrowia.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


U kobiet w ciąży wyższe ryzyko hospitalizacji na intensywnej terapii z powodu COVID-19

3.09.2020, 07:44

Kobiety ciężarne chore na COVID-19 mają kilkakrotnie większe ryzyko hospitalizacji na oddziale intensywnej terapii niż inne kobiety w wieku płodnym - wynika z obserwacji zespołu z hiszpańskiej fundacji naukowej La Caixa.


Nauczyciele obawiają się zakażenia, chaosu i zatłoczonych sal

3.09.2020, 07:39

Nauczyciele obawiają się zakażenia koronawirusem, chaosu, zatłoczonych sal, dodatkowych obowiązków, a także presji ze strony rodziców - wynika z sondażu Fundacji Ja, Nauczyciel dotyczącego powrotu do szkół w czasie epidemii. Aby poczuć się bezpieczniej, oczekują m.in. mniej licznych klas.


MZ: 612 nowych zakażeń koronawirusem - 14 osób zmarło

3.09.2020, 07:34

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 612 osób wobec 595 w środę – podało w czwartek (3.09) Ministerstwo Zdrowia. Resort przekazał, że zmarło kolejnych 14 chorych, czyli o 6 mniej niż w środę.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok